Wt/kiu/Mordene

From Wikimedia Incubator
< Wt‎ | kiuWt > kiu > Mordene
Jump to navigation Jump to search

Kırmancki[edit | edit source]

Fiil[edit | edit source]

mordene [moren-, mord-, -mor-]

Varyant[edit | edit source]

  • mardene


Ebe zonunê binu[edit | edit source]

Tırki Kırdki Farıski Arebki Almanki İngilızki Fransızki
saymak

Rıstımê waxtu[edit | edit source]

Rıstımê waxtê nıkay Rıstımê waxtê veri Rıstımê modusê wastene
moren- mord- mor-

Waxtê nıkay (present)[edit | edit source]

indicative continuative subjunctive imperative
ez morenane ezo morenane ez bımorine -
morena tıya morena bımorê bımore
o moreno uyo moreno o bımoro o bımoro
a morena awa morena a bımoro a bımoro
ma morenime mao morenime ma bımorime ma bımorime
sıma morenê sımaê morenê sıma morenê sıma bımorê
i morenê iyê morenê i bımorê i bımorê

Waxtê veri (preterite)[edit | edit source]

indicative continuative
(to) ez mordane (to) ezo mordane
() morda () tıya morda
(ae) o mord (ae) uyo mord
(ey) a morde (ey) awa morde
(inu) ma mordime (inu) mao mordime
(ma) sıma mordi (ma) sımaê mordi
(sıma) i mordi (sıma) iyê mordi

Waxtê veri -gumankerdene- (perfect)[edit | edit source]

indicative continuative
(to) ez mordane (to) ezo mordane
() morda () tıya morda
(ae) o mordo (ae) uyo mordo
(ey) a morda (ey) awa morda
(inu) ma mordime (inu) mao mordime
(ma) sıma mordê (ma) sımaê mordê
(sıma) i mordê (sıma) iyê mordê

Waxtê veri -raverberdene- (imperfect)[edit | edit source]

indicative subjunctive
mordêne bımordêne
to mordêne to bımordêne
ey mordêne ey bımordêne
ae mordêne ae bımordêne
ma mordêne ma bımordêne
sıma mordêne sıma bımordêne
inu mordêne inu bımordêne

Waxtê veri ra raver (pluperfect)[edit | edit source]

indicative
mord bi
to mord bi
ey mord bi
ae mord bi
ma mord bi
sıma mord bi
inu mord bi

Sıfet-name (participium)[edit | edit source]

Sıfet-name neri ma[y]ki xeylê
Agentive mord mordoğe mordoği
Preterital morde mordiye mordey