Jump to content

Yardım:Oturum açma

From Wikimedia Incubator
This page is a translated version of the page Help:Logging in and the translation is 80% complete.

It's not necessary to log in before viewing or editing pages in Incubator. It provides additional features, and is generally recommended. If you don't wish to have your IP address known then you should log in. It's quick and simple to create a personal user account.

Creating a user account means that you supply a username (your real name or a nickname) and a password. The system will reject a username that is already in use on this site. A user account is created only once. The next time you log in, you supply your username again and demonstrate with the password that you are the same person. Needless to say, never give your Wikimedia password to anyone; this can allow them to misuse your account, which could lead to it being blocked.

Neden oturum açılmalı?

Kuluçka'yı okumak için oturum açılması gerekmez, hatta bir çok içeriği düzenlemek için de gerekmez. Ancak, oturum açılması şu sebeplerden dolayı yine de iyi fikirdir:

  • Sayfalarda değişiklik yaptığınızda diğer kullanıcılar sizi kullanıcı adınızla tanıyabilir. "Ad" olarak IP adresi biraz hantalca. Ayrıca, farklı konumlarda (ev, ofis, internet kafe vb.) bilgisayar kullandığınızda, her durumda farklı bir IP adresiniz olur; aynı konumda bile, İnternet bağlantısına bağlı olarak, IP adresi her seferinde farklı olabilir. Bu nedenle, kimlik oluşabilmesi için olması daha iyidir.
  • Kendiniz hakkında yazabileceğiniz kendinize ait kullanıcı sayfasına ve diğerleri ile iletişim kurabileceğiniz kullanıcı mesajı sayfasına sahip olacaksınız.
  • Ayrıca kullanıcı sayfanıza ait eklentiler ekleyebileceğiniz kullanıcı altsayfaları oluşturabileceksiniz.
  • Diğer kullanıcılara rahatsızlık vermemek adına kullanılan küçük değişiklik olarak işaretlemeleri yapabileceksiniz.
  • İzleme listesini kullanarak ilginizi çekebileceğini düşünerek işaretlediğiniz sayfalardaki değişiklikleri takip etme imkanınız olacak.
  • If you choose to give an email address, other users will be able to contact you by email. This feature is anonymous — the user who emails you will not know your email address. You don't have to give your email address if you don't want to.
  • Sayfaları yeniden adlandırabileceksiniz (iki günlük düzenlemelerden sonra).
  • Kendi seçeneklerinizi düzenleyebilirsiniz. Örneğin, yazı tipi, renkler, görünüm ve özellikle arayüz dili ve test-viki seçenekleri gibi.

Ayrıca bakınız