Wy/sq/Evropa

From Wikimedia Incubator
< Wy‎ | sq
Wy > sq > Evropa

Evropa tërheq më shumë turistë se çdo kontinent tjetër: mbi 600 milionë vizitorë ndërkombëtarë në vit, më shumë se gjysma e tregut global. Nga dhjetë vendet më të vizituara në Tokë, shtatë janë në Evropë, për arsye të shumta.

Megjithëse Evropa nuk është një shtet, lehtësia e kalimit të kufijve mund t'ju bëjë të mendoni ndryshe, dhe infrastruktura e transportit është përgjithësisht efikase dhe e mirëmbajtur. Në anën tjetër të një udhëtimi të shkurtër me një tren modern me shpejtësi të lartë, një fluturim të shkurtër ose një makinë të lehtë, ka të ngjarë të keni mundësi të hidhni një frazë dhe kulturë të re.

Bazilika e Shën Pjetrit në Qytetin e Vatikanit, Romë, Itali

Evropa ka trashëgimi kulturore që daton më shumë se tre mijëvjeçarë: kontinenti ka parë ngritjen dhe rënien e Greqisë antike dhe Perandorisë Romake, dhe lindi Rilindjen dhe Revolucionin Industrial. Mbretëri, republika dhe perandori të panumërta kanë lënë vende arkeologjike dhe qytete të vjetra dhe katedralet më madhështore në botë për ju që të eksploroni. Përveç historisë, Evropa është shtëpia e kulturës së lartë, është e njohur për kuzhinat e saj të ndryshme, dhe festohet me të drejtë për qytetet e saj tërheqëse dhe romantike.

Evropa shtrihet nga Oqeani Arktik i ngrirë në veri, në Detin Mesdhetar Subtropikal të ngrohtë në jug, dhe përmban një gamë të gjerë klimatësh të butë dhe shumëllojshmëri të peizazheve në mes. Ndërsa Evropa është e lidhur me kontinentin aziatik, për arsye historike një kufi mbetet në malet Ural dhe Kaukaz. Rusia dhe Turqia, të cilat ndonëse konsiderohen pjesërisht evropiane në kulturë, gjeografikisht janë kryesisht në anën aziatike të kësaj ndarjeje.

Rajonet[edit | edit source]

Incubator:Wy/sq/Stampa:Worldimagemap/Europeimagemap {{Incubator:Wy/sq/Regionlist

|regionmap= |regionmaptext= |regionmapsize=

|region1name=Ballkani |region1color=#69999f |region1items=Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Bullgaria, Kroacia, Kosova, Moldavia, Transnistria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Rumania, Serbia |region1description=Një histori e pasur dhe shpesh e trazuar, me natyrë të mrekullueshme, qytete magjepsëse shumëkulturore, manastire mbresëlënëse dhe kështjella që përshkojnë kodrat, dhe male të fuqishme të spërkatura me pyje të bukura dhe liqene të këndshme.

|region2name=Baltiku |region2color=#b5d29f |region2items=Estonia, Letonia, Lituania |region2description=Shtete magjepsëse me plazhe të lavdishme përgjatë një vije bregdetare të gjerë, qytete mesjetare dhe pamje të bukur natyrore.

|region3name=Beneluksi |region3color=#d5dc76 |region3items=Belgjika, Luksemburgu, Holanda |region3description=Një zonë kryesisht e sheshtë me shumë për të ofruar. Holanda është e njohur për bllokimet, djathin, tulipanët, mullinjtë e erës, piktorët dhe qëndrimet e saj liberale. Belgjika është një vend shumëgjuhësh me qytete të bukura historike, në kufi me Luksemburgun në kodrat e Ardennes.

|region4name=Britania dhe Irlanda |region4color=#b383b3 |region4items=Guernsey, Irlanda, Ishulli i Njerit, Jersey, Mbretëria e Bashkuar |region4description=Britania ka një copë toke të kulturave vendase dhe imigrante, plus një histori magjepsëse dhe kulturë dinamike moderne, të dyja mbeten jashtëzakonisht me ndikim në botë. Irlanda ka peisazhe dhe zakone karakteristike, tradita dhe folklor.

|region5name=Kaukazi |region5color=#ac5c91 |region5items=Armenia, Azerbajxhani, Gjeorgjia |region5description=Kaukazi është një varg malor që shtrihet midis Detit të Zi dhe Detit Kaspik, pjesë e kufirit midis Evropës dhe Azisë. Është një rajon i dendur, i ngrohtë, miqësor dhe përgjithësisht i sigurt, me peisazhe të larmishme dhe një pasuri të kishave antike, katedraleve dhe manastireve.

|region6name=Evropa Qendrore |region6color=#71b37b |region6items=Austria, Republika Çeke, Gjermania, Hungaria, Lihtenshtajni, Polonia, Sllovakia, Sllovenia, Zvicra |region6description=Kultura gjermane takon kulturën sllave në këtë rajon që shtrihet në lindje dhe perëndim, me qytete historike, kështjella përrallash, birrë, pyje, toka bujqësore të paprishura dhe vargmale, përfshirë [[Wy/sq/Alpet|Alpet] e fuqishme.

|region7name=Franca dhe Monako |region7color=#a9a567 |region7items= |region7description=Franca është destinacioni më i popullarizuar në botë dhe një nga vendet më të larmishme gjeografikisht të Evropës. Atraksionet përfshijnë Parisin, Provencat piktoreske, Rivierën, plazhet e Atlantikut, vendpushimet e sporteve dimërore të Alpeve, kështjellat, peisazhin rural dhe gastronominë e tij (veçanërisht verërat dhe djathrat), historinë, kulturën dhe modën.

|region8name=Greqia, Turqia, Qiproja dhe Qiproja Veriore |region8color=#8a84a3 |region8items= |region8description=Me më së shumti orë me diell në Evropë, Mesdheu Lindor është një parajsë për plazhet, partitë dhe entuziastët e kulturës, dhe është i njohur për kuzhinën e tij të pasur dhe të shijshme.

|region9name=Iberia |region9color=#d56d76 |region9items=Andorra, Gjibraltari, Portugalia, Spanja |region9description=Këto vende janë destinacione të shkëlqyera për kulturat e tyre të pasura dhe unike, qytete të gjalla, fshatra të bukura dhe banorë miqësorë.

|region10name=Gadishulli italian |region10color=#d09440 |region10items=Italia, Malta, San Marino, Vatikani |region10description=Roma, Firencja, Venecia dhe Pisa janë në itineraret e shumë udhëtarëve, por këto janë vetëm disa nga destinacionet e Italisë. Italia ka më shumë histori dhe kulturë se sa shumë vende të tjera së bashku.

|region11name=Nordiket |region11color=#578e86 |region11items=Danimarka, Ishujt Faroe, Finlanda, Islanda, Norvegjia, Suedia |region11description=Pamje spektakolare e maleve, liqeneve, akullnajave, gejzerave, ujëvarave dhe vullkaneve me mundësi për jetë në natyrë, i njohur për epokën e vikingëve rreth vitit 1000 pas Krishtit. Gjithashtu i njohur për të qenë bastione të politikës progresive me normat më të larta të taksave në botë dhe shtetet më gjithëpërfshirëse të mirëqenies.

|region12name=Rusia, Ukraina dhe Bjellorusia |region12color=#4f93c0 |region12items= |region12description=Rusia është një vend i gjerë që shtrihet deri në lindje deri në Oqeanin Paqësor. Ukraina është e larmishme, me shumë për të ofruar, nga vendpushimet në plazhin e Detit të Zi në qytetet e bukura Odessa, Lviv dhe Kiev. Bjellorusia, ndonjëherë e quajtur "diktatura e fundit e Evropës", është vendi më i madh i mbetur i stilit Sovjetik në botë.

}}