Wy/cs/Grónsko

From Wikimedia Incubator
< Wy‎ | cs
Wy > cs > Grónsko

Grónsko (grónsky Kalaallit Nunaat; dánsky Grønland) je největší ostrov na světě v Arktidě daleko na severovýchodě Severní Ameriky. Po tisíce let byla tato ledová pevnina obývána arktickými národy. V 10. století ji osídlili Vikingové (nebo alespoň její malou část) a dodnes je součástí Dánského království.

Regiony[edit | edit source]

  Jižní Grónsko

Místní obyvatelé mu přezdívají „Sineriak Bananeqarfik“ (Banánové pobřeží) a jedná se o nejsnáze přístupnou část Grónska, kde panují nejméně extrémní teploty. V nižších částech regionu, zejména v okolí Igaliku, je překvapivě běžné zemědělství. Farmy spojují polní cesty, které ústí do kaňonů, z nichž jsou na dohled zasněžené hory a ledovce.

Mapa Kavkazu
  Západní Grónsko

Poloha hlavního města Nuuk (Godthåb), města s více než 17 000 obyvateli. V této oblasti žije velká část obyvatel Grónska – samotný Nuuk má více než dvojnásobek obyvatel jižního Grónska. V tomto regionu se nachází hlavní letiště Kangerlussuaq.

  Východní Grónsko

Ve východním Grónsku žije podstatně méně lidí než na západě. Jedinými významnými městy v této oblasti jsou Tasiilaq a Ittoqqortoormiit. Tato oblast je však snadno dostupná pro výlety z Islandu a má vynikající přírodní scenérie.

  Severní Grónsko

Velkou část severního Grónska zabírá Národní park Severovýchodní Grónsko. Je velmi odlehlý, podobně jako východní část, ale je zde chladněji. V této oblasti Grónska se nachází nejsevernější pevnina na Zemi.

Reference[edit | edit source]