Wp/aln/Gucia

From Wikimedia Incubator
< Wp‎ | aln
Wp > aln > Gucia

Gucia (ose Gusia; malazisht: Gusinje) âsht nji qytetë në Komunën e Plavës në Mal të Zi. Gucia âsht afer kufinin e Shqipëris. Afer Gucisë gjinen gjithashtu fshata shqipëtar për shembull Vuthaj, Kukaj dhe Martinaj.

Historia[edit | edit source]

Gucia âsht vendlindja i Ali Pashë Gucise i cili ka kjen ushtar dhe anëtar i Lidhjes Shqipëtare të Prizrenit.

Demografia[edit | edit source]

Statistika