Jump to content

Wp/rkt/মহাবীৰ চিলাৰায়

From Wikimedia Incubator
< Wp‎ | rkt
Wp > rkt > মহাবীৰ চিলাৰায়

চিলাৰায় বা বীৰ চিলাৰায়এৰ (জন্ম:১৫১০ - মৃত্যু:১৫৭১) প্ৰকৃত নাম আছিল শুক্লধ্বজ। উঞাৰ বাপ ষষ্ঠদশ শতিকাৰ কমতা ৰাজ্যেৰ প্ৰতিষ্ঠাপক বিশ্বসিংহ, মাতৃ পদ্মাবতী আৰ্ ভাই ৰাজা নৰনাৰায়ণ। উঞায় নৰনাৰায়ণেৰ সুদক্ষ সেনাপতি আছিলেক। উঞায় চিলাৰ মতো কৰিয়া ছোঁ মাৰিয়া যুদ্ধ কৰছিল, ঐজৈন্যে উঞাক চিলাৰায় বুলিয়াও জানা যায়। চিলাৰায়ে দেওয়ান বা মন্ত্ৰীৰ কামো কৰছিলেক, ঐজৈন্যে উঞাক মানুষে চিলাৰায় দেওয়ান ক'ছিল। উঞাৰ বীৰত্ব আৰ্ পাৰদৰ্শিতাৰ ফলতে কোঁচ সৈন্যয় ভূটীয়া, কছাৰী আৰ আহোম সৈন্যক অনেক কয়খান যুদ্ধত পৰাস্ত কৰছিল।

উঞাৰ জন্মদিন মাঘী পূৰ্ণিমাৰ দিনটা বীৰ চিলাৰায় দিবস হিসাবে পালন কৰা হয়।

জন্ম আৰ বংশ পৰিচয়[edit | edit source]

ইতিহাসত পাওয়া যায় যে, কোঁচ ৰাজ্যেৰ প্ৰতিষ্ঠাতা বিশ্ব সিংহয় ১৯ জন কুমাৰীক বিয়া কৰাছিল। কুমাৰী গুলানেৰ ভিতৰত জ্যেষ্ঠ জন নেপালেৰ আছিল– তাৰ পুত্ৰ নৰসিংহ। গৌড়েৰ দুইজন কুমাৰী আছিল: হেমপ্ৰভা আৰ পদ্মাবতী দেবী। নৰ নাৰায়ণ হেমপ্ৰভাৰ পুত্ৰ আৰ শুক্লধ্বজ পদ্মাবতীৰ পুত্ৰ আছিল। বিশ্ব সিংহেৰ মুঠ ১৯ জন পুত্ৰ আছিল বুলিয়া বুৰঞ্জীত পাওয়া যায়।

শিক্ষা[edit | edit source]

বিশ্বসিংহৰ মৃত্যু[edit | edit source]

কোঁচ ৰাজ্যৰ বিস্তাৰ[edit | edit source]

গৌড় ৰাজ্য আক্ৰমণ[edit | edit source]

অন্যান্য[edit | edit source]

শংকৰদেবক বৈষ্ণব ধৰ্ম প্ৰচাৰত সহায়[edit | edit source]

মৃত্যু[edit | edit source]

১৫৭১ খ্ৰীষ্টাব্দত চিলাৰায়েৰ গংগাতীৰত বসন্ত ৰোগত মৃত্যু হয়।

বীৰ চিলাৰায় বঁটা[edit | edit source]

বীৰ চিলাৰায়ৰ স্মৰণত, ২০০৫ চনেৰ থাকিয়া অসম সৰকাৰে উঞাৰ জন্মদিনটা বীৰ চিলাৰায় দিবস হিসাপে উদযাপন কৰিব বুলিয়া আনুষ্ঠানিক ভাবে ঘোষণা কৰে। চিলাৰায় দিবসত অসম সৰকাৰে বন্ধ ঘোষনা কৰে । তাৰোপৰি, সাহসিকতাৰ পৰিচয় দেওয়া লোকক বীৰ চিলাৰায় বঁটা প্ৰদান কৰা হ'ব বুলি ঘোষণা কৰছিল।

বাহ্যিক সংযোগ[edit | edit source]