Wy/cs/Francie

From Wikimedia Incubator
< Wy‎ | cs
Wy > cs > Francie

Francie je zemí, ke které má vztah téměř každý cestovatel. Mnozí sní o její radosti ze života (joie de vivre), která se projevuje v nesčetných kavárnách, malebných vesničkách a světoznámé gastronomii. Někteří přijíždějí, aby se vydali po stopách velkých francouzských filozofů, spisovatelů a umělců nebo aby se ponořili do krásného jazyka, který Francie dala světu. Jiné zase přitahuje geografická rozmanitost země s dlouhým pobřežím, mohutnými horskými masivy a úchvatnými výhledy na zemědělskou půdu.

Francie je již více než dvacet let nejnavštěvovanější zemí světa. V roce 2018 ji navštívilo 89 milionů návštěvníků. Všichni tito lidé přijíždějí do Francie z nejrůznějších důvodů: v jejích městech se nacházejí jedny z největších pokladů na kontinentu, její venkov je prosperující a dobře udržovaný a pyšní se desítkami významných turistických atrakcí, včetně té evropské nejoblíbenější, Disneylandu v Paříži. Francie je jednou z geograficky nejrozmanitějších zemí v Evropě, která zahrnuje oblasti tak odlišné, jako je městská elegantní Paříž, slunná Francouzská riviéra, větrem ošlehané pláže Atlantiku, zasněžená letoviska francouzských Alp, renesanční zámky v údolí Loiry, drsná keltská Bretaň a sen historiků, kterým je Normandie.

Země známá bohatými emocemi, bouřlivou politikou, racionálním myšlením a osvícenskými poklady – ať už si od dovolené slibujete cokoli, ve Francii to najdete.

Regiony[edit | edit source]

Ačkoli je Francouzská republika (République française) považována především za evropskou zemi, skládá se z několika území po celém světě.

Metropolitní Francie[edit | edit source]

Metropolitní Francie zahrnuje 12 správních regionů (francouzsky régions) na pevnině a Korsiku, tedy celé francouzské území v Evropě. Tyto regiony se liší od zámořských území země na jiných kontinentech, o kterých je řeč níže. Dalším stupněm administrativního členění je 96 departementů (départements), z nichž dvě třetiny jsou pojmenovány podle řeky a většina ostatních podle jiného přírodního útvaru, například hory nebo moře.

  Auvergne-Rhône-Alpes

Domov francouzského lyžování, rozsáhlý sopečný region a hlavní město francouzské gastronomie Lyon.

Mapa regionů Francie
  Burgundsko-Franche-Comté

Spousta středověké historie, krásné přírodní scenérie a burgundské víno.

  Bretaň

Drsný západní poloostrov, domov Keltů, kromlechů a palačinek

  Centre-Val de Loire

Převážně zemědělský a vinařský region s údolími řek, zámky a historickými městy podél Loiry.

  Grand Est

Oblast, kde se prolíná širší evropská, zejména germánská kultura s francouzskou, což vede k zajímavým výsledkům.

  Hauts-de-France

Region, kde světové války a vzestup a pád těžkého průmyslu zanechaly mnoho jizev.

  Île-de-France

Hustě obydlená metropole Paříž a bohatý okolní venkov.

  Korsika

Subtropický ostrov ve Středozemním moři ovlivněný Itálií rodištěm Napoleona.

  Normandie

Některé z nejznámějších francouzských památek včetně Mont Saint-Michel, pláží Dne D a domu Clauda Moneta.

  Nová Akvitánie

Největší francouzský region, který je definován spíše svými okouzlujícími kontrasty než jako jednotný celek.

  Okcitánie

Na jihu, kde se Pyreneje setkávají se Středozemní mořem.

  Pays de la Loire

Dolní údolí Loiry a oblast Vendée na pobřeží Atlantiku.

  Provence-Alpes-Côte d'Azur

Francouzská riviéra, Marseille, Avignon a Camargue, které nejde vynechat.

Zámořská Francie[edit | edit source]

Francouzská území po světě
Francouzská území po světě

Kromě metropolitní Francie, která je pro svůj tvar známá také jako l'Hexagone, existuje pět zámořských departementů (départements d'outre-mer – DOM), z nichž každý je nedílnou součástí Francie stejně jako kterýkoli jiný departement: Francouzská Guyana v Jižní Americe, Guadeloupe a Martinik v Karibiku a Mayotte a Réunion mezi východoafrickými ostrovy.

Kromě toho má Francie šest organizovaných zámořských území (territoires d'outre mer – TOM) – Francouzská Polynésie, Nová Kaledonie, Svatý Bartoloměj, Saint Martin, Saint Pierre a Miquelon a Wallis a Futuna – a několik odlehlých, neobydlených ostrovů jako přírodní rezervace, mezi které patří ostrov Clipperton a Francouzská jižní a antarktická území. Vzhledem k tomu, že tyto celky mají velmi odlišné podnebí, kulturu a způsoby cestování, nebudeme se jim dále věnovat zde, ale v samostatných článcích.

Vzhledem k mnoha zámořským departementům a územím roztroušeným po celém světě zasahuje Francie do dvanácti časových pásem, což je více než kterákoli jiná země. Spolu se Spojeným královstvím a jeho zámořskými územími je tak Francie a její území druhou entitou na světě, o které lze říci, že nad ní slunce nikdy nezapadá. V celé metropolitní Francii však platí středoevropský čas (UTC+01:00 v zimě, UTC+02:00 v létě).

Reference[edit | edit source]

Externí odkazy[edit | edit source]