Jump to content

Help:Logowanie

From Wikimedia Incubator
This page is a translated version of the page Help:Logging in and the translation is 100% complete.

Przed przeglądaniem lub edytowaniem stron w Inkubatorze nie jest konieczne zalogowanie się. Zapewnia to jednak dodatkowe funkcje i jest ogólnie zalecane. Jeśli nie chcesz, aby Twój adres IP był znany, powinieneś się zalogować. Utworzenie konta użytkownika jest szybkie i proste.

Założenie konta użytkownika oznacza, że podajesz nazwę użytkownika (prawdziwe imię lub pseudonim) oraz hasło. System odrzuci nazwę użytkownika, która jest już używana w tej witrynie. Konto użytkownika jest tworzone tylko raz. Przy następnym logowaniu ponownie podajesz swoją nazwę użytkownika i potwierdzasz hasłem, że jesteś tą samą osobą. Nie należy oczywiście nigdy podawać nikomu swojego hasła; może to spowodować nadużycia z Twojego konta, co doprowadzi do jego zablokowania.

Dlaczego logowanie jest pożądane?

Nie musisz się logować, aby czytać Inkubatora, a nawet nie musisz się logować, aby edytować większość jego treści. Jednak warto zalogować się z następujących powodów:

  • Inni użytkownicy będą mogli rozpoznać Cię po nazwie, gdy dokonasz zmian na stronach. Adres IP jako nazwa jest nieco nieporęczny. Ponadto, jeśli korzystasz z komputerów w różnych lokalizacjach (dom, biuro, kafejka internetowa itp.), w każdym przypadku masz inny adres IP. Nawet w tej samej lokalizacji, w zależności od połączenia internetowego, adres IP może być za każdym razem inny. Dlatego nazwa użytkownika jest lepsza do utrzymania tożsamości.
  • Będziesz mieć swoją własną stronę użytkownika, na której możesz napisać coś o sobie, oraz stronę dyskusji użytkownika, której możesz używać do komunikacji z innymi użytkownikami.
  • Będziesz także mógł tworzyć podstrony swojej strony użytkownika.
  • Będziesz mógł oznaczyć zmiany jako drobne, co pozwoli uniknąć niedogodności dla innych użytkowników.
  • Będziesz mógł śledzić zmiany na stronach, którymi jesteś zainteresowany, korzystając z listy obserwowanych.
  • Jeśli zdecydujesz się podać adres e-mail, inni użytkownicy będą mogli kontaktować się z Tobą przez e-mail. Ta funkcja jest anonimowa  — użytkownik, który wyśle do Ciebie e-mail, nie będzie znał Twojego adresu e-mail. Nie musisz podawać swojego adresu e-mail, jeśli nie chcesz.
  • Będziesz mógł zmieniać nazwy stron (po dwóch dniach aktywności).
  • Będziesz mógł ustawić własne preferencje, na przykład czcionki, kolory i układ strony, a przede wszystkim język interfejsu i preferencje testowanej wiki.

Zobacz też