Jump to content

Wy/sq/Azia

From Wikimedia Incubator
< Wy‎ | sq
Wy > sq > Azia

Azia ashtë kontinenti më i madh në botë për nga sipërfaqja e tokës dhe popullsia, shtëpi për 4,4 miliardë njerëz; më shumë se gjysma e popullsisë së botës.

Kontinenti është shumë masiv dhe i larmishëm për t'u konceptuar si një "destinacion" i vetëm i udhëtimit. Opsionet e udhëtimit variojnë gjerësisht, nga rrënojat e shkretëtirës dhe mega-qendrat moderne të Lindjes së Mesme, deri tek monumentet e mrekullueshme të lashta dhe malet gjigande në Azinë Jugore, nga bungalot e plazheve dhe xhunglave të Azisë Juglindore, deri në mega-qytetet dhe kryeqytetet teknologjike të Azisë Lindore.

Azia pranon një numër të jashtëzakonshëm udhëtarësh, si për turizmin ashtu edhe për biznesin. Shumë nga qytetet më të vizituara në botë janë në Azi, përfshirë Bangkoku, Dubai, Singapori, Kuala Lumpur, Stambolli, Tokio, Seuli, Hong Kongu, Taipei, Osaka, Mumbai dhe Shanghai.

Taxh Mahalla në Agra, Indi

Azia ofron destinacione intriguese për çdo lloj udhëtari, qofshin ata fillestarë ose me përvojë në rrugë. Opsionet më të lehta përfshijnë vende moderne, të pasura si Japonia dhe Tigrat e Azisë Lindore të Singaporit, Hong Kongut, Tajvanit dhe Koresë së Jugut, ku njerëzit gëzojnë standarde shumë të larta të jetesës. Ka edhe vende aziatike jashtëzakonisht të varfra, ku njerëzit luftojnë madje edhe për të marrë disa kokrra oriz çdo ditë, të tilla si Kamboxhi, Afganistani, Bangladeshi, Laosi dhe Timori Lindor. Disa vende janë të vendosura mirë në gjurmët turistike të buxhetit, përfshirë Tajlandën, Vietnamin dhe Indonezinë, por ka edhe vende të tjera që kufizojnë rreptësisht turizmin në rajone të caktuara ose lloje të turizmit, të tilla si Butani dhe Maldivet. Koreja e Veriut dhe Turkmenistani, shtetet më të izoluara dhe shtypëse të botës, e marrin atë edhe më tej, me turne grupi të shikuar vazhdimisht, të dedikuar për "udhëheqësit e tyre të shkëlqyeshëm". Sigurisht, ka edhe shumë vende që shtrihen diku në mes, që është vendi ku mund të vendosen qendrat e pushtetit në zhvillim të Kinës dhe Indisë; ato toka të mëdha, të mbushura me njerëz, bëjnë destinacione të mrekullueshme udhëtimi për shkak të historisë së tyre të gjatë, traditave dhe larmisë.

Rajonet[edit | edit source]

RussiaEuropeEast AsiaOceaniaPapua New GuineaAustraliaSoutheast AsiaAfricaMiddle EastSouth AsiaCentral AsiaCaucasus
Click a region to explore!