Jump to content

Wp/aln/Serbia

From Wikimedia Incubator
< Wp‎ | aln
Wp > aln > Serbia
Flamuri shtetëror i Serbisë

Serbia (srb. Srbija ose cirilik Србија) âsht nji shtet i pavarur ne juglindje te Evropes. Fqinjet e saj jan ne veri Hungaria, ne lindje Rumania dhe Bullgaria, ne jug Kosova dhe Maqedonia e ne perendim Mali i Zi, Bosnia e Kroacia.

Popullsia

[edit | edit source]

Grupet Etnike

[edit | edit source]

Ne Serbí Qendrore jetojn kryesisht Serb, po gjithashtu jetojn Rumun ne lindje e verílindje dhe Bullgaret ne juglindje e verílindje. Ne Sanxhak t'Pazarit te ri (Novi Pazar) jetojn Boshnjak dhe ne Preshev (Preševo) Shqyptar.