Jump to content

Wy/cs/Chorvatsko

From Wikimedia Incubator
< Wy | cs
Wy > cs > Chorvatsko
{{{2}}}
{{{2}}}

Chorvatsko je stát ležící v jihovýchodní Evropě, z větší části na Balkánském poloostrově. Sousedí na severu s Maďarskem, na východě se Srbskem a Bosnou a Hercegovinou, na jihovýchodě s Černou Horou a na severozápadě se Slovinskem. Na jihozápadě ho omývají vody Jaderského moře.

Regiony

  Istrie (Istra)

Poloostrov na severozápadě, sousedící se Slovinskem

Chorvatsko
  Kvarner

Pobřeží a vysočina severně od Dalmácie

  Dalmácie (Dalmacija)

Pruh pevniny mezi Jaderským mořem a Bosnou a Herzegovinou

  Slavonie (Slavonija)

Severovýchodní oblast s lesy a poli, na hranicích s Maďarskem, Srbskem a Bosnou a Hercegovinou, včetně podregionů Slavonija a Baranja (na sever od řeky Drávy)

  Střední Chorvatsko (Središnja Hrvatska)

Severní pohoří, kde se nachází Záhřeb.

Dělení

Chorvatsko se dělí na 21 žup. Ty se dále dělí na opčiny, kterých je kolem 10–20 v každé župě a mají podobné postavení jako české obce s pověřeným obecním úřadem, ale jsou o hodně rozsáhlejší, protože obvykle pod jednu opčinu spadá několik osad a vesniček, také mezi 5–10.

Za zmínku stojí také to, že Dubrovnicko-neretvanská župa je exklávou, protože je od zbytku Chorvatska oddělena bosenskou obcí Neum.

Významných turistických center je v Chorvatsku opravdu velká spousta, z přímořských můžeme vyjmenovat například města Rijeka, Zadar, Dubrovnik, Makarska, Omiš a mnoho dalších. V zemi se také nachází velký počet národních parků, z nichž nejznámější jsou Národní park Plitvická jezera, známý z filmů s Vinnetouem, a Národní park Krka, známý pro své krásné a rozlehlé vodopády a velký počet památek v okolí (jako například františkánský klášter na ostrově Visovac, Monastýr Krka, zbytky římského vojenského tábora Burnum nebo tvrze Trošenj a Nečven). Z turistických center ve vnitrozemí můžeme vyjmenovat například jednu z „obětí války“, město Vukovar, známé také díky své dominantě, Vukovarské vodárenské věži, skanzen války v Chorvatsku na okraji města Karlovac, tvrz Motovun, nejmenší město na světě Hum nebo hlavní město Záhřeb.

Doprava

Vlakem

Od poloviny června do začátku září jezdí v úterý a pátek z Prahy přímý lůžkový vlak EC Slovan do Splitu přes Kolín, Pardubice, Brno a Břeclav. Z Prahy vyjíždí kolem 10:00 dopoledne a do Splitu dorazí po 22 hodinách přes Bratislavu a Budapešť kolem 8:00 druhého dne. Zpět jede vlak v sobotu a ve středu po 18. hodině a do Prahy se vrátí kolem 18:00 druhý den.

V pondělí, středu a pátek pak po celý rok jezdí vlak asi v 11:00 z Prahy přes Brno s přestupem ve Vídni a Záhřebu do Splitu, kam přijede druhý den ráno kolem 7:00. Zpět se vrací v úterý, čtvrtek a sobotu ve 22:00 a kolem 19:00 druhého dne přijíždí do Prahy. Během letní sezóny jezdí oba spoje denně.

Letecky

České aerolinie létají třikrát týdně z Prahy do Záhřebu. Z Prahy a Ostravy do Splitu a Dubrovníku provozuje linky společnost SmartWings.

Autem

Čeští turisté jezdí do Chorvatska nejčastěji přes Rakousko a Slovinsko. Vzdálenost z Prahy do Rijeky přes Lublaň je tak 820 km, do Dubrovníku přes Záhřeb 1280 km. Při cestě do jižní části chorvatského pobřeží nebo při cestě z Moravy či Slezska je alternativou trasa přes Slovensko a Maďarsko, která je o 60 km delší a méně vytížená.

Jazyky

V Chorvatsku je jedinou úřední řečí chorvatština, má ale velký počet místních jazykových menšin, jako například italsky a slovinsky mluvící menšina na Istrii, maďarsky mluvící menšina v okolí měst Osijek a Varaždin, srbská menšina v centrálním Chorvatsku u měst Knin a Gospić a česká menšina u městečka Daruvar. Z cizích jazyků tu převládá hlavně angličtina a němčina.

Nakupování

Od roku 2023 je chorvatskou měnou euro.

Externí odkazy