Wy/cs/Vracov

From Wikimedia Incubator
< Wy‎ | cs
Wy > cs > Vracov

Vracov je město v jihomoravském kraji. Nejvýznamnější místní událostí jsou každoroční císařské hody „s věncem a káčerem“, které drží český rekord v počtu účastníků v kroji jedné obce (566 v roce 2015). Město leží na okraji lesního útvaru Doubrava, zvaného též Moravská Sahara, a jeho okolí je tak vhodné pro pěší a cykloturistiku. Milovníkům vína nabízí návštěvu některého z vinných sklepů.

Doprava[edit | edit source]

Železniční stanice
Radnice
Koupaliště
Rybník
Kostel sv. Vavřince

Autem[edit | edit source]

Město leží na silnici I/54 spojující Slavkov u Brna a Nové Mesto nad Váhom. Ze Slavkova je možné alternativně použít silnice I/50 do Bučovic a následně 431 do Ždánic a Archlebova. Časově jsou tyto trasy srovnatelné. Od Hodonína, resp. Břeclavi, je nejrychlejší trasa Ratíškovice – Vacenovice – Vracov.

Parkoviště na náměstí je zpoplatněno, v ostatních částech města je možné parkovat zdarma. Nezpoplatněné parkoviště poblíž centra města se nachází na okraji náměstí Míru, mezi kulturním domem a restaurací Rex. Další možnost parkování je za obchodním domem na náměstí Míru (vjezd z ulice Nádražní).

Vlakem[edit | edit source]

V železniční stanici Vracov staví všechny osobní a většina spěšných vlaků na trati 340 Brno – Uherské Hradiště. Cesta z Brna trvá cca 75 minut spěšným vlakem, nebo 90 minut osobním. Nádraží je poměrně blízko (asi 500 m) centra města a většiny místních ubytovacích zařízení.

Autobusem[edit | edit source]

Město je spojeno s okolím několika autobusovými linkami. Spoje z Hodonína jsou obvykle přímé, ve směru z Brna je nutné přestoupit v Kyjově. Ve městě jsou čtyři autobusové zastávky – u vjezdu do města od Vlkoše („Slokov“), na náméstí („obecní úřad“), v blízkosti základní školy na ulici Komenského, a u koloniálu na ulici Drahy.

Město leží v zóně 685 integrovaného dopravního systému IDS JMK. Jeho tarif platí pro vlaky i autobusy. Místní veřejnou dopravu město nemá.

Na kole[edit | edit source]

Městem prochází „Moravská vinná“ cyklostezka, která pokračuje do Vlkoše, resp. Bzence. Centrem města vede po chodníku značený pruh pro cyklisty, který ve směru do Bzence navazuje na cyklostezku. V opačném směru vede stezka už bez vyhrazeného pruhu ulicí Komenského, Drahy a Jezerní, kde přechází opět v cyklostezku do Vlkoše.

Pamětihodnosti[edit | edit source]

Ve Vracově se nachází kostel sv. Vavřince, datovaný do 13. století. Za historickou část se dá považovat sever města od náměstí, zejména ulice Baráky s vinnými sklepy.

Aktivity[edit | edit source]

Císařské hody[edit | edit source]

Nejvýznamnější místní akcí jsou hody, konané vždy o třetí říjnové neděli a předcházející sobotě. Hodového průvodu se tradičně účastní stovky krojovaných z Vracova a další desítky z blízkých i vzdálenějších obcí. Sobota patří svobodné chase, neděle pak ženatým. Hody tradičně začínají v sobotu okolo 14. hodiny, kdy se průvod řadí u kulturního domu a odchází k radnici. Zde proběhne tradiční rituál, kdy starosta hody povolí (přičemž místní policajt vydá náležitá nařízení). Po povolení hodů odchází průvod k domu svobodného stárka, s ním potom pokračuje pro stárku, jeho partnerku, a končí v místní sokolovně taneční zábavou. Stárci v průvodu nesou věnec, který pak na zábavě chasa (krojovaní) hlídá, aby jej přespolní neukradli. Okolo půlnoci se věnec slavnostně odnáší, a oficiální sobotní program končí. Pro účast na zábavě se nevyžaduje kroj (je ovšem vítán). Vhodný oděv pro pány je tmavý oblek, případně „kalhoty kromě džín a sako“. Dámy mají širší možnosti, plesová róba je ovšem „overdressed“.

Nedělní program začíná o něco později než sobotní, kolem třetí hodiny opět seřazením průvodu u kulturního domu. V neděli je obvykle krojovaných méně. Průvod odchází pro ženaté stárky k jejich domu, a opět míří do sokolovny. V posledních letech se v nědělním průvodu zařazuje zastávka na faře a u místní pekárny. Nedělní taneční zábava bývá také méně navštěvovaná než sobotní.

Hody jsou zatím (2015) stále dobrovolnou, nekomerční akcí. Město sice přispívá folklórním souborům, resp. stárkum, na náklady s hody spojené, ale od návštěvníků není vybíráno vstupné. Hody tradičně doprovází pouťové atrakce, umístěné ve dvoře bývalé školy na náměstí, a prodejní stánky na náměstí. Stánky nemívají určený „tradiční“ charakter, a jde tak obvykle o směs lidových výrobků (řezbáři, perníky, košíky) i komerčního zboží (textil, nože, plastová hračky všeho druhu).

Zahradní železnice[edit | edit source]

Železnice na zahradě soukromého rodinného domu v ulici Strážnická 683. Modely tří vlakových souprav s kapacitou kolem 100 osob převážejí turisty na 500 metrů dlouhé trati. Pro děti je zde kolotoč, trampolína, houpačka a skákací hrad. Vstupné dobrovolné.

Muzeum[edit | edit source]

Vracovské muzeum na adrese Záhumenská 235 (za radnicí), tel.: 518 628 182, je otevřeno po předchozí domluvě. Expozice se věnuje historii obce a životu dřívějších generací.

Nadace Chamartín[edit | edit source]

V ulici Luční se nachází budova Nadace symfonického orchestru Chamartín. Konají se zde výstavy, koncerty a výuka španělštiny.

Koupaliště[edit | edit source]

Na konci ulice Jezerní, resp. začátku cyklostezky na Vlkoš, leží místní koupaliště. Je zde jeden velký bazén, o délce cca 50 metrů. Dno bazénu se svažuje podél kratší strany, a dosahuje maximální hloubky pouze asi 1,5 metru. Navíc bývá v sezóně přeplněn, a rozhodně tak není vhodný pro delší plavání. Kromě něj je na koupališti malý dětský bazének o hloubce cca 30 cm se skluzavkou, a obvyklé atrakce (volejbal, kuželky, občerstvení). Na koupališti je nedostatek přirozeného stínu, je vhodné si vzít slunečník příp. plážový stan. V blízkosti koupaliště je rybník Rašelina, kde je možné alternativní koupání.

Ubytování[edit | edit source]

Ve městě se nenachází žádný hotel. Je zde několik penziónů, ty ale v období hodů bývají plně obsazeny několik měsíců dopředu. V takovém případě je možné se ubytovat ve Bzenci nebo Kyjově, odkud se dá do Vracova pohodlně dostat vlakem, autobusem, taxi nebo na kole.

Přímo na náměstí je Penzion u Zachů a DJ Penzion. Mezi náměstím a nádražím je možné ubytování „Na Štěpánovém“, v ulici Stará. Trochu dál od centra je Penzion na Strážnické. Méně nároční hosté mohou využít turistickou ubytovnu na sokolovně. V minulosti bývalo možné ubytování i v penzionu Rex, na rohu náměstí Míru a Jiráskovy ulice; objekt ale často mění provozovatele a aktuální stav je tak nejistý.

Stravování[edit | edit source]

  • U Petra, Náměstí Míru 505, tel.: +420 727 861 756. Zázemí pro cykloturisty, kapacita 50 osob v přízemí a dalších 40 v nekuřáckém patře. Venkovní zahrádka na dvoře pro 120 hostů. Wi-Fi. NE-ČT 9:00-22:00, PÁ–SO 9:00–24:00
  • Bowling Vracov, Náměstí Míru 10, tel.: +420 732 275 938. 4 bowlingové dráhy a letní zahrádka s grilem, NE–ČT 11:00–21:00, PÁ–SO 11:00–24:00
  • Rex, Jiráskova 61, tel.: +420 723 615 815. Letní zahrádka s venkovním barem. Wi-Fi, úschovna kol, ubytování, otevřeno 11:00–20:00
  • Hostinec U Kaiserů, Okružní 78, tel.: +420 518 628 195
  • Orynek, Skoronská 1506 (u koupaliště), tel.: +420 776 669 627

Služby[edit | edit source]

  • Infocentrum v budově městské knihovny na Náměstí Míru 48, tel.: +420 518 628 066
  • Pošta sídlí v přízemí radnice na Náměstí Míru 202, +420 518 628 229. Otevřeno PO–PÁ 8:00–11:00 13:00–17:00. Město má poštovní směrovací číslo 696 42, telefonní předčíslí 518.
  • Nejbližší bankomat má Česká spořitelna v sousedním Bzenci.

Externí odkazy[edit | edit source]