Inkubátor: Irányelvek (Incubator:Policy/hu)
Appearance
Outdated translations are marked like this.
Ez a lap az Inkubátor egyik irányelvének magyar fordítása. Az eredeti és a fordítás bármely különbsége esetén az angol változat az irányadó. Jelen irányelvet a közösség megvitatta és jóváhagyta, s az mindenkire nézve kötelező. A lap szerkeszthető, de a jelentősebb változtatások előtt kérjük a vitalapon kérd ki mások véleményét is. |
Ezek az Inkubátor jelenleg érvényben lévő irányelvei.
Ezeket kiegészítik még:
- Inkubátor:Irányelvek/Tesztprojekt adatlapok (Lásd: #Tesztprojektek adatlapjai)
- Inkubátor:Törlési kérések (Lásd még: #Projektek bezárása és törlése)
- Inkubátor:Adminisztrátorok (Lásd: #Adminisztrátorok)
Milyen projektek indíthatóak a Wikimédia Inkubátorban?
- A Wikimédia Inkubátor az alábbi Wikimédia projektek új nyelvi változatait tartalmazza:
- Wikipédia ("
Wp/
" előtaggal) - Wikiszótár ("
Wt/
" előtaggal) - Wikidézetek ("
Wq/
" előtaggal) - Wikikönyvek ("
Wb/
" előtaggal) - Wikihírek ("
Wn/
" előtaggal) - Wikivoyage ("
Wy/
" előtaggal)
- Wikipédia ("
- Az Inkubátor nem ad helyet olyan projekteknek, amik a fenti listában nem szerepelnek. (Ilyenek a Meta:Projektindítási kérelmek oldalon javasolt projektek is.)
- Egyes Wikimédia-projektek tesztváltozatai máshol találhatók:
- Wikiegyetem → Béta Wikiegyetem (itt nem kell előtagot használni)
- Wikiforrás → Régi Wikiforrás (itt nem kell előtagot használni)
Új nyelvi tesztprojekt indítása
- Bővebben lásd a kézikönyvben.
- A fent felsorolt hat projektből indítható új nyelvi változat itt, függetlenül attól, hogy a Metán van-e ehhez kapcsolódó projektélesítési kérelem, vagy sem.[1] A tesztindítás előtt érdemes a véleménykérés projektindításról című oldalon kikérni a közösség véleményét.[2] (Megjegyzés: a metás kérelem a tesztprojekt elindításához ugyan nem kell, de annak későbbi élesítéséhez már igen.)
- A következőket kell tenned:
- Ha a véleménykérő lapon a közösség jóváhagyta az indítást, akkor létrehozzák a projekt adatlapját a
projektkód/nyelvkód
címen. Ha véleménykérés nélkül indítod el a projektet, akkor az adatlapot a{{test wiki}}
sablon segítségével hozhatod létre. - Hozd létre a kezdőlapot a megfelelő előtagok használatával a
projekt/nyelv/kezdőlap
[3] címen. - A
projekt/nyelv/kezdőlap
magyarázata:- projekt: a projekt betűjele; lásd: #Milyen projektek indíthatóak a Wikimédia Inkubátorban?
- nyelv: az adott nyelv ISO 639-1 vagy – ha ez nincs, akkor – ISO 639-3 szerinti kódja. (Lásd még: Inkubátor:ISO 639.)
- kezdőlap: a "kezdőlap" megnevezése a projekt nyelvén. A hivatkozások megkönnyítése végett ajánlott, hogy ez ugyanannak legyen fordítva, mint aminek a "MediaWiki:Mainpage" MediaWiki-üzenet is fordítva lett a Translatewikin.
- Vidd fel a tesztprojektet az inkubátoros projektek listájába.
- Ha a véleménykérő lapon a közösség jóváhagyta az indítást, akkor létrehozzák a projekt adatlapját a
- A tesztprojektnek meg kell felelnie a következő, metás irányelvben megfogalmazott legfőbb feltételeknek: valódi nyelven íródjék, a nyelvnek legyen érvényes nyelvi kódja, és az adott nyelven még ne legyen élesítve az adott projekt.
Projektek bezárása és törlése
A lehetséges okok
- Ha egy tesztprojekt nem rendelkezik a megfelelő ISO 639-es nyelvi kóddal, akkor törlésre kerül.
- Csak olyan tesztnyelv jelölhető törlésre, amellyel kapcsolatban nincs beadvány (kérelem) a Nyelvi Bizottság előtt, vagy az azon való projektindítást a bizottság korábban elutasította.
- Ha a projekt élesítését nem hagyták jóvá, akkor ha a projekt később teljesítheti a feltételeket, akkor megtartandó – ha nem, akkor törlésre jelölhető.
- Ha az élesítést jóváhagyták, akkor a tesztprojekt lapjai importálással átkerülnek az új aldoménre (azaz az új wiki címére). Az Inkubátorból a projekt lapjait töröljük, kivéve a teszt adatlapját, amit frissítünk (bővebben: Inkubátor:Irányelvek/Tesztprojekt adatlapok).
A törlési eljárás
- Projektet törlésre az Inkubátor:Törlési igények oldalon jelölhetsz.
- A folyamatról bővebben ott olvashatsz.
- Ha szükséges, akkor a projekt egy XML fájlként exportálható. (Mikor szükséges? Ha a teszt tartalma nem vandalizmus vagy halandzsa – ez józan belátással megítélhető.)
- Igény esetén a projekt exportálható az Incubator Plus oldalra.
Az Inkubátorban
Elnevezési szabályok
- A cikkek és szócikkek címei előtaggal kell, hogy utaljanak a tesztre, amihez tartoznak. A címek formátuma: projekt/nyelv/cím. A magyar Wikihírek esetében például így nézne ki egy cím: wn/hu/cím.
- Az Inkubátor nem fogad képeket, de a Commonsba feltöltött állományok elérhetőek itt is. (A feltöltés az Inkubátorban nincs engedélyezve.)
- A sablonok és a kategóriák is előtaggal kell szerepeljenek, akár a szócikkek.
- Minden teszthez tartozik egy információs lap projekt/nyelv címen, ahol nyilvántartjuk a projekt állapotát. (Ez nem azonos a kezdőlappal.) Részletek: Inkubátor:Irányelvek/Tesztprojekt adatlapok.
Tesztadminisztrátorok
- Az Inkubátorban Te is jelentkezhetsz tesztadminisztrátornak – ez egy korlátozott adminisztrátori jogosultság, amivel egy adott tesztprojekten belül lapokat törölhetsz és szerkesztőket blokkolhatsz.
Részletek az adminisztrátori irányelvben.
Tesztprojektek adatlapjai
- A tesztek információs lapjain több sablont is használunk a projekt állapotának jelzésére – erről bővebben itt olvashatsz: Inkubátor:Irányelvek/Tesztprojekt adatlapok.
Adminisztrátorok
Az adminisztrátorokra, bürokratákra és egyéb tisztségviselőkre vonatkozó irányelveket külön lapon találod.
Viselkedési útmutató
- Megfelelő indokkal (például vandalizmus esetén) az erre jogosultak az eset súlyosságának függvényében a saját belátásuk szerinti időre blokkolhatnak.
- Több felhasználói fiókot használni az Inkubátoron tilos, kivéve a botok, és a bizonyos szerkesztési feladatokra létrehozott (és így megjelölt) külön fiókok esetét.
Névterek használata
Main (+ talk) | Magyarul: a főnévtér és vitája. Csak a tesztek lapjai vannak ezekben a névterekben, ezért mindegyik neve előtt ott kell, hogy legyen az előtag. |
---|---|
Template | Magyarul: Sablon. Az egyes tesztekhez tartozó sablonokat el kell látni a megfelelő előtaggal. Az általános célokra, az egész Inkubátoron használt sablonok (mint mondjuk a Template:Policy) előtag nélküliek. |
Module | Magyarul is Modul. Az egyes tesztekhez tartozó modulokat el kell látni a megfelelő előtaggal – néhány sablon kivétel, amiket általános célokra, az egész Inkubátoron használunk (ilyen mondjuk a Module:Test wikis). |
Category | Magyarul: Kategória. Az egyes tesztekhez tartozó kategóriákat el kell látni a megfelelő előtaggal. Az általános célokra, az egész Inkubátoron használt kategóriák (mint például a Category:Maintenance:(all)) előtag nélküliek. |
Incubator/Help | Magyarul: Inkubátor/Segítség. Az Inkubátor – mint projekt – saját névterei, ezekben helyezzük el a segítség- és az általános inkubátoros lapokat.
|
File | Magyarul: Fájl. A feltöltés ugyan le van tiltva az Inkubátorban, de a Wikimedia Commons állományai ezzel a paraméterrel használhatóak. |
Translations | Magyarul: Fordítások. A Translate kiterjesztés használja a fordítások tárolására. |