Jump to content

Wp/aln/Maqedonia

From Wikimedia Incubator
< Wp‎ | aln
(Redirected from Wp/aln/Republika e Maqedonisë)
Wp > aln > Maqedonia
Flamuri i Maqedonisë
Stema e Maqedonisë

Maqedonia, zyrtarisht, Republika e Maqedonisë (maqedonisht: Македонија/Makedonija) asht shtet i pamvarun në jug t'Evropës. Kufizohet në perëndim me Shqipninë, në veri me Kosovën dhe Serbinë, Bullgarinë në lindje dhe Greqinë në jug. Ka 2.114.550 banorë dhe nji sipërfaqe prej 25.713 km². Shkupi asht kryeqyteti dhe qendra ma e madhe në vend.