Wy/cs/Skandinávie

From Wikimedia Incubator
< Wy‎ | cs
Wy > cs > Skandinávie

Skandinávie tvoří nejsevernější část západní Evropy, která zasahuje až do Arktidy. Zahrnuje Dánsko, Finsko, Island, Norsko a Švédsko, Faerské ostrovy, Ålandy a ve většině definic Grónsko, protože zde existují dlouhodobé politické a jazykové vazby.

Tyto sousední země sdílejí společné dědictví sahající přinejmenším do doby Vikingů, přičemž v minulosti došlo k několika svazkům a dnes probíhá úzká spolupráce. Skandinávie s rozlohou téměř 1,2 milionu km² (463 000 km²) tvoří jeden z největších regionů v Evropě, ale žije v nich jen asi 24 milionů lidí, což představuje pouhá 4 % její populace. Ve Skandinávii se nacházejí některé z největších přírodních divů Evropy a může se pochlubit vynikající životní úrovní.

Země a území[edit | edit source]

  Dánsko

Nejmenší pevninská skandinávská země nabízí stovky ostrovů, zvlněnou zemědělskou krajinu, nekonečné pláže a kontinentálnější atmosféru.

Mapa Skandinávie
  Finsko

Na tomto mostě k Východu je možné prozkoumat sto tisíc ostrovů a jezer. Nejřidčeji osídlená země EU a jediná severská země, která používá euro. Finština není příbuzná s hlavními jazyky ve zbytku severských zemí.

  Island

Úchvatná scenérie sopek, ledovců, gejzírů a vodopádů na tomto ostrově v severním Atlantiku.

  Norsko

Proslulé hlubokými fjordy, nekonečným pobřežím, strmými horami, ledovci, nesčetnými vodopády, dřevěnými kostely, polární září a tisíciletými námořními tradicemi. Topografie a příroda Norska se vyznačují výraznou regionální rozmanitostí.

  Švédsko

Největší skandinávská země co do rozlohy i počtu obyvatel je domovem nekonečných lesů, průzračně modrých jezer a nádherných souostroví podél pobřeží.

  Faerské ostrovy

Autonomní území Dánska v Atlantském oceánu s velmi osobitou kulturou a smyslem pro národní identitu. Je známé zejména pro své dramatické přírodní scenérie a jedinečný život ptáků.

  Ålandy

Souostroví a autonomní území Finska v Baltském moři, kde má švédsky mluvící obyvatelstvo svou osobitou kulturu a pocit určité národní identity.

Reference[edit | edit source]

Externí odkazy[edit | edit source]