Jump to content

Wp/aln/Protestantizmi

From Wikimedia Incubator
< Wp‎ | aln
Wp > aln > Protestantizmi

Protestantizmi asht nji prej tri degëve kryesore të krishtenimit, krahas katolicizmit e ortodoksisë. Asht lëvizje që filloi n'Evropën Qendrore në fillimshekullin XV si reagim kundra doktrinave dhe praktikave të Kishës Katolike n'at kohë.