Wy/hu/Dánia
Dánia (dánul: Danmark) független állam Észak-Európában. Egyetlen szárazföldi szomszédjától, Németországtól északra, Svédországtól délnyugatra és Norvégiától délre fekszik. Bár nem a Skandináv-félszigeten helyezkedik el, kulturális és történelmi öröksége miatt mégis a skandináv országok közé sorolják, melyek közül a legkisebb és legdélebbi fekvésű.
Az ország a Balti-tenger és az Északi-tenger között fekszik. A Jylland- (Jütland-) félszigetet és több mint 400 kisebb-nagyobb szigetet foglal magába, amelyek közül 76 lakott. Legnagyobb szigetei Fyn és Sjælland. A történelem folyamán a Balti-tenger bejáratát általában a dánok ellenőrizték, innen kapták nevüket a dán szorosok. Külbirtokai Grönland (a Föld legnagyobb szigete) és Feröer, melyek széles körű önkormányzattal rendelkeznek; velük együtt alkotja a Dán Királyságot, melynek vezető országa.
Dánia 1849 óta alkotmányos monarchia, egyébként pedig a világ egyik legrégebbi monarchiája. 1949 óta a NATO, 1973 óta az Európai Gazdasági Közösség, majd az Európai Unió tagja.
Dánia fővárosa Koppenhága. Az ország hivatalos fizetőeszköze a dán korona.
A fejlett piacgazdasággal és kiterjedt jóléti rendszerrel rendelkező Dánia a skandináv jóléti modell egyik mintaállama. A jövedelmi egyenlőség tekintetében első a világon. 2006-2008 között egészségügyi, jóléti és oktatási mutatói alapján, illetve lakóinak elégedettségét tekintve több felmérés szerint „a világ legboldogabb helyének” számított.[1][2] Az amerikai Forbes magazin szerint Dánia rendelkezik az egész világon a legjobb üzleti klímával.[3] A 2008-as és 2009-es Béke Világindex szerint a világ második legbékésebb állama.[4] 2008-ban – Svédországgal és Új-Zélanddal együtt – a Transparency International listája alapján a világ legkevésbé korrupt állama volt.[5]
A nemzeti nyelvet, a dánt erős kulturális és történelmi kapcsolatok kötik közeli rokonaihoz, a svédhez és a norvéghez. Dánia lakóinak 82%-a és a dán nemzetiségűek 90.3%-a a lutheránus egyház tagja. 2009-es adatok szerint az országban 526 000 bevándorló vagy annak leszármazottja élt, ez a népesség 9,5%-a. Ezen bevándorlók többsége (54%) Skandináviából vagy más európai országból származik, a többiek túlnyomó részt ázsiai országokból érkeztek.
Régiók
[edit | edit source]Jylland (Jütland-félsziget)
[edit | edit source]Egy félsziget, a kontinentális Európa északi részén, itt él a lakosság fele, illetve az ország szárazföldi területének 70%-át teszi ki.
Fyn
[edit | edit source]Egy sziget Németországtól északra, és Jyllandtól keletre. Itt született a híres dán író, Hans Christian Andersen is.
Kis szigetcsoport a Fyn szigettől délre.
Sjaelland (Zéland)
[edit | edit source]Dánia legnagyobb szigete, itt fekszik a főváros, Koppenhága is. A lakosság 40%-a itt él, pedig a szárazföldi terület alig 15%-át teszi ki.
Sjaellandtól délre fekvő sziget. Sík, mezőgazdasági terület.
A dánok nyaraló szigete rengeteg hétvégi házzal és néhány kiváló stranddal.
Önálló közigazgatású és státuszú állam, ami formailag tartozik Dániához. A Föld legnagyobb szigete, természetföldrajzilag már Észak-Amerikához tartozik.
Szintén autonóm területe Dániának, a 18 szigetből álló csoport messze északon fekszik, legközelebbi szomszédja a 300 km-re fekvő Észak-Skócia. Felszíne változatos vulkanikus formakincsű tundravidék.
Városok
[edit | edit source]Dánia fővárosa és egyben legnagyobb városa. Lakosainak száma 1,2 millió, az ország gazdasági, kulturális és politikai központja. Egy állandóan nyüzsgő fiatalos város, ahol mindenki megtalálja a számára kedvező szórakozást.
Régi kikötő és ipari központ, bájos történelmi városközponttal és régi épületekkel. Napjainkban az éjszakai élet egyik központja.
Dánia 2. legnagyobb városa, a Jütland-félsziget legnagyobb települése. Igazi fiatalos egyetemváros, kulturális központ vibráló éjszakai élettel. A város az ország gasztronómiai fővárosa, igazán jókat itt lehet csak enni. Emellett az óvárosában ország legnagyobb skanzenjével büszkélkedhet, ahol megtekinthetők a régi, tradicionális dán faházak.
Halászati, kőolaj és földgáz ipari központ, emellett innen érhető el a komppal a közeli Fanø-sziget, ami népszerű kirándulóhely.
Fyn-sziget legnagyobb települése, Dánia 3. legnagyobb városa, ismert még arról, hogy itt született a világhírű dán író, Hans Christian Andersen. A város elbűvölő óvárossal rendelkezik, hangulatos utcácskákkal, ahol a középkorban épült épületek között járkálhatunk. A város egyik legjellegzetesebb nevezetessége a Fyn Falumúzeum, ahol megismerhetők a hagyományos paraszti élet részletei.
Félórányira Koppenhágától festői kisváros. Katedrálisa felkerült a világörökségi listára, emellett egy viking hajómúzeum is található itt.
A kontinentális Dánia legészakibb városa, álmos halásztelepülés. Érdekességét az adja, hogy itt találkozik az Északi-tenger és a Balti-tenger, így partjait két tenger mossa. Nyáron igen élénk élet zajlik itt, sokan töltik itt a nyaralásukat.
Földrajz
[edit | edit source]Bővebben Dánia földrajza
Domborzat
[edit | edit source]Dánia a Jylland nevű félszigetből és 443 szigetből áll, amelyek közül 76 lakott. A legnagyobb szigetek Sjælland, Fyn és Bornholm. A nagyobb szigeteket hidak kötik össze, például a Svédországot Sjællanddal összekötő Øresund híd. A kisebb szigetekkel kompok vagy kisrepülőgépek biztosítják az összeköttetést. Szárazföldön csak Wy/hu/Németországgal határos 68 km hosszan.
Az ország nagyrészt sík terület, jelentősebb kiemelkedések nélkül. Legmagasabb pontja az Yding Skovhøj (172,54 m), legmagasabb természetes kiemelkedése a Møllehøj (170,86 m),[6] az átlagos tengerszint feletti magasság 31 m. Legmélyebb pontja (Lammefjord) 7 méterrel fekszik a tenger szintje alatt. A vízfelület nagysága 700 km², az ország területének 1,62%-a.
Vízrajz
[edit | edit source]Az ország partvonala erősen tagolt, hossza több mint 7314 km. Nincs olyan pont az országban, amelynek a tengertől való távolsága meghaladná az 52 km-t. Az ország területe nem határozható meg pontosan, mivel az erózió folyamatosan alakítja a partvonalat, ugyanakkor mesterségesen területeket hódítanak el a tengertől. Jylland délnyugati partvidékén az 1–2 m magas árapály miatt 10 km széles az árapálysíkság. Legfőbb folyó: Gudena.
Éghajlat
[edit | edit source]Éghajlata a mérsékelt éghajlati övbe tartozik. A telek enyhék (0,5 °C körüli átlaghőmérséklet), a nyarak pedig hűvösek (16 °C). Erős széljárás jellemző, különösen a téli időszakban. Az esős napok száma évi átlagban 170; az őszi hónapok a legesősebbek.
Az ország északi fekvése miatt a nappalok hossza az év folyamán jelentősen változik. Télen a legrövidebb napokon a nap fél kilenc után kel és háromnegyed négy előtt nyugszik, míg nyáron fél öttől este tízig is fent lehet a nap.[7]
Élővilág, természetvédelem
[edit | edit source]Dánia természetes növénytakarója: vegyes (lombhullató és tűlevelű fajokat egyaránt tartalmazó) erdők. Az intenzív növénytermesztés miatt ebből kevés maradt.
Többféle környezeti veszéllyel kell szembenézni Dániának:
- a levegő szennyeződése, különösen a járműforgalom és a hőerőművek károsanyag-kibocsátása miatt
- az Északi-tenger elszennyeződése nitrogénnel és foszforral
- az ivóvíz és a talajvíz elszennyeződése az állattenyésztés és a növényvédőszerek miatt.
A dán kormány csatlakozott több nemzetközi egyezményhez, hogy gátolja a környezet leromlását és a globális felmelegedést.
Gasztronómia
[edit | edit source]Dánia nemzeti étele a smørrebrød (gazdagon megrakott rozskenyér-szendvics), a dán húsgombóc (Frikadeller), dán sertéssült (Skipperlabskovs) és a dán hurka (Pølse). Ezenkívül igen sokféle különböző halételt fogyasztanak. Hagyományos desszertjeik a különféle gyümölcsszószok (frugtgrød). Igen híresek a dán sörök, különösen a Carlsberg, a Tuborg és a Faxe.
jegyzetek
[edit | edit source]- ↑ Script error: No such module "Wy/hu/Citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "Wy/hu/Citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "Wy/hu/Citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "Wy/hu/Citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "Wy/hu/Citation/CS1".
- ↑ Højeste punkter og steder, Kort & Matrikelstyrelsen (letöltve: 2007. május 5.)
- ↑ Copenhagen, Denmark - Sunrise, sunset, dawn and dusk times, Gaisma.com (letöltve: 2007. január 13.)
Lásd még
[edit | edit source]