Wb/as/বেটুপাত

From Wikimedia Incubator
< Wb‎ | asWb > as > বেটুপাত
Jump to navigation Jump to search
অসমীয়া ৱিকিগ্ৰন্থ


অসমীয়া ৱিকিগ্ৰন্থ বৰ্তমান পৰীক্ষামূলক অৱস্থাত আছে। নতুন পৃষ্ঠা যোগ কৰি নিজৰ চাইট পাবলৈ সহায় কৰক।
টেষ্ট ৱিকি হোৱাৰ বাবে প্ৰতি পৃষ্ঠাৰ শিৰোনামৰ আগত Wb/as/ থাকিব লাগিব। তলত নতুন পৃষ্ঠা সৃষ্টি কৰিব পাৰে।


নিজৰ চাইট পাবলৈ এই ৱিকিত অধিক সক্ৰিয় সদস্য (মাহত ১৫টাতকৈ অধিক সম্পাদনা কৰা সদস্য) থাকিব লাগিব আৰু যথেষ্ঠসংখ্যক পৃষ্ঠা থাকিব লাগিব। সকলো পৃষ্ঠা চাবলৈ ইয়াত টিপক। ইয়াত সকলোৱে সম্পাদনা কৰিব পাৰে!

নতুন গ্ৰন্থ
Prop. Tabla.jpg
এই গ্ৰন্থই ভাৰতৰ জনপ্ৰিয় তালবাদ্য তবলাত কেনেদৰে তাল লিখা বা গোৱা হয়, তাকেই বুজাবলৈ চেষ্টা কৰিছে। এই গ্ৰন্থত ভাতখাণ্ডে তাললিপি পদ্ধতিৰ বিষয়েহে বিতংভাৱে আলোচনা কৰা হৈছে।

নতুন গ্ৰন্থ (সম্পূৰ্ণ): তবলাৰ তাললিপি
ৱিকিঅনুজৰ নতুন গ্ৰন্থ
ইংৰাজী বৰ্ণমালা
ABC
১-২-৩-৪ কে'ক
Chocolate Sour-Cream Icing on cake.JPG
পৰিচিতি
ৱিকিগ্ৰন্থ ৱিকিমিডিয়া ফাউণ্ডেচনৰ এক প্ৰকল্প। ৱিকিমিডিয়া এক বেচৰকাৰী, non profit সংগঠন, যিয়ে ৱিকিপিডিয়া, ৱিকিউৎস আদি প্রকল্প চলাই। ৱিকিগ্ৰন্থও তেনে এক প্ৰকল্প। ৱিকিগ্ৰন্থৰ উদ্দেশ্য সকলোকে বিনামূল্যে জ্ঞান দিয়া মুক্ত পাঠ্যপুথিৰ জড়িয়তে, যাক সকলোৱে সম্পাদনা কৰিব পাৰে। অসমীয়া ৱিকিগ্ৰন্থ বৰ্তমান ইন্ক্যুবেটাৰত আছে, এটি পৰীক্ষামূলক ৱিকিৰ ৰূপত। আপুনি অৱদান আগবঢ়াই এই ৱিকিক নিজৰ চাইট লাভ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে, ই আমাৰ ভাষাৰ বাবে অতি ভাল হ'ব। বৰ্তমান অসমীয়া ভাষাত ৱিকিপিডিয়া আৰু ৱিকিউৎস আছে।
সহায়
ৱিকিগ্ৰন্থত সম্পাদনা কৰা অতি সহজ। কোনো এক পৃষ্ঠা সম্পাদনা কৰিবলৈ সেই পৃষ্ঠাৰ ওপৰৰ ফালৰ 'সম্পাদনা' টিপক। পৃষ্ঠাৰ কোনো ভাগ সম্পাদনা কৰিবলৈ ভাগটোৰ নামৰ কাষৰ 'সম্পাদনা' টিপক। নতুন পৃষ্ঠা সৃষ্টি কৰিবলৈ ওপৰত দিয়া বক্সত (Wb/as/ নাকাটি) পৃষ্ঠা (গ্ৰন্থ)ৰ নাম লিখক আৰু পৃষ্ঠা সৃষ্টি কৰক টিপক। অথবা চাৰ্চ বক্সত Wb/as/ লিখি পৃষ্ঠাখনৰ (গ্ৰন্থৰ) নাম লিখি সন্ধান কৰক। ফলাফলৰ পৃষ্ঠাত Wb/as/পৃষ্ঠাৰ নাম লিখা ৰঙা লিংকটো টিপিব। তাৰ পিছত ওলোৱা পৃষ্ঠাত গ্ৰন্থৰ সূচী লিখিব। উদাহৰণ স্বৰূপে যদি আপুনি 'ৱিকিপিডিয়াত কেনেকৈ লিখে' গ্ৰন্থ সৃষ্টি কৰিছে আৰু তাৰ এটি পাঠ 'নতুন পৃষ্ঠা সৃষ্টি কেনেকৈ কৰে' সৃষ্টি কৰিব বিচাৰিছে, * লিখি [[/নতুন পৃষ্ঠা সৃষ্টি কৰক/]] লিখিব। তেনেদৰে সকলো পাঠৰ নাম লিখি হৈ যোৱাৰ পিছত পৃষ্ঠা সাঁচক টিপিব। যি পাঠ লিখা/সৃষ্টি কৰা হ'ল, সূচীত সেই পাঠ সাধাৰণতে নীলা/বেঙুনীয়াকৈ দেখুৱা হ'ব। লিখি নোহোৱাবোৰ সাধাৰণতে ৰঙাকৈ। আপোনাৰ প্ৰথম পৃষ্ঠা নিৰ্মাণৰ কাম সম্পূৰ্ণ হ'ল! তাৰ পিছত ৰঙাকৈ দেখুৱা সেই পাঠৰ নামটো টিপক আৰু পাঠটো ৰচনা কৰক। পাঠৰ ভাগ নিৰ্মাণ কৰিবলৈ == লিখি ভাগৰ নাম লিখি পুনৰ == লিখিব। উদাহৰণ স্বৰূপে, যদি আপুনি 'এ ফ্লেট কৰ্ড' নামৰ ভাগটো আপুনি সৃষ্টি কৰিব বিচাৰিছে, তেনেহ'লে ==এ ফ্লেট কৰ্ড== লিখিব।
অন্যান্য
এই ৱিকিৰ সকলো পৃষ্ঠা চাবলৈ ইয়াত টিপক
এই ৱিকিৰ শেহতীয়া সাল-সলনি চাবলৈ ইয়াত টিপক
পচন্দ (Preferences)ত অসমীয়া ৱিকিগ্ৰন্থ চয়ন কৰা সদস্যসকলৰ তালিকা চাবলৈ ইয়াত টিপক
প্ৰয়োজনীয় টেক্সট ইংৰাজীৰ পৰা অসমীয়ালৈ অনুবাদ কৰা আদিৰ বাবে ইয়াত টিপক
এই টেষ্ট ৱিকিৰ সুচলতা চাবলৈ ইয়াত টিপক। নিজা চাইট পাবলৈ এই ৱিকিত অন্তত ৫জন সদস্যই প্ৰতি মাহে ১৫টাতকৈ অধিক সম্পাদনা কৰাটো অনিবাৰ্য
যোগদান কৰক
অসমীয়া ৱিকিগ্ৰন্থত যোগ দান কৰক! এই প্ৰকল্প এতিয়া ইন্ক্যুবেটাৰত আছে। এই ৱিকিত অৱদান কৰি এই প্ৰকল্প আৰম্ভ কৰিবলৈ সহায় কৰক। ইয়াত সকলোৱে সম্পাদনা কৰিব পাৰে..... আপুনিও!! পাঠ্যপুথি ৰচনা কৰক, যিকোনো বিষয়ত (কিছু বিষয় বাদ দি)। ৱিকিগ্ৰন্থই কোনো বিষয় শিকাত সহায় কৰিব লাগিব। ইয়াত সাধু আদি লিখিব নোৱাৰি, অৱশ্যে, কিবা শিকোৱাৰ বাবে তেনে কৰিব পাৰি। ইয়াত আনে লিখা গ্ৰন্থ নিলিখিব, বিশেষকৈ যদি সেই গ্ৰন্থত 'কপিৰাইট' আছে। যদি কপিৰাইট নাই, তেনেহ'লে আমাৰ ভগ্নী প্ৰকল্প অসমীয়া ৱিকিউৎসত লিখিব। আপোনাৰ জ্ঞান আপুনি ইয়াত বিলাব পাৰে!

চাব-ড'মেইন পোৱাৰ মেনুৱেল