Wp/aln/Gjuha malazeze

From Wikimedia Incubator
< Wp‎ | aln
Wp > aln > Gjuha malazeze


Gjuha malazeze ose malazezçja asht gjuhë sllave që flitet prej malazezve në Mal t'Zi dhe në komunën e Malli Igjosh në Serbi. Asht pjesë e serbo-kroatishtes dhe ka dy shkrime: latin dhe qirilik.

Alfabeti malazez
N'latin: A B C Č Ć D Dž Đ E F G H I J K L Lj M N Nj O P R S Š Ś T U V Z Ž Ź
N'qirilik: А Б В Г Д Ђ Е Ж З З́ И Ј К Л Љ М Н Њ О П Р С С́ Т Ћ У Ф Х Ц Ч Џ Ш