Wt/kiu/Remaene

From Wikimedia Incubator
< Wt‎ | kiuWt > kiu > Remaene
Jump to navigation Jump to search

Kırmancki[edit | edit source]

Fiil[edit | edit source]

remaene [remen-, rema-, -rem-]

No waxtqese qeydeyın u intransitifo.

Varyant[edit | edit source]

Mane[edit | edit source]

Ebe zonunê binu[edit | edit source]

Tırki Kırdki Farıski Arebki Almanki İngilızki Fransızki
kaçmak revîn râmîdan haraba ﻫﺮﺐ, farra ﻓﺮ fliehen flee fuir

Rıstımê waxtu[edit | edit source]

Rıstımê waxtê nıkay Rıstımê waxtê veri Rıstımê modusê wastene
remen- rema- rem-

Waxtê nıkay (present)[edit | edit source]

Indicative Continuative Subjunctive Imperative
ez remenane ezo remenane ez bıremine -
remena tıya remena bıremê bıreme
o remeno uyo remeno o bıremo o bıremo
a remena awa remena a bıremo a bıremo
ma remenime mao remenime ma bıremime ma bıremime
sıma remenê sımaê remenê sıma bıremê sıma bıremê
i remenê iyê remenê i bıremê i bıremê

Waxtê veri (preterite)[edit | edit source]

Indicative Continuative
ez remane (to) ezo remane
rema tıya rema
o rema oyo rema
a remê awa remê
ma remayme mao remayme
sıma remay sımaê remay
i remay iyê remay

Waxtê veri -gumankerdene- (perfect)[edit | edit source]

Indicative Continuative
ez remane ezo remane
rema tıya rema
o remo uyo remo
a rema awa rema
ma remayme mao remayme
sıma remê sımaê remê
i remê iyê remê

Waxtê veri -raverberdene- (imperfect)[edit | edit source]

Indicative Subjunctive
ez remêne ez bıremêne
remêne bıremêne
o remêne o bıremêne
a remêne e bıremêne
ma remêne ma bıremêne
sıma remêne sıma bıremêne
i remêne i bıremêne

Waxtê veri ra raver (pluperfect)[edit | edit source]

Indicative
ez remay bi
remay bi
o remay bi
a remay bi
ma remay bi
sıma remay bi
i remay bi

Participium[edit | edit source]

participium neri ma[y]ki xeylê
agentive rema remaoğe remaoği
preterital remae remaiye remaey