Jump to content

Wy/sq/Amerika e Veriut

From Wikimedia Incubator
< Wy‎ | sq
Wy > sq > Amerika e Veriut

Amerika e Veriut është kontinenti i tretë më i madh, me një sipërfaqe prej 24.221.490 km2 (9,351.969 mi katrore), në hemisferën veriore, midis Oqeanit Paqësor dhe Oqeanit Atlantik dhe në veri të Amerikës së Jugut. Pika më e lartë e Amerikës së Veriut është Denali i Alaskës, i cili ngrihet në 6,194 m (20,322 ft) mbi nivelin e detit.

Statuja e Lirisë, Nju Jork, ShBA