Wt/kiu/Biyaene

From Wikimedia Incubator
< Wt‎ | kiuWt > kiu > Biyaene
Jump to navigation Jump to search

Kırmancki[edit]

Fiil[edit]

biyaene [ben- /kopula, biy-, -b-]

No wextqıse bêqeyde u intransitifo.

Varyant[edit]

  • biyene

Mane[edit]

Ebe zonunê binu[edit]

Tırki Kırdki Farıski Arebki Almanki İngilızki Fransızki
olmak; doğmak bûn budan ﺒﻮﺪﻦ kana ﻛﺎﻦ sein, werden; geboren werden be, become; be born être, devenir; ?

Rıstımê waxtu[edit]

rıstımê waxtê nıkay rıstımê waxtê veri rıstımê modusê wastene
ben- /kopula biya- b-

Waxtê nıkay (present)[edit]

indicative kopula subjunctive imperative
ez benane ezane ez bi -
bena ya bê bıbe
o beno uyo o bo o bıbo
a bena awa a bo a bıbo
ma benime mayme ma bime ma bıbime
sıma benê sımaê sıma bê sıma bıbê
i benê iyê i bê i bıbê

Waxtê veri (preterite)[edit]

indicative continuative
ez biyane ezo biyane
biya tıya biya
o bi uyo bi
a biye awa biye
ma bime mao bime
sıma biy sımaê biy
i biy iyê biy

Waxtê veri -gumankerdene- (perfect)[edit]

indicative continuative
ez biyane ezo biyane
biya tıya biya
o biyo uyo biyo
a biya awa biya
ma bime mao bime
sıma biyê sımaê biyê
i biyê iyê biyê

Waxtê veri -raverberdene- (imperfect)[edit]

indicative subjunctive
ez biyêne ez bıbiyêne
biyêne bıbiyêne
o biyêne o bıbiyêne
a biyêne a bıbiyêne
ma biyêne ma bıbiyêne
sıma biyêne sıma bıbiyêne
i biyêne i bıbiyêne

Waxtê veri ra raver (pluperfect)[edit]

indicative
ez bi bi
bi bi
o bi bi
a bi bi
ma bi bi
sıma bi bi
i bi bi

Sıfetname (participium)[edit]

participium neri mayki xeylê
agentive biya biyaoğe biyaoği
preterital biyae biyaiye biyaey