Jump to content

Wy/cs/Pákistán

From Wikimedia Incubator
< Wy | cs
Wy > cs > Pákistán
{{{2}}}
{{{2}}}

Pákistán (urdsky: پاکستان) je země na křižovatce západní, střední, jižní a východní Asie. Země, která byla koncipována jako samostatná vlast pro muslimy v jižní Asii, zažila v 60. letech 20. století díky Hippie Trail rozkvět turistického průmyslu. Bohužel od sedmdesátých let 20. století se země nachází v nestabilním stavu a mnoho zemí ji prohlásilo za nebezpečnou pro návštěvu.

Regiony

Pákistán je federativní republika skládající se ze čtyř provincií: Paňdžáb, Sindh, Chajbar Paštúnchwá a Balúčistán. Pákistánská vláda rovněž vykonává faktickou jurisdikci nad dvěma částmi sporného regionu Kašmír: Ázád Kašmír a Gilgit-Baltistán (dříve Severní oblasti).

  Gilgit-Baltistán

Nacházejí se zde jedny z nejvyšších hor světa. Oplývá dramaticky fantastickou krajinou a v možnostech trekingu může směle konkurovat Nepálu.

Mapa regionů Pákistánu
  Chajbar Paštúnchwá

Oblast, kde žijí převážně Paštunové, je velmi drsná a hornatá, ale zároveň je považována za velmi pohostinnou. Severní Paštúnchwá je považována za jednu z nejkrásnějších oblastí země. Region zahrnuje bývalé federálně spravované kmenové území (FATA).

  Ázád Kašmír

Část sporného území Kašmíru. Pro svou malebnou krajinu bývá někdy označován jako „ráj na zemi“.

  Paňdžáb

Nejlidnatější a zemědělsky nejúrodnější oblast v zemi, kde se nachází mnoho historických svatyní a mešit.

  Sindh

V nejprůmyslovějším regionu země míří většina návštěvníků do Karáčí nebo ke starověkým ruinám Mohendžodaro, ale Sindh je známý také svou osobitou kulturou, která je ovlivněna súfismem.

  Balúčistán

Největší a nejodlehlejší provincie, kde chybí infrastruktura a kde panuje stav povstání, může způsobit, že cestování bude náročné. Nachází se zde však druhý největší jalovcový les na světě, krásné přírodní pláže a oblasti, které jsou proslulé svým chutným ovocem.

Reference

Externí odkazy