Wy/cs/Nový Zéland

From Wikimedia Incubator
< Wy‎ | cs
Wy > cs > Nový Zéland

Nový Zéland (maorsky Aotearoa) je jednou z nejkrásnějších zemí světa, zemí s ohromující a rozmanitou přírodou: rozeklanými horami, zvlněnými pastvinami, strmými fjordy, nedotčenými jezery plnými pstruhů, dravými řekami, malebnými plážemi a aktivními vulkanickými oblastmi. Tyto ostrovy tvoří jedinečný bioregion obývaný nelétavými ptáky, které nikde jinde neuvidíte, jako jsou kakapo a kivi. Novozélanďané přijali kiviho za svůj národní symbol a slovo kivi dokonce přijali za své jméno.

Ostrovy nejsou hustě osídlené, Jižní ostrov ještě méně než Severní ostrov, ale jsou snadno dostupné. Země má moderní zázemí pro turisty a poměrně dobře rozvinutou dopravní síť. Nový Zéland často dodává přírodě dobrodružný nádech. Tady se začalo proplouvat mělkými soutěskami na vodních skútrech a také skákat bungy jumpingem ze všeho, co je dostatečně vysoké, aby bylo vzrušující.

Maorská kultura stále hraje důležitou roli v každodenním životě a identitě národa. Úřady i firmy na Novém Zélandu často využívají maorskou symboliku. Návštěvníci mají mnoho příležitostí pochopit a poznat historii i současné formy maorského života.

Regiony[edit | edit source]

Nový Zéland je velmi rozmanitá země s mnoha regiony, které stojí za to vidět, ale na vysoké úrovni je nejjednodušší rozdělit ji podle dvou hlavních ostrovů a menších odlehlých ostrovů.

  Severní ostrov

Mírné podnebí s krajinou od písečných pláží přes zvlněnou zemědělskou krajinu a lesy až po aktivní sopečné vrcholy s bublajícími bahenními jezírky.

Mapa regionů Nového Zélandu
  Jižní ostrov

Úchvatné hory a fjordy, rozsáhlé bukové lesy, krásné pláže, velké ledovce, mekka motocyklů.

  Stewartův ostrov

Většina ostrova je porostlá původními lesy a oplývá velkým množstvím ptáků a tvoří národní park.

  Chathamovy ostrovy

Odlehlé ostrovy daleko na východě, tradiční domov národa Moriori.

  Subantarktické ostrovy

Expediční lodě vozí návštěvníky na tyto vzdálené a neobydlené ostrovy, aby si prohlédli subantarktickou flóru a faunu.

Reference[edit | edit source]

Externí odkazy[edit | edit source]