Wp/aln/Krishtenimi

From Wikimedia Incubator
< Wp‎ | aln
Wp > aln > Krishtenimi

Krishtenimi (prej greqishtes së vjetër: Χριστός, Khristos, i vajosuni) asht fe monoteiste mbështetë n'jetën dhe mësimet e Jezusit, siq paraqiten n'ungjijt kanunikë dhe shkrime t'tjera t'Besëlidhjes s'Re. Besimtarët e fesë quhen t'krishtenë.