ସହାୟତା:ମାନୁଆଲ୍

From Wikimedia Incubator
This page is a translated version of the page Help:Manual and the translation is 94% complete.
Outdated translations are marked like this.

ଏହି ପୃଷ୍ଠାରେ ଏକ [$ wm Wikimedia] ଉଇକି ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ହ୍ୟାଣ୍ଡବୁକ୍ ଅଛି ଯାହାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜସ୍ୱ ଉଇକି ନାହିଁ | ପୂର୍ବରୁ ଅନଲାଇନ ରେ ଥିବା ଉଇକିଗୁଡ଼ିକର ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର: ସାଇଟ୍ ମ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ସ ଦେଖନ୍ତୁ । (ଲାଲ୍ ଲିଙ୍କ୍ ବିଦ୍ୟମାନ ଉଇକି ନୁହେଁ) |

ସୋପାନ ୧: ଆବଶ୍ୟକତା ଗୁଡିକ

  • ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଜାଣନ୍ତୁ ଯେ ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ସବଡୋମେନରେ ଏକ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଉଇକି ପାଇବା ପାଇଁ ନିୟମ, ଏଠାରେ ଇନକ୍ୟୁବେଟରରେ ଏକ ଟେଷ୍ଟ ଉଇକି ଆରମ୍ଭ କରିବା ନିୟମଠାରୁ ଅଧିକ କଠିନ ଅଟେ। < / span>
  • ଦୟାକରି ନିଶ୍ଚିତ ହୁଅନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଲୋକଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଉଇକିରେ ଅବଦାନ କରିପାରିବେ |
  • ଏବଂ ନିଶ୍ଚିତ ହୁଅନ୍ତୁ ଯେ ଭାଷାର ଏକ ବୈଧ ISO 639 ଭାଷା କୋଡ୍ ଅଛି |

ଉଇକିମିଡ଼ିଆ କୌଣସି ଏକ ଭାଷା କିମ୍ବା ଉପଭାଷାରେ ଉଇକି ହୋଷ୍ଟ କରିବ ନାହିଁ ଯାହାର ବୈଧ ISO 639 କୋଡ୍ ନାହିଁ, କିମ୍ବା ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ କିମ୍ବା ଅର୍ଥୋଗ୍ରାଫିରେ ଏକ ଭାଷା ଯାହା ସାଧାରଣତଃ ଗ୍ରହଣୀୟ କିମ୍ବା ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ନାହିଁ | ଯଦି ଆପଣ ଏକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଫାଣ୍ଡମ ରେ Incubator Plus ଦେଖନ୍ତୁ |

ପସନ୍ଦ

ପଞ୍ଜିକରଣ ଏବଂ ପସନ୍ଦଗୁଡିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ |

ଯଦି ଆପଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲଗ୍ ଇନ୍ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି, ଦୟାକରି log in କିମ୍ବା create an account | ସାଥୀ ସହଯୋଗୀମାନଙ୍କ ଅବଦାନ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଏହା ସହଜ କରିବ |

ତାପରେ, Special:Preferences କୁ ଯାଆନ୍ତୁ (1) ଆପଣଙ୍କର ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ ଭାଷା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ (2) ଟେଷ୍ଟ ୱିକି ସେଟିଂସମୂହ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ:

  • ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ (3), ଯଥା, ଉଇକିପିଡ଼ିଆ $ 1 ପାଇଁ |
  • ଭାଷା କୋଡ୍ (4), $ xx ରେ "xx"

ସୋପାନ ୨ : ଏକ ୱିକି ଆରମ୍ଭ କରିବା |

  • ଯଦି ତୁମର ସନ୍ଦେହ ହେଉଛି ଯେ ତୁମର ଭାଷା ମାନଦଣ୍ଡ ପୂରଣ କରେ କି, ତୁମେ ଏହାକୁ $ req ରେ ପଚାରି ପାରିବ |
    ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଭାଷା ବୈଧ, ତେବେ ଏହାକୁ ଡିଲିଟ୍ କରାଯାଇପାରେ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଭାଷା ବୈଧ, ଏହାର ବିଷୟବସ୍ତୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ରଖାଯିବ ଏବଂ ୱିକି ସୃଷ୍ଟି ହେବା ପରେ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ନୂତନ ୱିକିକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହେବ |
  • ନିମ୍ନରେ ଥିବା ବାକ୍ସରେ, "xyz" କୁ ଆପଣଙ୍କର ଭାଷା କୋଡ୍ ସହିତ ବଦଳାନ୍ତୁ | ଏକ w: ISO 639-1 କୋଡ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ, ଏବଂ ଯଦି ଏହା ନାହିଁ, ଏକ w: ISO 639-3 କୋଡ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |
  • "Wp" (ଉଇକିପିଡ଼ିଆ) କୁ ମଧ୍ୟ ବଦଳାନ୍ତୁ ଯଦି ଏହା ଅନ୍ୟ ଏକ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ପାଇଁ ("Wt" = Wiktionary, "Wn" = Wikinews, "Wb" = Wikibooks, "Wq" = "Wikiquote", "Wy" = Wikivoyage) |

ଉପରୋକ୍ତ କ୍ରିଏଟ୍ ବଟନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କର ଏବଂ ସଂପାଦନା ଫର୍ମରେ, "ଇଂରାଜୀରେ ଭାଷା ନାମ" କୁ ବଦଳାନ୍ତୁ | this page ରେ ଅତିରିକ୍ତ ସୂଚନା ମିଳିପାରିବ | ତାପରେ ପେଜ୍ ସେଭ୍ କରନ୍ତୁ / ସାଇତି ନିଅନ୍ତୁ |

  • ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ପୃଷ୍ଠାରେ ଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ | ଆପଣଙ୍କୁ Project/code/Main_Page ଟାଇଟଲ୍ ସହିତ ଏକ ମୁଖ୍ୟ ପୃଷ୍ଠା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ କୁହାଯିବ |
    • ମିଡିଆ ଉଇକି ବାର୍ତ୍ତା "MediaWiki:Mainpage" ସହିତ ସମାନ ହେବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ($ tw ରେ ଅନୁବାଦଯୋଗ୍ୟ) |
  • ଆପଣ Incubator:Wikis ରେ ଉଇକି ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିପାରିବେ |

ସୋପାନ ୩: ଅନୁରୋଧ ଦାଖଲ କରିବା |

ଆପଣ ମେଟାରେ ଅନୁରୋଧ ନକରି ଏଠାରେ ଏକ ଟେଷ୍ଟ୍ ଉଇକି ବିକଶିତ କରିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଉଇକି ଶେଷରେ ଇନକ୍ୟୁବେଟରରୁ ବାହାରକୁ ଚାଲିଯାଆନ୍ତୁ |

  • merge your account କୁ ସୁପାରିଶ କରାଯାଏ ତେଣୁ ଆପଣ MetaWiki ସହିତ ସମସ୍ତ ଉଇକିରେ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ଲଗ୍ ଇନ୍ ହୁଅନ୍ତି |
  • handbook for requesters ରେ ଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ |
  • ପାରାମିଟର $ 2 ରୁ $ 3 ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଏଠାରେ $ 1 ସୂଚନା ପୃଷ୍ଠା ଅପଡେଟ୍ କରନ୍ତୁ |
  • ଯେପରି ଆମେ ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲୁ, ଏଠାରେ ଏକ ଟେଷ୍ଟ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଅପେକ୍ଷା ୱିକିମିଡିଆ ସବଡୋମେନ୍ ପାଇବା ନୀତି କଠିନ ଅଟେ। policy ଭଲ ଭାବରେ ପଢନ୍ତୁ |
    • ଯଦି ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରକଳ୍ପ ସମସ୍ତ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରେ, ତେବେ ଏହା “ଯୋଗ୍ୟ ହେବା ପାଇଁ ଯାଞ୍ଚ” ଭାବରେ ଚିହ୍ନିତ ହେବ | ଯଦି ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପରେ ଅନୁରୋଧ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚିହ୍ନିତ ହୋଇନାହିଁ, ତେବେ ଏକ ଆବଶ୍ୟକତା ବୋଧହୁଏ ଅନୁପସ୍ଥିତ |

ସୋପାନ ୪: ଇନକ୍ୟୁବେଟର ଉପରେ |

  • ବିଷୟବସ୍ତୁ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ | ପ୍ରବନ୍ଧ ଲେଖ ଏବଂ ପରିଚାଳନା କର |
  • ଆପଣଙ୍କ ଉଇକି ଅନୁମୋଦନ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହା ବେଳେବେଳେ ବହୁତ ସମୟ ନେଇପାରେ | ନିରାଶ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ |
    • ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରସ୍ତାବରେ ଏକ status page ଅଛି ଯାହା ଅନୁମୋଦନ ହେବା ପୂର୍ବରୁ କଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ତାହା ସହଜରେ କହିଥାଏ |
  • ତୁମର ଟେଷ୍ଟ ଉଇକିର ଯତ୍ନ ନେବା ପାଇଁ ତୁମେ test wiki adminship ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବ |
  • Language Committee ର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ୱିକିର ଅନୁମୋଦନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇପାରେ | ଯଦି ନୁହେଁ, ଏବଂ ଆପଣ ଭାବୁଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କର ପରୀକ୍ଷା ୱିକି ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରେ, ଆପଣ their talk page ଏହାର ଅନୁମୋଦନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇପାରିବେ |

ମୌଳିକ/ପ୍ରାଥମିକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ |

ଏପରି କିଛି ନିୟମ ଅଛି ଯାହା ସମସ୍ତ ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକ ଅନୁସରଣ କରିବା ଜରୁରୀ:

  • ସମସ୍ତ ଉଇକି ପାଇଁ Terms of use ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ | ସମସ୍ତ ପୃଷ୍ଠାଗୁଡିକ [$ cc Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License] ଏବଂ [$ gnu GNU Free Documentation License] ଅଧୀନରେ ଲାଇସେନ୍ସପ୍ରାପ୍ତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ | ଦୟାକରି ମନେରଖନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରୁ ପାଠ୍ୟ ନକଲ ନକରିବାକୁ ଯାହା ଲେଖକଙ୍କୁ ପଚାରି ବିନା ଏହି ଉପାୟରେ ଲାଇସେନ୍ସପ୍ରାପ୍ତ ନୁହେଁ |
    • ଉଇକିନ୍ୟୁଜ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟଗୁଡ଼ିକ ସାଧାରଣତଃ Creative Commons Attribution 2.5 ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି
  • ଲେଖକମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏକ neutral point of view (NPOV) ରୁ ଲେଖିବା ଜରୁରୀ |
  • ଅର୍ଥୋଗ୍ରାଫିକ୍ ଅଭ୍ୟାସ - ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଭାଷା ବନାନ କିମ୍ବା ଲେଖିବାର ଏକରୁ ଅଧିକ ଉପାୟ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ବିଷୟରେ ନିୟମ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ |
  • ଷ୍ଟାଇଲିଷ୍ଟିକ୍ କନଭେନସନ୍ - ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଭାଷାର ଏକ ମାନକ ସର୍ବଭାରତୀୟ ଫର୍ମ ନାହିଁ (ସମସ୍ତେ ପରସ୍ପରକୁ ବୁଝିବା ପାଇଁ ଯେପରି କୁହନ୍ତି), ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ବା ଏକ ନିୟମ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ଯାହାକି ଆପଣଙ୍କ ଭାଷାର କେଉଁ ଫର୍ମ କିମ୍ବା ଉପଭାଷା ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ ହେବ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ଜଟିଳ ଷ୍ଟାଇଲିଷ୍ଟିକ୍ ସମ୍ମିଳନୀ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ (ଏକ ଉଦାହରଣ ପାଇଁ, ଏଠାରେ here ଦେଖନ୍ତୁ) |

ସୋପାନ ୫: ଲୋକାଲାଇଜେସନ୍

ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ ଆପଣଙ୍କ ଭାଷାରେ ଲୋକାଲାଇଜ୍ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ | “ଲୋକାଲାଇଜେସନ୍” ମିଡିଆ ଉଇକି ଇଣ୍ଟରଫେସକୁ ଅନୁବାଦ କରେ | ଉଇକି ସୃଷ୍ଟି ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଅନୁବାଦ ହେଉଛି ଅନ୍ୟତମ ଆବଶ୍ୟକତା | ଆପଣ ଏହା Translatewiki ରେ କରିପାରିବେ | ଏହା ସାଧାରଣତ ଟେଷ୍ଟ ଉଇକିରେ କାମ ସହିତ ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବରେ କରାଯାଇଥାଏ |

  1. ଯଦି ଆପଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ translatewiki.net ସହିତ ପରିଚିତ ନୁହଁନ୍ତି, ଦୟାକରି the instructions there ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ |
  2. Translatewiki.net ରେ " Special: Translate" କୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ତାପରେ ଅନୁବାଦ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ:
    • ସମଗ୍ର ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ ଅନୁବାଦ କରିବା ଆହୁରି ଭଲ ହେବ, ଏକ ଭାଷାରେ ପ୍ରଥମ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ “most used MediaWiki messages” ଲୋକାଲାଇଜ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ସେହି ବାର୍ତ୍ତା ଯାହା ଆମ ପାଠକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |
      ଟିପ୍ପଣୀ: ଯଦି ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ ଆପଣଙ୍କ ଭାଷାରେ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ - ପୃଷ୍ଠାର ଶୀର୍ଷରେ ଥିବା ଡ୍ରପ୍ ଡାଉନ୍ ଭାଷା ମେନୁ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ - ଆପଣଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ଭାବରେ ଅତି କମରେ 13% ଅନୁବାଦ କରିବାକୁ ପଡିବ | [$translatewiki:Special:Translate/core|core MediaWiki messages] ଆପଣଙ୍କ ଭାଷାରେ ଇଣ୍ଟରଫେସକୁ ସକ୍ରିୟ କରିବାକୁ | ("ସର୍ବାଧିକ ବ୍ୟବହୃତ" ସନ୍ଦେଶଗୁଡିକ 13% କୁ ଗଣନା କରେ |)
    • ଏକ ଭାଷାରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ, ସମସ୍ତ core MediaWiki messages ଏବଂ main extensions used by the Wikimedia Foundation ର ବାର୍ତ୍ତା / ମେସେଜ ଅନୁବାଦ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ | ଆଶା କରାଯାଏ ଯେ ପ୍ରଥମ ପ୍ରକଳ୍ପର ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଲୋକାଲାଇଜେସନ୍ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଏବଂ ଉନ୍ନତି କରିଛି ଏବଂ ଫଳସ୍ୱରୂପ ଏହାର ଭବିଷ୍ୟତରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ |

ତୁମ ଭାଷା ପାଇଁ language support team ରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ତୁମେ ଉତ୍ସାହିତ, ଯେଉଁଠାରେ ତୁମେ ତୁମର ଭାଷା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିପାରିବ (ଯେପରିକି ବହୁବଚନ ନିୟମ) କିମ୍ବା ପରୀକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା (translatewiki:Language support team|language support team )| ଯଦି କୌଣସି ବୈଷୟିକ ସମସ୍ୟା ଅଛି, ଯେପରିକି ଆପଣଙ୍କ ଭାଷା ପାଇଁ ଇନପୁଟ୍ ପଦ୍ଧତି କିମ୍ବା ଫଣ୍ଟର ଅଭାବ, ଆମର community portal କିମ୍ବା $ twsupport ମାଧ୍ୟମରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ କୁଣ୍ଠାବୋଧ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

ସୋପାନ ୬: ଯେତେବେଳେ ଉଇକି ଅନୁମୋଦିତ ହୁଏ |

ଯଦି ଅନୁମୋଦିତ ହୁଏ, ଭାଷା କମିଟି ଏକ ବଗ୍ ଅନୁରୋଧ ଦାଖଲ କରିବ Phabricator | ତା’ପରେ ସାଇଟ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଏହା କେବଳ ଡେଭଲପର୍ମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅପେକ୍ଷାରେ ରହିବ | ଆପଣ Incubator:Site creation log ଉପରେ ଅଗ୍ରଗତି ଟ୍ରାକ୍ କରିପାରିବେ |

ସୋପାନ ୭: ଯେତେବେଳେ ଉଇକି ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ |

  • ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ! ବୋଧହୁଏ ଆପଣ ଇନକ୍ୟୁବେଟର ଠାରୁ ନୂତନ ଉଇକି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ପୃଷ୍ଠା କପି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଦୟାକରି ଏହା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |
  • କେହି କେହି will import ସେମାନଙ୍କର ଇତିହାସ ସହିତ, ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଉପସର୍ଗ ବିନା ସମସ୍ତ ପୃଷ୍ଠା ଦେଖିପାରିବେ |
  • After the import from the Incubator is done, you can edit everything, create new articles, invite new editors, and do other things to grow the wiki. Graduating from the Incubator is not the end; it is the beginning.

ଆହୁରି ଦେଖନ୍ତୁ