Wp/aln/Mali i Zi

From Wikimedia Incubator
< Wp‎ | aln
Wp > aln > Mali i Zi
Flamuri i Malit te Zi

Mali i Zi (malazezisht/serbisht Crna Gora) asht shtet i pamvarun në jug t'Evropës. Kufizohet me Shqipninë në jug, Kroacinë në perëndim, Bosnjen në veriperëndim, Serbinë në verilindje dhe Kosova në lindje. Ka 662 mijë banorë më nji sipërfaqe prej 13.812 km². Podgorica asht kryeqytet dhe qendra me e madhe e vendit.

Demografia[edit | edit source]