Wp/cnr/Požarevački mir

From Wikimedia Incubator
< Wp‎ | cnr
Wp > cnr > Požarevački mir

Požarevački mir[1] je zaključen u Požarevcu 21. jula 1718. godine između Austrije i Mletačke republike, s jedne, i Osmanskog carstava, s druge strane, nakon velikih pobjeda princa Eugena Savojskog u bitkama pred Petrovaradinom 1716. i Beogradom 1717. Sklopljen je u šatoru pored Požarevca[2]. Monarhija je tim mirom dobila Temišvarski Banat te istočni Srijem, osvojeni dio Srbije do Ćuprije i Paraćina, pojas južno od rijeke Save u Bosni, te Olteniju (zapadni dio Vlaške). Veneciji je priključeno područje Dalmacije s Imotskim i Vrgorcem i priznato pravo na sve osvojene teritorije na Crnogorskom primorju. Tom prilikom Mlečani su - pored ostalog - dobili Grbalj, Pobore, Maine i Brajiće, koji su ranije pripadali Crnoj Gori.

Gubitak teritorije Crne Gore[edit | edit source]

„Pripajanje četiri opštine Veneciji teško je pogodilo Crnu Goru, koja je odvajanjem Grblja ostala odsječena od mora. Otada među Grbljanima zamire ośećanje opštecrnogorske pripadnosti i razvija se ono usko regionalno, više komunalno nego bokeljsko. Majine, Pobori i Brajići ostali su i dalje bliže Crnoj Gori nego Boki“[3]

Ne samo da su Crnojevići i Petrovići istorijski bili vezani za Đurđevac, Stanjevići i Podmaine, odnosno za prostor koji su naseljavala pomenuta crnogorska plemena u Primorju, nego je, šta-više, u Mainama inicijalno „lansiran“ i zdušno podržan samozvani lažni car Šćepan Mali, koji je 1766. godine u Crnu Goru došao kao travar, a ubrzo postao njen apsolutni gospodar. Održao se na vlasti gotovo sedam godina.

Maini, Pobori i Brajići kao dio Stare Crne Gore[edit | edit source]

Stara Crna Gora podrazumijevala je oblast prvobitne Crne Gore koju su činile četiri nahije: Katunska, Riječka, Crmnička i Lješanska. Pored navedenih tradicionalnih nahija, do Požarevačkog mira (1718), postojala je i peta crnogorska nahija smještena u podlovćenskoj Crnoj Gori, okrenutoj prema moru, koju su „sastavljala“ tri plemena - Maini, Pobori i Brajići.[4] Brdsko-planinsko područje ove nekadašnje crnogorske nahije predstavljalo je kolijevku i životni prosprostor Crnojevića, od Radiča do Ivan-bega. Oni su na lokaciji današnjeg manastira Stanjevići i na obližnjem brdu Đurđevac u prvoj polovini XV vijeka imali svoj zamak (dvor), tvrđavu i crkvu Sv. Đurđa. S tim u vezi, istorijski je nesporno da je teritorija koju naseljavaju Pobori, Brajići i Maini, zajedno sa ostalim djelovima dramatičnog lovćenskog masiva, u začetku bila „Crna Gora u najužem smislu riječi“.

Budući da je Crna Gora iz vremena prvih Crnojevića (Radiča Crnojevića, Đurđa Đuraševića i Stefanice Crnojevića) nastala upravo na prostoru iznad Grblja i Budve, sasvim je razumljivo što su stanovnici ovih plemena, koji su činili petu crnogorsku nahiju, kroz čitavu svoju nemirnu i turbulentnu istoriju, bili sudbinski vezani i okrenuti Crnoj Gori. I to prvo Crnoj Gori iz perioda Crnojevića, a potom i Crnoj Gori iz vremena Petrovića. O tome svjedoče ne samo utvrđeni grad Crnojevića na Đurđevcu, već i dva poznata crnogorska manastira u Primorju - Podmaine i Stanjevići, kao i brojni istorijski događaji i fenomeni. Uloga ovih manastira, koji su se nalazili na graničnom prostoru između pravoslavlja i katoličanstva, prevazilazi lokalni značaj. Njihova istorijska i kulturna misija je tijesno vezana sa borbom za nacionalni integritet i sudbinsku povezanost naroda Crne Gore i Primorja, a posebno Pobora, Brajića i Maina, nekada pete crnogorske nahije.

Manastiri Stanjevići i Podmaine[edit | edit source]

U XVIII i XIX vijeku manastiri Stanjevići i Podmaine izrastaju u najznačajnija kulturna središta crnogorske istorije, odigravši - pri tome - veliku ulogu u očuvanju vjerske i nacionalne svijesti naroda ovog kraja. Gotovo za vijek i po, od vladike Danila pa zaključno sa Petrom IIPetrom II, navedeni manastiri postaju sjedište crnogorskih mitropolita isto koliko i Cetinje. Drugim riječima, u tom periodu oni su bili druga prijestonica Crne Gore.

Izvor[edit | edit source]

  • Vlado Đ. Duletić, ZAPISI SA KAMENA CRNOGORSKOG

Reference[edit | edit source]

  1. Požarevački mir - Leksigorafski zavod Miroslav Krleža
  2. Carski šator iznad Požarevca
  3. Redakcija za istoriju Crne Gore: „Istorija Crne Gore“, knjiga 3, Titograd, 1975, str. 278
  4. „Istorija Crne Gore“, knjiga 3, Titograd, 1975, str. 278