Wt/kiu/Daene

From Wikimedia Incubator
< Wt‎ | kiuWt > kiu > Daene
Jump to navigation Jump to search

Kırmancki[edit]

Fiil[edit]

Na pele de waxtqesê daene sero melumat esto. İta de "varyantê waxtqesey, waxtqesey ra name, manê waxtqesey, ebe zonanê binu manê cı, rıstımê waxtun u anciyaena waxtqesey be gorê waxtu (waxtê nıkay, waxtê veri u sıfet-namê waxtqesey)" mısnina.

daene [dan-, d-, -d-] : No waxtqese transitif u bêqeydeo.

Varyant[edit]

Mane[edit]

Ebe zonanê binu[edit]

Tırki Kirdki Farıski Arebki Almanki İngilızki Fransızki
vermek dan dādan ﻥﺩﺍﺩ ? geben give donner

Rıstımê waxtu[edit]

rıstımê waxtê nıkay rıstımê waxtê veri rıstımê modusê wastene
dan- da-- d-

Waxtê nıkay (present)[edit]

indicative continuative subjunctive imperative
ez danane ezo danane ez bıderine -
dana tıya dana bıdê bıde
o dano oyo dano o bıdo o bıdo
a dana awa dana a bıdo a bıdo
ma danime mao danime ma bıdime ma bıdime
sıma danê sımaê danê sıma bıdê sıma bıdê
i danê iyê danê i bıdê i bıdê

Waxtê veri (preterite)[edit]

indicative continuative
(to) ez dane (to) ezo dane
(mı[n]) da (mı[n]) tıya da
(ae) o da (ae) uyo da
(ey) a dê (ey) awa dê
(ine) ma dayme (ine) mao dayme
(ma) şıma day (ma) şımaê day
(sıma) i day (sıma) iyê day

Waxtê veri -gumankerdene- (perfect)[edit]

indicative continuative
(to) ez dane (to) ezo dane
(mı[n]) da (mı[n]) tıya da
(ae) o do (ae) oyo do
(ey) a da (ey) awa da
(ine) ma dayme (ine) mao dayme
(ma) sıma dê (ma) sımaê dê
(sıma) ê dê (sıma) êyê dê

Waxtê veri -raverberdene- (imperfect)[edit]

indicative subjunctive
mı[n] dêne mı[n] bıdêne
to dêne to bıdêne
ey dêne ey bıdêne
ae dêne ae bıdêne
ma dêne ma bıdêne
sıma dêne sıma bıdêne
ine dêne ine bıdêne

Waxtê veri ra raver (pluperfect)[edit]

indicative
mı[n] da bi
to da bi
ey da bi
ae da bi
ma da bi
sıma da bi
ine da bi

Sıfetname (participium)[edit]

participium neri mayki xeylê
agentive da daoğe daoği
preterital dae daiye daey