Wt/kiu/Mordene

From Wikimedia Incubator
< Wt‎ | kiuWt > kiu > Mordene
Jump to navigation Jump to search

Kırmancki[edit]

Fiil[edit]

mordene [moren-, mord-, -mor-]

Varyant[edit]

  • mardene


Ebe zonunê binu[edit]

Tırki Kırdki Farıski Arebki Almanki İngilızki Fransızki
saymak

Rıstımê waxtu[edit]

Rıstımê waxtê nıkay Rıstımê waxtê veri Rıstımê modusê wastene
moren- mord- mor-

Waxtê nıkay (present)[edit]

indicative continuative subjunctive imperative
ez morenane ezo morenane ez bımorine -
morena tıya morena bımorê bımore
o moreno uyo moreno o bımoro o bımoro
a morena awa morena a bımoro a bımoro
ma morenime mao morenime ma bımorime ma bımorime
sıma morenê sımaê morenê sıma morenê sıma bımorê
i morenê iyê morenê i bımorê i bımorê

Waxtê veri (preterite)[edit]

indicative continuative
(to) ez mordane (to) ezo mordane
() morda () tıya morda
(ae) o mord (ae) uyo mord
(ey) a morde (ey) awa morde
(inu) ma mordime (inu) mao mordime
(ma) sıma mordi (ma) sımaê mordi
(sıma) i mordi (sıma) iyê mordi

Waxtê veri -gumankerdene- (perfect)[edit]

indicative continuative
(to) ez mordane (to) ezo mordane
() morda () tıya morda
(ae) o mordo (ae) uyo mordo
(ey) a morda (ey) awa morda
(inu) ma mordime (inu) mao mordime
(ma) sıma mordê (ma) sımaê mordê
(sıma) i mordê (sıma) iyê mordê

Waxtê veri -raverberdene- (imperfect)[edit]

indicative subjunctive
mordêne bımordêne
to mordêne to bımordêne
ey mordêne ey bımordêne
ae mordêne ae bımordêne
ma mordêne ma bımordêne
sıma mordêne sıma bımordêne
inu mordêne inu bımordêne

Waxtê veri ra raver (pluperfect)[edit]

indicative
mord bi
to mord bi
ey mord bi
ae mord bi
ma mord bi
sıma mord bi
inu mord bi

Sıfet-name (participium)[edit]

Sıfet-name neri ma[y]ki xeylê
Agentive mord mordoğe mordoği
Preterital morde mordiye mordey