Wp/cnr/Ernst Haeckel

From Wikimedia Incubator
< Wp‎ | cnr
Wp > cnr > Ernst Haeckel

Ernst Haeckel (16. februar 1834 - 9. avgust 1919) je bio njemački zoolog, prirodnjak, eugeničar, filozof, ljekar, profesor, morski biolog i umjetnik. Otkrio je, opisao i imenovao hiljade novih vrsta, mapirao genealoško stablo koje se odnosi na sve oblike života i skovao mnoge termine. Haeckel je promovisao i popularizovao rad Čarlsa Darvina u Njemačkoj i razvio uticajnu, ali više ne široko rasprostranjenu teoriju rekapitulacije tvrdeći da biološki razvoj pojedinačnog organizma, ili ontogenija, je paralelan i sumira evolucioni razvoj njegove vrste, ili filogenija.

Ernst Haeckel ilustracija

Haeckelova publikovana umjetnička djela obuhvataju preko 100 detaljnih, višebojnih ilustracija životinja i morskih stvorenja, sakupljenih u njegovoj Kunstformen der Natur („Umjetnički oblici prirode“), knjizi koja će uticati na umjetnički pokret art noveau. Kao filozof, Ernst Haeckel je napisao Die Veltrathsel (1895–1899; na engleskom: The Riddle of the Universe, 1901), i Sloboda u nauci i nastavi za podršku evoluciji nastave.

Haeckelova mračna strana je to što je imao uznemiravajuće rasističke i eugenističke ideje.

Istraživanje[edit | edit source]

Haeckel Stephoidea

Haeckel je bio zoolog, uspješan umjetnik i ilustrator, a kasnije i profesor komparativne anatomije. Iako su Haeckelove ideje važne za istoriju evolucione teorije, i iako je posjedovao kompetentno znanje o anatomiji beskičmenjaka najpoznatije po svom radu na radiolariji, mnogi spekulativni koncepti koje je zastupao sada se smatraju netačnim. Na primer, Haeckel je opisao i imenovao hipotetičke mikroorganizme predaka koji nikada nisu pronađeni.

Bio je jedan od prvih koji je psihologiju smatrao granom fiziologije. Njegovi glavni interesi ležali su u evoluciji i procesima razvoja života uopšte, uključujući razvoj nenasumičnih oblika, koji je kulminirao u lijepo ilustrovanoj Kunstformen der Natur (Umjetnički oblici prirode). Vjerovao je u lamarkizam.

Religiozni stavovi[edit | edit source]

U Monizmu kao povezivanja religije i nauke (1892), on se založio za monizam kao gledište koje je najkompatibilnije sa trenutnim naučnim shvatanjem svijeta prirode. Njegova perspektiva monizma bila je panteistička. Haeckel je postao najpoznatiji zagovornik monizma u Njemačkoj. Godine 1906. Haeckel je pripadao osnivačima Monističke lige (Deutscher Monistenbund), koja je zauzela stav protiv filozofskog materijalizma i promovisala „prirodni Veltanschauung“. Ova organizacija je trajala do 1933. godine.