Wt/kiu/Terdene

From Wikimedia Incubator
< Wt‎ | kiuWt > kiu > Terdene
Jump to navigation Jump to search

Kırmancki[edit | edit source]

Fiil[edit | edit source]

terdene [teren-, terd-, -ter-]


Ebe zonunê binu[edit | edit source]

Tırki Kırdaski Farıski Arebki Almanki İngilızki Fransızki
traş etmek

Rıstımê waxtu[edit | edit source]

Rıstımê waxtê nıkay Rıstımê waxtê veri Rıstımê modusê wastene
teren- terd- ter-

Waxtê nıkay (present)[edit | edit source]

indicative continuative subjunctive imperative
ez terenane ezo terenane ez bıterine -
terena tıya terena bıterê bıtere
o tereno uyo tereno o bıtero o bıtero
a terena awa terena a bıtero a bıtero
ma terenime mao terenime ma bıterime ma bıterime
sıma terenê sımaê terenê sıma bıterê sıma bıterê
i terenê iyê terenê i bıterê i bıterê

Waxtê veri (preterite)[edit | edit source]

indicative continuative
(to) ez terdane (to) ezo terdane
() terda () tıya terda
(ae) o terd (ae) uyo terd
(ey) a terde (ey) awa terde
(inu) ma terdime (inu) mao terdime
(ma) sıma terdi (ma) sımaê terdi
(sıma) i terdi (sıma) iyê terdi

Waxtê veri -gumankerdene- (perfect)[edit | edit source]

indicative continuative
(to) ez terdane (to) ezo terdane
() terda () tıya terda
(ae) o terdo (ae) uyo terdo
(ey) a terda (ey) awa terda
(inu) ma terdime (inu) mao terdime
(ma) sıma terdê (ma) sımaê terdê
(sıma) i terdê (sıma) iyê terdê

Waxtê veri -raverberdene- (imperfect)[edit | edit source]

indicative subjunctive
terdêne bıterdêne
to terdêne to bıterdêne
ey terdêne ey bıterdêne
ae terdêne ae bıterdêne
ma terdêne ma bıterdêne
sıma terdêne sıma bıterdêne
inu terdêne inu bıterdêne

Waxtê veri ra raver (pluperfect)[edit | edit source]

indicative
terdi bi
to terdi bi
ey terdi bi
ae terdi bi
ma terdi bi
sıma terdi bi
inu terdi bi

Sıfet-name (participium)[edit | edit source]

Sıfet-name neri ma[y]ki xeylê
agentive terd terdoğe terdoği
preterital terde terdiye terdey