Jump to content

Wy/cs/Tenerife

From Wikimedia Incubator
< Wy‎ | cs
Wy > cs > Tenerife
{{{2}}}
{{{2}}}

Tenerife je největší ze sedmi Kanárských ostrovů. Přestože leží nedaleko severozápadního pobřeží Afriky (konkrétně u Maroka), náleží Španělsku. Na délku má ostrov 81 km.

Severní část ostrova je úrodná, vlhčí, deštivější, s bujnější subtropickou vegetací. Naopak jih ostrova je horký, vyprahlý a kamenitý.

Turistické cíle[edit | edit source]

Pico del Teide[edit | edit source]

Dominantou ostrova je hora Pico del Teide, která zabírá více než polovinu rozlohy ostrova. Jedná se o vulkán, který je stále aktivní. Sopečného původu je nejen celé Tenerife, ale i celé Kanárské ostrovy. S její nadmořskou výškou 3 718 m jde zároveň o nejvyšší horu Španělska a o třetí největší sopku na světě. Při východu slunce vrhá hora pyramidový stín do vzdálenosti až 200 km (nejdelší stín na světě). Většinu roku je na vrcholu hory sníh, který dal jméno celému ostrovu (slovo Tenerife znamená v původním jazyce „zasněžený“).

Nachází se zde Národní park Teide, kde lze spatřit jedinečnou kombinaci rostlin a lávových útvarů. Jedná se o nejnavštěvovanější národní park v Evropě.

Vrchol sopky je vyhledávanou turistickou atrakcí. Pěší cesta na sopku je náročná ze dvou důvodů: velké převýšení po kamenité cestě a také se cestou o něco hůře dýchá kvůli nižší hustotě vzduchu. Proto většina lidí k cestě využívá lanovku, odkud se dá pokračovat několik stovek metrů pěšky ke kráteru. Pro přístup ke kráteru je ale nutné předem získat speciální povolení. Počet povolení je omezen a lze je tedy získat jen s dostatečným předstihem. Bez povolení je možná procházka několik stovek metrů od samotného vrcholu s úžasnými výhledy. Díky povolení se lze ale dostat až na samotný vrchol, odkud jsou výhledy do všech směrů. V okolí kráteru uniká horká pára nasycená sírou, proto se do samotného kráteru nesmí vstupovat.

Panomara Pico del Teide

Loro Park[edit | edit source]

Představení s kosatkou

Loro Park (španělsky Loro Parque) se nachází v Puerto de la Cruz na severu ostrova. Jde o jednu z největších turistických atrakcí na Kanárských ostrovech. Tato moderní zoologická zahrada byla původně zaměřena pouze na papoušky, ale od té doby se výrazně rozšířila. Kromě mnoha druhů papoušků jsou můžete sledovat např. tučňáky ve vychlazených prostorech, procházet podmořským tunelem apod. Největším lákadlem celé zoo jsou hlavně představení papoušků, lachtanů, delfínů a kosatek. Časy jednotlivých představení najdete i na mapkách, které si můžete vzít u vstupu. Samotná mapka se určitě bude hodit, protože orientace uvnitř areálu je poměrně obtížná.

Vstupné je možné koupit i online a pro dospělého stojí 42 €, což je poměrně vysoká cena. Parkování těsně u zoo je zpoplatněno, ale v okolí je možné parkovat zdarma.


Siam Park[edit | edit source]

Siam Park

Siam Park se nachází v jihozápadní části ostrova v městě Adeje. Jedná se o vodní zábavní park, který je dlouhodobě řazen mezi největší, nejlepší a nejmodernější v Evropě nebo dokonce na světě. Park je inspirován thajskou kulturou a architekturou. Mezi atrakce patří:

  • Tower of Power: Strmá skluzavka s výškou 28 metrů, která vede přes akvárium plné žraloků a rejnoků.
  • Mai Thai River: Jedna z nejdelších líných řek na světě, která nabízí klidné plavby i divoké úseky.
  • The Dragon: Atrakce s vířivým efektem, která vytváří pocit beztížnosti.
  • The Wave Palace: Největší umělá vlna na světě, kde si návštěvníci mohou zkusit surfování.

Vstupné je možné koupit i online a pro dospělého stojí 42 €. Parkování je zdarma. Vyplatí se přijít brzy, aby se vyhnulo dlouhým frontám. Otvírací dobu je vhodné předem ověřit, protože se mění během roku.

Pláže[edit | edit source]

Pláž u Punta Brava

Pláže na Tenerife se liší od klasických pláží s jemným světlým pískem. Nejčastěji jsou zde pláže pokryty drobnými černými kamínky. Některé pláže jsou tvořeny jemným černým pískem. Během obzvláště slunečných dnů se takové černé pláže rozpálí tak, že při chůzi bosou nohou si můžete snadno popálit chodidla. Proto je vhodné mít i na pláži vhodnou obuv.

Playa de Las Teresitas

Playa de Las Teresitas je výjimečnou pláží, protože je uměle vytvořena a pokryta světlým pískem přivezeným ze Sahary. Pláž leží nedaleko vesnice San Andrés pouhých 7 km od hlavního města Santa Cruz de Tenerife v severovýchodní části ostrova. Pláž je dlouhá 1,6 km a jednou z nejnavštěvovanějších na ostrově. Díky umělému útesu jsou na pláži mnohem menší vlny a nejsou zde nebezpečné proudy. V kombinaci s pozvolným vstupem do vody je vhodná i pro méně zdatné plavce nebo neplavce. Na pláži jsou sprchy, převlékací kabinky, palmy pro vytvoření stínu. Těsně u pláže je také velké parkoviště s parkováním zdarma.


Soutěska Masca[edit | edit source]

Soutěska Masca

Soutěska Masca (španělsky Barranco de Masca) se nachází se na západním pobřeží Tenerife. Je jedním z nejkrásnějších přírodních úkazů na tomto kanárském ostrově. Začíná ve stejnojmenné horské vesničce Masca a klesá dolů až k Atlantiku. Atmosféru dodávají stometrové skalní útesy, strmé svahy, okolní rokliny i kvetoucí opuncie. Samotná vesnička Masca je také zajímavá a přitažlivá pro svůj pohled na život na vesnici ve skalách. Bohužel je tu problém s parkováním. Oficiální parkoviště umožňuje parkování jen na 2 hodiny. Déle lze stát ve vesnici při cestě, ale tato místa jsou brzo obsazená. Proto je doporučeno sem přijet buď autobusem z vedlejší vesnice nebo brzy ráno. Po příjezdu si můžete projít vesničku a prohlédnout si soutěsku seshora.

Je také možné si celou soutěsku projít. K tomu je ale potřeba s dostatečným předstihem provést rezervaci na oficiálním webu. Na zhruba 4 km dlouhé cestě musíte překonat převýšení přes 600 metrů a vracet se stejnou cestou do kopce. Jiná možnost není. Cesta dolů trvá přibližně 2,5 h a cesta nahoru asi 3 h. Jedná se sice o náročnější cestu, ale průměrný turista ji zvládne bez problémů. Startovacím místem je informační centrum, kde také můžete využít toalety, ale hlavně zde budete muset absolvovat školení. Nesmí zde jít děti, každý musí mít po celou dobu na hlavě přilbu, kterou dostane, kontrolují se podrážky bot, měli byste s sebou mít doporučené množství vody apod. V několika místech soutěsky jsou pro případ problémů strážci. Hlavně je pak strážce na nejnižším místě u samotné pláže, kde se každý musí nahlásit. Bohužel je vstup na pláž uzavřen a hlídán, což je docela škoda, protože osvěžení v oceánu by bylo při takové cestě vhodné. Spodní část stezky je bez mobilního signálu. Kombinace všech bezpečnostních opatření působí velmi přehnaně, ale samotné cesty se není třeba obávat a určitě stojí za to.

Mlžný prales v pohoří Anaga[edit | edit source]

Prales v Anaga

V severovýchodní části ostrova leží pohoří Anaga. Vzhledem k časté mlze a dešti je nejvlhčím místem ostrova. Je pokrytý hustými vavřínovými lesy, které provoní celé okolí. Vavřínové lesy už bohužel na evropské pevnině nenajdete. Právě díky zvláštním vlastnostem vavřínů se zde drží vlhkost subtropické džungle. Samozřejmostí jsou úzké stezky v zarosteném pralese. Členitost pohoří ale umožňuje vidět hluboká údolí na obě strany až k oceánu. Nejzachovalejší a nejcennější částí pralesa je Pijaral, kde se navíc vyskytují velké kapradiny.

V této části ostrova vás může překvapit výrazně chladnější počasí než u pobřeží, proto vhodné teplejší oblečení.


Doprava[edit | edit source]

Letecký snímek

Dopravu na ostrov zajišťují dvě letiště a dva přístavy.

Letecká[edit | edit source]

Na ostrově jsou dvě mezinárodní letiště. Větší z nich je Letiště Tenerife-Jih poblíž města Granadilla de Abona. Druhým letištěm je Letiště Tenerife-Sever v severovýchodním cípu ostrova poblíž města San Cristóbal de La Laguna.

Místní doprava[edit | edit source]

Silniční[edit | edit source]

Dálnice TF-1

Přesuny po ostrově zajišťuje především automobilová doprava. I pro turisty je zde velmi výhodné zapůjčení vozidla přímo na ostrově v několika velkých sítích půjčoven. Ideálním řešením je zapůjčení vozidla přímo na letišti.

Právě se dokončuje dálnice, která vede po obvodu celého ostrova. Dálnice není zpoplatněna. Maximální dovolená rychlost na dálnici je zde 120 km/h. Naopak mimo hlavní cesty je potřeba počítat s úzkými cestami, které se klikatí v kopci, a cesta tak zabere více času. Parkování je téměř všude zdarma, ale u navštěvovaných míst jsou parkoviště hlavně v sezóně často plná.

Pro řidiče můžou být překvapením různé netypické druhy kruhových objezdů, kterých je zde hodně. Jedná se nejen o větší množství kruhových objezdů s více pruhy, ale občas netvoří uzavřený kruh, apod. Nezvyklé je také občasné dávání přednosti v jízdě i když je vozidlo už na kruhovém objezdu. To se rozlišuje hlavně vodorovným značením (čáry na silnici), které občas není dostatečně výrazné a např. za deště je správný průjezd kruhovým objezdem obtížný.

Turisty cestující autem velmi potěší malá značená parkoviště určená k zastavení a fotografování. Tato parkoviště jsou na místech, kde je opravdu co k vidění. Jedná se hlavně o výhledy dolů do údolí až k hranicím ostrova, nebo naopak otevřené pohledy na skalní útvary nebo sopku Pico del Teide.

Ostatní[edit | edit source]

Mezi městy Santa Cruz de Tenerife a San Cristóbal de La Laguna funguje tramvajová doprava, existuje zde síť autobusů (v kanárské španělštině se pro ně používá výraz guagua) a vozů taxi.

Nákupy[edit | edit source]

Vzhledem k tomu, že Tenerife patří Španělsku, se zde používá euro.

Voda ve vodovodu je pitná, ale jedná se o odsolenou mořskou vodu. Taková voda má jinou chuť, která může být pro někoho nepříjemná. Voda ale není zdravotně závadná a na její chuť se dá zvyknout. Pokud to někomu vadí, tak v obchodech se běžně prodává balená pitná voda a to i ve větších kanystrech.

Externí odkazy[edit | edit source]