Wp/sjd/Таввял са̄мь кӣлл

From Wikimedia Incubator
< Wp‎ | sjdWp > sjd > Таввял са̄мь кӣлл
Jump to navigation Jump to search
Таввял са̄мь кӣлл
davvisámegiella
Ланҍ Flag of Norway.svg Та̄рланнҍ
Flag of Sweden.svg Рӯцланнҍ
Flag of Finland.svg Ла̄дтҍланнҍ
Са̄ррнэй 25,000 ве̄рьт
Кырьйхэмна̄лль латиница (таввял са̄мь aлфавиһт)
Классификация

Урал кӣл пӣрас

Ла̄дтҍ-угор кӣл
Са̄мь кӣл
Вуэрьялл са̄мь кӣл
Таввял са̄мь кӣлл
Официальнэ статус Flag of Norway.svg Та̄рланнҍ
(официальнэ кӣлл)
Flag of Sweden.svg Рӯцланнҍ
Flag of Finland.svg Ла̄дтҍланнҍ
Кӣллкод
ISO 639-1 se
ISO 639-2 sme
ISO 639-3 sme
Таввялса̄мь са̄ррнэй (Wikitongues)

Таввял са̄мь кӣлл (таввялса̄мас davvisámegiella вай sámegiella) лӣ э̄ххт вуэрьялл са̄мь кӣлэнҍ я шурьмусс са̄мь кӣлл. Таввялса̄мас са̄ррнэв са̄мь о̄ллмэ Та̄рланӭсьт, Рӯцланӭсьт я Ла̄дтҍланӭсьт. Таввялса̄мас са̄ррнэв 15,000–25,000 ве̄рьт о̄ллмэдтӭ, сӣнэнҍ 2,000 ве̄рьт са̄ррнэй е̄ллев Ла̄дтҍланӭсьт я кэскэсьт 5,000 я 6,000 ве̄рьт е̄ллев Рӯцланӭсьт.

Диалект[edit | edit source]

  • Финнмарк диалект туҺк
  • Торнэ диалект туҺк
  • Ме̄рр са̄мь кӣлл

Грамматика[edit | edit source]

Местоименья[edit | edit source]

Падешш Э̄ххт числа Е̄нас числа
Таввялса̄мас Кӣллтса̄мас Таввялса̄мас Кӣллтса̄мас
Оа̄лкант падешш
(Nominatiiva)
mun мунн mii мыйй
don то̄нн dii тыйй
son со̄нн sii сыйй
Уйнант падешш
(Genitiiva)
mu мун min мӣнэ
du то̄н din тӣн
su со̄н sin сӣн
Уйнхемь падешш
(Akkusatiiva)
mu мун min мӣнэтҍ
du то̄н din тӣнэтҍ
su со̄н sin сӣнэтҍ
Анҍтант падешш
(Illatiiva)
munnje мыннӭ midjiide мыйе
dutnje то̄ннӭ didjiide тыйе
sutnje со̄ннӭ sidjiide сыйе
Саянт падешш
(Lokatiiva)
mus мунэсьт mis мӣнэнҍ
dus то̄нэсьт dis тӣнэнҍ
sus со̄нэсьт sis сӣнэнҍ
Эхтант падешш
(Komitatiiva)
muinna мунэнҍ minguin мӣнэгуэйм
duinna то̄нэнҍ dinguin тӣнэгуэйм
suinna со̄нэнҍ singuin сӣнэгуэйм
Коа̄ввсаннт падешш
(Essiiva)
munin муннэнҍ minin мӣннэнҍ
dunin то̄ннэнҍ dinin тӣннэнҍ
sunin со̄ннэнҍ sinin сӣннэнҍ

Куннт са̄ррнмуж[edit | edit source]

Кӣллт са̄мь кӣлл Таввял са̄мь килл
Тӣррв! Bures!
Пӯррь ӣнцэ! Buorre iđit!
Пӯррь пе̄ййв! Buorre beaivi!
Пӯррь е̄кьнэ! Buorre eahket!
Пӯррь ыйй! Buorre idja!
Роамм лӣ то̄н уййнэ! Somá oaidnalit!
Ко̄ххт я̄лак? Mo dat manná?
Пуэраст, па̄ссьпе. Dat manná bures, giitu.
Ко̄ххт лӣ то̄н нэ̄мм? Mii du namma lea?
Мун нэ̄мм лӣ... Mu namma lea...
Касьт то̄нн я̄лак? Gos orut?
Мунн я̄ла... Mun orun...-is/-es.
Ко̄ххт ля̄ннч ... са̄мас? Mo ... daddjo sámegillii?
Са̄рнах то̄нн са̄мас/англас? Hálatgo sámegiela/eaŋgasgiela?
Ныдтҍ, сада. Juo, veahaš.
Уййнлэдтэм райя! Oaidnaleapmai!
Мунн шоабша са̄мь кӣл! Mun ráhkistan sámegiela!
Ла̄дтҍ-угор кӣл
Перэм кӣл Коми кӣллПерэм коми кӣллУдмурт кӣлл
Угор кӣл Моадьяр кӣллМа̄ннҍси кӣллХа̄ннт кӣлл
Мордва кӣл Мокша кӣллЭрзя кӣлл
Мари кӣл Ка̄ннҍт мари кӣллПуэшенҍ мари кӣлл
Вуэррьялме̄рр-ла̄дтҍ кӣл Ве̄пс кӣллВо̄дтҍ кӣллИжора кӣллКоа̄рьял кӣлл (Ливвик кӣлл) • Ла̄дтҍ кӣллЛӣв кӣллЭ̄ст кӣлл
Са̄мь кӣл Вуэрьялл са̄мь кӣл: Пӣтэ са̄мь кӣллСоаййв са̄мь кӣллTаввял са̄мь кӣллӮмэ са̄мь кӣллЮ̄лев са̄мь кӣлл

Нуҏҏьт са̄мь кӣл: А̄нар са̄мь кӣллАхькэль са̄мь кӣлл † • Кайнӯ са̄мь кӣлл † • Кеми са̄мь кӣлл † • Кӣллт са̄мь кӣллКолтта са̄мь кӣллТа̄ррьй са̄мь кӣлл

Са̄модҍ кӣл
Таввял са̄модҍ кӣл Нешаӈ кӣллЭнец кӣллНганасан кӣллЯ̄ран кӣлл
Соаййв са̄модҍ кӣл Селькуп кӣлл