Wy/sk/Stredná Európa

From Wikimedia Incubator
< Wy‎ | skWy > sk > Stredná Európa
Jump to navigation Jump to search

Stredná Európa je región tvoriaci srdce Európy. To zahŕňa nemecky hovoriacich krajinách, štyri bývalé členské štáty Varšavskej zmluvy, ktoré úspešne vstúpili do Európskej únie, a Slovinsko, bývalá juhoslovanská republika, teraz tiež členom EÚ. Iba Švajčiarsko a Lichtenštajnsko nepatrný nie sú členskými štátmi EÚ, ale má úzke hospodárske a kultúrne väzby s regiónom, ale tiež zostali ďaleko do značnej miery z ekonomických a historických dôvodov. Je to veľká a dôležitá oblasť tiahnuci sa od Baltského a Severného mora na severe k Jadranu na juhu. To je tiež domov pre niektoré z Európy a zo svetovo najviac prosperujúcich ekonomík a miest. V neposlednom rade patrí legendárny pohorie Álp ktorom pôsobí prechodovú zónu medzi latinských, germánskych a slovanských kultúr, ktoré všetci volajú regiónu domov.

Cities[edit]

Stredná Európa má jedny z najstarších a najzachovalejších miest na kontinente. Nižšie je uvedený zoznam deviatich najpozoruhodnejšie:

wy/sk/Berlín - hlavné mesto znovuzjednotenia Nemecka od roku 1990, to bolo rozdelené platnosti po dobu 45 rokov počas studenej vojny; sa ukázalo ako medzinárodné kultúrne centrum o rozlohe rýchlym vývojom od pádu Berlínskeho múru.

Bratislava - politické, kultúrne a ekonomické centrum na slovenskom s krásnymi historickými budovami v starom meste.

Budapešť - bohatstvo veľkého architektúry, kultúry a jej slávnych termálnych kúpeľov, rovnako ako jeden z najstarších metra systémov na svete.

Ženeva - bohatý mestský bankové centrum, ktoré je domovom mnohých medzinárodných agentúr, ako Červeného kríža a OSN.

Ljubljana - malebné alpské hlavným mestom Slovinska, pôvabné barokové mesto s úžasnou architektúrou a dynamickým nočným životom.

Mníchov - dobre robiť kapitál južnej nemeckej spolkovej stave Bavorska, táto brána do Álp je známy pre Oktoberfest, najväčší svetový pivný festival.

Praha - jedno z najatraktívnejších a dobre zachovalé európskych veľkých mestách a ukázal ako taviace kotlík expatriovaného od otvorenia železnej opony.

Viedeň - elegantný hlavné mesto Rakúska, tento cisársky kapitál má nespočetné množstvo klasicistický pamiatky a je často nazývaný City of the Arts.

Varšava - politické a obchodné centrum Poľska s kompletne re-postavený Staromestské a hradné námestie.

Other destinations[edit]

Wy/sk/Alpy - pravdepodobne jeden z najdôležitejších zimných destinácií na svete, ktorá je domovom letoviskách príliš

Wy/sk/Auschwitz-Birkenau - nacistický tábor smrti, ktorý bol centrum holokaustu európskych Židov počas druhej svetovej vojny

Wy/sk/Pobreží Baltského mora - Nemecko a Poľsko zdieľajú pobreží Baltského mora v strednej Európe stovky míľ od piesočných pláží a letovísk

Wy/sk/Národný park Białowieża - obrovská plocha staré lesy v Poľsku označený ako Zoznam svetového dedičstva UNESCO

Wy/sk/Čierny les - menšie pohorie v juhozápadnom Nemecku známy pre svoju krajinu a históriu

Wy/sk/Český raj - jedinečná zemepisná formácie v najstaršej chránenú parku v Českej republike

Wy/sk/Balaton - toto malebné maďarská jazero je najväčším jazerom v strednej Európe a celoročné turistické rozbočovač

Wy/sk/Zámok Neuschwanstein - známy rozprávkový zámok v Bavorských Alpách v Nemecku

Wy/sk/Vysoké Tatry - krásne a nedotknutej pohoria vrcholiť na 2600 metrov nad morom

Understand[edit]

Kým etnicky odlišné, krajiny strednej Európy spoločné podobnú kultúru a históriu celé veky. V stredoveku, región bol ovládaný Svätej ríše rímskej, pestrej zmesi feudálne léno, mestských štátov a ďalších menších subjektov, kým to stratilo veľa zo svojej sily v tridsaťročnej vojny, a bol nahradený rakúsko-uhorskej ríše a neskôr nemecká ríša. Nemecká býval lingua franca regiónu dobre do 20. storočia.

Etnický konflikt bol hlavný problém pre stovky rokov v strednej Európe, a vyvrcholila v hrôzach druhej svetovej vojny a holokaustu. Počas studenej vojny bola oblasť rozdelená medzi východom a západom obrazová železnej opony, ale pretože otáčky okolo roku 1990, Nemecko bolo zjednotenej, väčšina krajín v tomto regióne pripojila k Európskej únii (s výnimkou Švajčiarska a Lichtenštajnska, ktoré majú úzke väzby do EÚ) a hraničných kontrol chýba alebo príležitostné. Ekonomickými a kultúrnymi rozdielmi pretrvávajú v tomto regióne, a to aj v rámci jednotlivých krajín, ako je Nemecko; Západ je rovnako široký zovšeobecnenie, bohatší a viac kozmopolitný než na východe.

Aj keď nie sú v súčasnej dobe považovaný za časť strednej Európy, v regiónoch západnej Ukrajiny, Transylvania, Kaliningradskej oblasti (Rusko), Alsasko a časti Lorraine (Francúzsko), a provincia Južné Tirolsko / Alto Adige (Taliansko), sú niekedy tiež považovaný Central European. To je spôsobené buď ich aktuálnu a alebo mimo etnický make-up a / alebo predchádzajúcu politická histórie. Kaliningradská oblasť strávil väčšinu svojej histórie ako nemecky hovoriace oblasti a Južné Tirolsko zostáva z veľkej časti nemecky hovoriaci región v severnom Taliansku udržanie silné kultúrne väzby na Rakúsko. Aj napriek tomu, že Ukrajina je prevažne ortodoxná krajiny, jej najzápadnejšej časť pre stáročia bola súčasťou poľsko-litovskej spoločenstiev a neskôr prešiel na Rakúsko-Uhorsku, ktorá do istej miery ovplyvnená, že je to jedinečná kultúra.