Wp/aln/Shqipnia

From Wikimedia Incubator
< Wp‎ | alnWp > aln > Shqipnia
Jump to: navigation, search
Flàmuri Shqiptar
Vendndôdhja Shqipnís
File:Himàrë-Albania6.JPG
Himára në bregdetín
Kruja dhe vórri i Skënderbéut

Shqipnia (st./tosk. Shqipëria, geg. edhè Shqipnija osé Shqypnija), zyrtarisht Republika e Shqipnisë (st./tosk. Republika e Shqipërisë) âsht vénd i pamvarùn n'Evropën Juglindore. Shtrihèt n'ánën lindore të Gadishullit Ballkanik, pergjatë Detit Adriatik dhe Detit Jon. Kufizohet në veríperëndim me Málin e Zi, në vèrilindje me Kosovën, në lindje me Republikën e Maqedonisë dhe në jug me Greqinë; Ngushtîca e Otrantos e ndànë prej Italisë për veç 72 kilometra. Shqipnia ka sipërfaqe prèj 28.478 kilometrash katrorë dhe popùllsi prej afro 3,5 milion banorësh. Kryeqyteti Tirána âsht qendra ma e madhe ekonómike, kulturoré e akademike e vendit dhe numëron rreth 700 mijë frýmë.