Jump to content

Incubator:Gözetmen

From Wikimedia Incubator
This page is a translated version of the page Incubator:Oversight and the translation is 100% complete.

Açıklamalar 21 Ağustos 2018'de İngilizce Vikipedi'den kopyalanmıştır.
Revizyon silinmesi, normal silmeden farklı olarak, herhangi bir olağan erişim biçiminden bilgileri kaldıran bir gelişmiş silme biçimidir. Bir Wikimedia projesindeki herhangi bir sayfadan veya günlük girişinden (gerekirse kullanıcı listesi dahil) gizliliği korumak, karalayıcı materyali kaldırmak ve bazen ciddi telif hakkı ihlâllerini kaldırmak için katı sınırlar içinde kullanılır.

Aslında iki tür revizyon silme mevcuttur:

  • "Düzenli" revizyon silme, hizmetlilerin bir sayfanın belirli herhangi bir revizyonunun içeriğini, herhangi bir düzenleme özetinin içeriğini ve/veya düzenleme yapan herhangi birinin kimliğini (kullanıcı adı veya IP) yukarıda belirtilen nedenlerle gizlemesine olanak tanır. Bu şekilde silinen materyal artık çoğu kullanıcı tarafından görülmez (kayıtlı veya IP). Ancak yine de hizmetliler tarafından görülebilir; Incubator'da geçmiş (ancak silinen metnin kendisi değil) test hizmetlileri tarafından da görülebilir. Bu tür bir revizyon silme işlemine bile Incubator'da nadiren ihtiyaç duyulur.
  • Bastırma (tarihsel nedenlerle Gözetme olarak da adlandırılır) bu tür revizyonları test hizmetlilerden ve hizmetlilerden bile saklayan bir başka haktır. Herhangi bir şeyin Incubator'da gerçek bastırma gerektirmesi olağanüstü nadirdir.

Tüm hizmetlilerin düzenli revizyon silme kullanma hakkı vardır, ancak yalnızca gözetimciler olarak adlandırılan özel bir grup tam bastırmayı kullanabilir. Burada gerçek bir gizlemeye ihtiyaç duyulması çok nadir olduğundan ve Incubator'ın yerel denetçileri olmadığından Incubator'da gizlilik, karalama veya telif hakkı sorunları gören kullanıcılar önce hizmetlilerle iletişime geçmelidir.

  • Gizlilik veya karalamanın bir sorun olduğu durumlarda, bir veya daha fazla yöneticiye e-posta göndermek en iyisidir; hepimizin kullanıcı sayfalarımızda e-posta bağlantıları var.
  • Aksi takdirde, hizmetlinin panosuna bir mesaj bırakın.

Hizmetliler, herhangi bir acil sorunu çözecek ve tam bir engelleme gerekliyse görevlilerle iletişime geçecektir.

Lütfen istekleri herkese açık olarak yayımlamayın.

Bir şeyin hemen ilgilenilmesi gerektiğini düşünüyorsanız ve yerel hizmetliler yanıt vermediyse, (viki üzerinde bağlantısı) kullanarak kâhyalarla iletişime geçebilirsiniz. Alternatif olarak, kâhyaların IRC kanalı (#wikimedia-stewards) kanalına gidin, bir kâhya bulun ve özel olarak bir talepte bulunun.

Ayrıca bakınız