Wt/kiu/Ardene

From Wikimedia Incubator
< Wt‎ | kiuWt > kiu > Ardene
Jump to navigation Jump to search

Kırmancki[edit]

Fiil[edit]

Na pele de waxtqesê ardene sero melumat esto. İta de "varyantê waxtqesey, waxtqesey ra name, manê waxtqesey, ebe zonunê binu mane cı, rıstımê waxtun u anciyaena waxtqesey be gorê waxtu (waxtê nıkay, waxtê veri u sıfet-namê waxtqesey)" mocninê.

ardene [an-, ard-, -ar-] : No waxtqese bêqeyde u transitifo.

Varyant[edit]

  • ardaene

Mane[edit]

Ebe zonunê binu[edit]

Tırki Kırdki Farıski Arebki Almanki İngilızki Fransızki
getirmek anîn āvardan ﻥﺩﺭﻭﺁ ? holen, herbringen bring apporter

Rıstımê waxtu[edit]

Rıstımê waxtê nıkay Rıstımê waxtê veri Rıstımê modusê wastene
an- ard- biar-

Waxtê nıkay (present)[edit]

indicative continuative subjunctive imperative
ez anane ezo anane ez biarine -
ana tıya ana biarê bia
o ano uyo ano o biaro o biaro
a ana awa ana a biaro a biaro
ma anime mao anime ma biarime ma biarime
sıma anê sımaê anê sıma biarê sıma biarê
i anê iyê anê i biarê i biarê

Waxtê veri (preterite)[edit]

indicative continuative
(to) ez ardane (to) ezo ardane
(mı[n]) arda (mı[n]) tıya arda
(ae) o ard (ae) uyo ard
(ey) a arde (ey) awa arde
(inu) ma ardime (inu) mao ardime
(ma) sıma ardi (ma) sımaê ardi
(sıma) i ardi (sıma) iyê ardi

Waxtê veri -gumankerdene- (perfect)[edit]

indicative continuative
(to) ez ardane (to) ezo ardane
(mı[n]) arda (mı[n]) tıya arda
(ae) o ardo (ae) uyo ardo
(ey) a arda (ey) awa arda
(inu) ma ardime (inu) mao ardime
(ma) sıma ardê (ma) sımaê ardê
(sıma) i ardê (sıma) iyê ardê

Waxtê veri -raverberdene- (imperfect)[edit]

indicative subjunctive
mı[n] ardêne mı[n] biardêne
to ardêne to biardêne
ey ardêne ey biardêne
ae ardêne ae biardêne
ma ardêne ma biardêne
sıma ardêne sıma biardêne
inu ardêne inu biardêne

Waxtê veri ra raver (pluperfect)[edit]

indicative
mı[n] ard bi
to ard bi
ey ard bi
ae ard bi
ma ard bi
sıma ard bi
inu ard bi

Sıfet-name (participium)[edit]

Sıfet-name neri ma[y]ki xeylê
Agentive ard ardoğe ardoği
Preterital arde ardiye ardey