Wy/cs/Olomouc
Olomouc (Olomóc nebo Holomóc v místním hanáckém nářečí, německy Olmütz, polsky Ołomuniec, latinsky Olomucium) má druhou nejvýznamnější památkovou zónu v České republice (hned po Praze). Do roku 1641 byla Olomouc hlavním městem Moravy, nyní patří mezi 6 největších měst České republiky s přibližně 100 000 obyvateli.
Dálková doprava
Letecká doprava
Olomouc nemá letiště. Nejbližší letiště jsou v Brně a Ostravě, mezinárodní letecké linky jsou dostupné z Prahy, Vídně nebo Katovic.
Železniční doprava
Olomouc leží na trati mnoha mezinárodních železničních linek – zejména mezi Prahou, Vídní a Varšavou. V Olomouci staví většina IC, EC i jiných mezinárodních vlaků.
Autobusová doprava
Autobusem se dostanete do Olomouce všemi provozovateli autobusových linek: Regiojet, Flixbus a další. Běžným místem zastavení autobusů mezinárodních linek je autobusová zastávka (E, F) před budovou vlakového nádraží. Dalšími místy jsou původní autobusové nádraží v Hodolanech, lokální linky zastavují také na původním autobusovém nádraží u budovy Tržnice.
Automobilová doprava
Olomouc je propojena pro automobily dálnicí D1 a dalšími krajskými i okresními silnicemi.
Lodní doprava
Dostupnost lodí je především pro kánoe, rafty a kajaky na řekách Morava a Mlýnský náhon.
Turistické trasy
Pěší značené trasy
Existují mnohé pěší zóny, které naplňují zklidněnou podobu městského centra.[1] Pěší trasy jsou navázány na městskou hromadnou dopravu v Olomouci, která tvoří komplexní síť, s využitím tramvají, autobusů a cyklostezek.
Cyklistická doprava
Cyklodoprava má mnohé možnosti zejména k plochému profilu Olomouce a jeho městských částí. Důležité jsou cyklostezky, které protínají městské parky a tvoří strategická propojení jednotlivých městských částí. V Olomouci také probíhá pravidelně v květnu výzva Do práce na kole [2]
Vodáctví
Vodáci využívají k dopravě zejména řeku Moravu a také Mlýnský potok. Časté jsou vodácké výpravy na splavném úseku Moravy od Hanušovic.
Členění města
Olomouc je členěna do 27 městských částí, které vycházejí z historických dispozic obcí, jež se staly součástí konceptu tzv. Velké Olomouce v roce 1919.
Místní doprava
Veškerou dopravu má na starosti Dopravní podnik města Olomouce, a.s.
Tramvaje
Olomoucí procházejí linky tramvají 2, 3, 4, 5, 6 a 7. Všechny tramvaje projíždějí zastávkou Hlavní nádraží.
Autobusy
Dopravu zejména do větších aglomerací, sídlišt a odlehlých městských částí zajišťují autobusy. Na Svatý Kopeček jezdí linka č. 11, do Horky nad Moravou a ekologického centra Sluňákov linka č. 18 a 20.
Turistické cíle
Sakrální stavby
- bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku
- Červený kostel
- kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
- kostel svaté Anny
- kostel Panny Marie Sněžné
- kostel Panny Marie Pomocnice
- kostel sv. Ondřeje
- kostel sv. Filipa a Jakuba
- kostel sv. Urbana
- kostel sv. Barbory
- kostel svatého Cyrila a Metoděje
- chrám svatého Gorazda
- kostel svaté Kateřiny
- kostel svatého Michala
- kostel svatého Mořice
- kostel Zvěstování Panny Marie
- kostel v Hodolanech
- kostely československé církve husitské
- Husův sbor
- Husův sbor (Olomouc-Hodolany)
- sbor Prokopa Holého v Olomouci-Černovíře
- Sbor Českobratrské církve evangelické
Co vidět
- Olomoucká radnice, Horní náměstí, 779 11 Olomouc, ☎ +420 585 513 385, infocentrum@olomouc.eu, prohlídka radnice pouze na objednávku
- Orloj, dnešní podoba orloje je z 50. let 20. století, Horní náměstí, 779 11, Olomouc, ☎ +420 585 513 385, e-mail: infocentrum@olomouc.eu
- Sloup Nejsvětější Trojice, sloup měří 32 metrů a v jeho spodní části se nachází kaple. Sochařskou výzdobu tvoří 18 soch světců, 12 figur světlonošů, 12 reliéfů s polopostavami apoštolů, dále sousoší Nanebevzetí Panny Marie umístěné ve střední části sloupu a vrcholové sousoší Nejsvětější Trojice, Horní náměstí, 779 11, Olomouc, ☎ +420 585 513 385, e-mail: infocentrum@olomouc.eu
- Slavnostní freskový sál, slavnostní sál v budově, která vznikla v letech 1873 až 1875, 8. května 29, 779 00, Olomouc, prohlídky červenec - srpen
- Caesarova kašna, sousoší jejímž autorem je Jan Jiří Schauberger, znázorňuje bájného zakladatele císaře Gaia Julia Caesara, Horní náměstí, 779 00 Olomouc
- Herkulova kašna, Horní náměstí, 779 11, Olomouc
- Arionova kašna, Horní náměstí, 779 00, Olomouc
- Neptunova kašna, Dolní náměstí, 779 00, Olomouc
- Fontána Pramen živé vody sv. Jana Sarkandra, Mahlerova 19, 779 00, Olomouc
Galerie
-
Evangelický Červený kostel
-
Smetanovy sady
-
Pevnost Korunní
-
Chrám svatého Gorazda
-
Fort Radíkov, součást městského opevnění
-
Pevnost poznání
-
Interiéry Uměleckého centra UP
Volný čas, kultura, sport
Pravidelné akce
Mezi pravidelní akce v Olomouci patří zejména festivaly Academia Film Olomouc, Divadelní Flora Olomouc, Přehlídka animovaného filmu, Barokní Olomouc, Tvarůžkový festival nebo Dny evropského dědictví.
Kulturní akce a aktivity
Mezi tradiční kulturní prostory patří Hospoda Ponorka, Letní kino Olomouc, Korunní pevnůstka a řada dalších míst.
Stravování
Olomouc je gastronomickým centrem střední Moravy, která nabízí bohaté vyžití nejen pro zastánce klasické gastronomie, ale také pro zájemce o alternativní kuchyně. Mezi klíčové podniky patří restaurace Long Story Short, Entrée nebo Lobster v nákupním centru Šantovka. Lokální gastronomii prezentují podniky v centru města, včetně vegetariánských a veganských.
Ubytování
Ubytování je možné v hotelích klasického typu (Flora, Palác, Congress Centrum, Ibis), hostelů i ubytoven a menších penzionů, jako je Long Story Short. Nabídku rozšiřují kapacity v okolí Olomouce.
Externí odkazy
- Olomouc na české Wikipedii