Wp/kus/Bantamweight
Bantamweight anɛ weight class combat sports. Tɛbisim la ɛɛnti anɛ 115 lb (52.2 kg) ka paae 118 lb (53.5 kg). Kickboxing pʋʋgin, bantamweight fighter tɛbisim anɛ 53kg nɛ 55 kilograms (117 nɛ 121 lb). MMA ni, bantamweight anɛ 126–135 lb (57.2–61.2 kg).
Ba paami di yʋ’ʋr la yinɛ bantam chickens.[1] Brazilian jiu-jitsu mɔr Rooster tɛbisi zɛm si’em.
Boxing
Ba yiiga title zaba nɛ gloves da gɛɛsnɛ Chappie Moran nɛ Ray Lewis yʋʋm tusir, kɔbisnii nɛ pisnii nɛ awai (1889) la ni. Sankan laa, zi'esim kaŋa tɛbisim da anɛ pounds kɔbiga nɛ piiga (110). Yʋʋm tusir, kɔbiswai nɛ piiga (1910) la ni, ka British dim da gban'e ye di zi'esim yʋ'ʋn anɛ pounds kɔbiga nɛ piinɛ anii (118).[2]
Dunia wʋsa champion nam
Sanctioning body | Reign began | Champion | Record | Defenses |
WBA | April 8, 2023 | Takuma Inoue | 18–1 (4 KO) | 0 |
WBC | July 29, 2023 | Alexandro Santiago | 28–3–5 (14 KO) | 0 |
IBF | August 12, 2023 | Emmanuel Rodríguez | 22–2–0–1 (13 KO) | 0 |
WBO | May 13, 2023 | Jason Moloney | 26–2 (19 KO) | 0 |
Ring world ranking nananna
Din yi August 26, 2023.[3]
Ring dunia wusa champion nam nananna
Rank | Name | Record | Title(s) |
C | vacant | ||
1 | Jason Moloney | 26–2 (19 KO) | WBO |
2 | Emmanuel Rodríguez | 22–2–0–1 (13 KO) | IBF |
3 | Alexandro Santiago | 28–3–5 (14 KO) | WBC |
4 | Gary Antonio Russell | 19–1–0–1 (12 KO) | |
5 | Nonito Donaire | 42–8 (28 KO) | |
6 | Vincent Astrolabio | 18–4 (13 KO) | |
7 | Paul Butler | 34–3 (15 KO) | |
8 | Ryosuke Nishida | 7–0 (1 KO) | |
9 | Takuma Inoue | 18–1 (4 KO) | WBA |
10 | Keita Kurihara | 17–7–1 (15 KO) |
Dunia wʋsa banɛ mɔr bantamweight champion la yuug
Nɛ’ anɛ banɛ an bantamweight champions zaba ni ka ba maki dɔlis ban zanli yuug si’em.
Name | Title reign | Title recognition | Successful defenses | Beaten opponents | Fights | |
1. | Anselmo Moreno | 6 years, 3 months, 26 days | WBA | 12 | 11 | [4] |
2. | Veeraphol Sahaprom | 6 years, 3 months, 17 days | WBC | 14 | 11 | [5] |
3. | Orlando Canizales | 6 years, 3 months, 16 days | IBF | 16 | 15 | [6][7] |
4. | Shinsuke Yamanaka | 5 years, 9 months, 9 days | WBC | 12 | 11 | [8] |
5. | Tim Austin | 5 years, 6 months, 26 days | IBF | 9 | 9 | [9] |
6. | Hozumi Hasegawa | 5 years, 14 days | WBC | 10 | 10 | [10] |
7. | Panama Al Brown | 4 years, 9 months, 28 days | NYSAC, NBA, IBU | 10 | 8 | [11][12][13] |
8. | Eder Jofre | 4 years, 6 months | NBA, WBA, WBC | 8 | 8 | [14][15] |
9. | Manuel Ortiz | 4 years, 4 months, 29 days | World | 15 | 11 | [16] |
Amateur
Zabzabid yinne ma’aa nam mi’ mɔr Olympic nɛ World Amateur bantamweight title nam la saŋa yinne, Guillermo Rigondeaux onɛ yi Cuba, ka da nyaŋi di nɔɔra ayi yʋʋm tusa ayi nɛ yinne (2001) la ni nɛ yʋʋm tusa ayi nɛ anu (2005) la ni.
Olympic Champions
1904: Oliver Kirk (USA)
1908: Henry Thomas (GBR)
1920: Clarence Walker (RSA)
1924: William Smith (RSA)
1928: Vittorio Tamagnini (ITA)
1932: Horace Gwynne (CAN)
1936: Ulderico Sergo (ITA)
1948: Tibor Csík (HUN)
1952: Pentti Hämäläinen (FIN)
1956: Wolfgang Behrendt (EUA)
1960: Oleg Grigoryev (URS)
1964: Takao Sakurai (JPN)
1968: Valeriy Sokolov (URS)
1972: Orlando Martínez (CUB)
1976: Gu Yong-Ju (PRK)
1980: Juan Hernández (CUB)
1984: Maurizio Stecca (ITA)
1988: Kennedy McKinney (USA)
1992: Joel Casamayor (CUB)
1996: István Kovács (HUN)
2000: Guillermo Rigondeaux (CUB)
2004: Guillermo Rigondeaux (CUB)
2008: Enkhbatyn Badar-Uugan (MGL)
2012: Luke Campbell (GBR)
2016: Robeisy Ramírez (CUB
Dunia wusa Champion nam
1974: Wilfredo Gómez (PUR)
1978: Adolfo Horta (CUB)
1982: Floyd Favors (USA)
1986: Sung-Kil Moon (KOR)
1989: Enrique Carrión (CUB)
1991: Serafim Todorov (BUL)
1993: Aleksandar Khristov (BUL)
1995: Raimkul Malakhbekov (RUS)
1997: Raimkul Malakhbekov (RUS)
1999: George Olteanu (ROU)
2001: Guillermo Rigondeaux (CUB)
2003: Aghasi Mammadov (AZE)
2005: Guillermo Rigondeaux (CUB)
2007: Sergey Vodopyanov (RUS)
2009: etelin Dalakliev (BUL)
2011: Lázaro Álvarez (CUB)
2013: Javid Chalabiyev (AZE)
2015: Michael Conlan (IRL)
2017: Kairat Yeraliyev (KAZ)
2021: Tomoya Tsuboi (JPN)
Pan American Champion nam
1951: Ricardo Gonzales (ARG)
1955: Salvador Enriquez (VEN)
1959: Waldo Claudiano (BRA)
1963: Abel Almaraz (ARG)
1967: Juvencio Martínez (MEX)
1971: Pedro Flores (MEX)
1975: Orlando Martínez (CUB)
1979: Jackie Beard (USA)
1983: Manuel Vilchez (VEN)
1987: Manuel Martínez (CUB)
1991: Enrique Carrion (CUB)
1995: Juan Despaigne (CUB)
1999: Gerald Tucker (USA)
2003: Daniel Chyutin (CUB)
2007: Carlos Cuadras (MEX)
: Lázaro Álvarez (CUB)
Europe Champion nam
1924: Jean Ces
1925: Archie Rule
1927: Kurt Dalchow
1928: Vittorio Tamagnini
1930: János Széles
1932: Hans Ziglarski
1934: István Enekes
1937: Ulderico Sergo
1939: Ulderico Sergo
1942: Arturo Paoletti
1947: László Bogacs
1949: Giovanni Zuddas
1951: Vincenzo dall'Osso
1953: Zenon Stefaniuk
1955: Zenon Stefaniuk
1957: Oleg Grigoryev
1959: Horst Rascher
1961: Sergey Sivko
1963: Oleg Grigoryev
1965: Oleg Grigoryev
1967: Nicolae Gîju
1969: Aurel Dumitrescu
1971: Tibor Badari
1973: Aldo Cosentino
1975: Viktor Rybakov
1977: Stefan Förster
1979: Nikolay Chrapzov
1981: Viktor Miroshnichenko
1983: Yuri Alexandrov
1985: Ljubiša Simić
1987: Aleksandar Khristov
1989: Serafim Todorov
1991: Serafim Todorov
1993: Raimkul Malakhbekov
1996: István Kovács
1998: Serhiy Danylchenko
2000: Agasi Agaguloglu
2002: Khavazhi Khatsigov
2004: Gennady Kovalev
2006: Ali Aliyev
2008: Luke Campbell
2010: Eduard Abzalimov
2011: Veaceslav Gojan
2013: John Joe Nevin
2015: Michael Conlan
2017: Peter McGrail
2019: Kurt Walker
2022:
Banɛ an champion nam nananna
Ba da paas labaar paala nɛ May 2023.
Organization | Reign began | Champion | Record | Defenses |
Dap | ||||
UFC | Mar 6, 2021 | Sean O’Malley[17] | 23–3 (3KO 8SUB) | 3 |
Bellator | May 7, 2021 | Sergio Pettis[18] | 22–5 (4KO 4SUB) | 1 |
Rizin FF | N/A | Vacant | N/A | N/A |
ONE Championship | February, 2023 | Fabrício Andrade[19] | 9-2 (1) (5KO 2SUB 1NC) | 0 |
AMC Fight Nights | October 14, 2022 | Sabit Zhusupov | 15-3 (1) (6KO 3SUB 1NC) | 0 |
Cage Warriors | October 7, 2022 | Michele Martignoni | 8–1 (2) (2KO 3SUB 2NC) | 0 |
ACA | March 26, 2022 | Oleg Borisov | 25–6 (12KO 1SUB) | 0 |
Brave CF | November 11, 2022 | Brad Katona | 12–2 (1KO 3SUB) | 1 |
Legacy Fighting Alliance | October 14, 2022 | Muin Gafurov | 18-4 (10KO 7SUB) | 0 |
Pu'ab | ||||
UFC | July 30, 2022 | Amanda Nunes | 22–5 (13KO 4SUB) | 0 |
Invicta FC | January 18, 2023 | Talita Bernardo | 10-4 (6SUB) | 0 |
Gbanvɛɛnsa
- ↑ http://philboxing.com/news/story-147933.html
- ↑ https://en.wikipedia.org/wiki/Special:BookSources/0-7858-0641-5
- ↑ https://www.ringtv.com/ratings/?weightclass=285
- ↑ https://boxrec.com/en/proboxer/97557
- ↑ https://boxrec.com/en/proboxer/006077
- ↑ https://archive.org/details/TheBoxingRegisterInternationalBoxingHallOfFameOfficialRecordBook
- ↑ https://en.wikipedia.org/wiki/International_Boxing_Hall_Of_Fame
- ↑ https://boxrec.com/en/proboxer/344846
- ↑ https://boxrec.com/en/proboxer/5108
- ↑ https://boxrec.com/en/proboxer/105935
- ↑ https://boxrec.com/en/proboxer/8994
- ↑ https://archive.org/details/TheBoxingRegisterInternationalBoxingHallOfFameOfficialRecordBook
- ↑ https://en.wikipedia.org/wiki/International_Boxing_Hall_Of_Fame
- ↑ https://boxrec.com/en/proboxer/11505
- ↑ https://en.wikipedia.org/wiki/International_Boxing_Hall_Of_Fame
- ↑ https://archive.org/details/TheBoxingRegisterInternationalBoxingHallOfFameOfficialRecordBook
- ↑ https://www.ufc.com/rankings
- ↑ https://web.archive.org/web/20231203170932/https://www.bellator.com/ranking
- ↑ https://www.onefc.com/rankings/