Jump to content

Wy/cs/Irák

From Wikimedia Incubator
< Wy | cs
Wy > cs > Irák
{{{2}}}
{{{2}}}

Irák (arabsky: العراق Al-Irák, kurdsky: کۆماری ) je republika na Blízkém východě. Kdysi se zde rozkládala starověká Mezopotámie, kolébka civilizace, ale od 80. let 20. století země prochází proměnami. Politická situace je nestabilní a země trpí množstvím sociálních problémů, jako jsou války, korupce, terorismus a chudoba.

Nehledě na negativní fakta je Irák domovem několika islámských památek, jako je Nadžaf a Karbalá, a tato země má co nabídnout dobrodruhům, kteří hledají vzrušení.

Irák je tavicím kotlem různých kultur, přičemž nejpočetnější etnickou skupinou jsou Arabové. Mezi další významné etnické skupiny patří Kurdové, Arméni, Asyřané a Turkmeni. Státním náboženstvím je islám, země však uznává mnoho různých náboženství. Většina Iráčanů jsou šíitští muslimové.

Regiony

  Severozápadní Irák

Území severně a severozápadně od Bagdádu, mezi horními toky řek Tigris a Eufrat a v jejich okolí. Asyrská/chaldejská menšina žije především na severu.

Mapa regionů Iráku
  Bagdádské pásy

Pásy předměstí, městeček a měst vycházející z centra Bagdádu.

  Irácká poušť

Rozsáhlá, řídce osídlená pouštní oblast na západě a jihozápadě země.

  Irácký Kurdistán

Tato oblast, která je domovem Kurdů a z velké části spadá pod správu samostatné národní vlády, je pro cestování nejbezpečnějším regionem Iráku. Oblast je velmi hornatá s krásnou přírodou a podnebí zde bývá mírnější než v jiných částech Iráku.

  Jižní Irák

Samotná kolébka civilizace, kde se nacházejí významná šíitská města a svatá místa, jako je Karbalá, Nadžaf, Basra a Násiríja, a také legendární ruiny starověkých civilizací, včetně Babylonu a sumerského Uru. Známé také jako Dolní Mezopotámie. Slouží také jako hlavní přístup Iráku k moři.

Reference

Externí odkazy

  • Irák na české Wikipedii