Wp/cnr/Jelena Ćetković

From Wikimedia Incubator
< Wp‎ | cnr
Wp > cnr > Jelena Ćetković

Jelena Ćetković (1916. – 1943.) je učesnica NOB-a i narodni heroj Jugoslavije.

Biografija[edit | edit source]

Jelena Ćetković je rođena na Cetinju 1916. godine, a umrla 1943. u Beogradu, nakon svega 27 godina života. Žensku zanatsku školu završila je u Podgorici.

Članica Komunističke partije je postala 1935. godine. Učestvovala je u svim demonstracijama i akcijama koje je organizovala KPJ. Sredinom 1938. godine se odselila za Beograd. U Beogradu je bila članica Rejonskog komiteta Centar. U početku NOB-a bila je kurirka partizanskog odreda u Bosni. U oktobru 1942. se vratila u Beograd i postala sekretarka mjesnog komiteta. Organizovala je više partijskih akcija i dobila zaduženje da organizuje likvidaciju dvojice agenata Specijalne policije. Jedna od najznačajnijih akcija koja je organizovana zaslugom Jelene Ćetković bio je atentat na zamjenika upravnika Banjičkog logora, ozloglašenog agenta Specijalne policije Kosmajca (time je možda i ne znajući osvetila i Vukicu Mitrović koja je pod rukom i umom Kosmajca pretrpjela velike muke. Vukica je strijeljana godinu dana ranije i takođe je crnogorska heroina). Za datum izvođenja ove akcije Jelena je formirala udarnu grupu i odredila 6. mart 1942. Međutim, uhapšena je nekoliko dana uoči planiranog atentata, 3. marta. Njena žrtva ipak nije bila uzaludna, jer je do Jelene stigla vijest da je atentat na Kosmajca uspješno obavljen kako je i planirala (sačuvana su brojna svjedočenja u kojima žrtve policijske torture teško terete Kosmajca kao notornog batinaša). Paralisana od teškog mučenja, Jelena je prebačena u ćebetu u Banjički logor đe je provela godinu dana. Strijeljana je 1943. godine. Za narodnog heroja je proglašena 5. jula 1952. godine.

Godine 1967., Radiotelevizija Beograd je emitovala TV dramu „Jelena Ćetković“, u režiji Zdravka Šotre.

U Podgorici jedan od vrtića nosi naziv vaspitna jedinica „Jelena Ćetković“ (djeluje u sklopu JPU „Đina Vrbica“.). U Beogradu postoji osnovna škola sa njenim imenom.

Poveznice[edit | edit source]