Wp/kiu/Wikipediya:Ardene

From Wikimedia Incubator
< Wp‎ | kiuWp > kiu > Wikipediya:Ardene

Ena pele de wextqısey ardene sero melumat esto. Tiya de "varyantê wextqısey, wextqısey ra name, mena wextqısey, ebe zıwananê binan mena cı, rıstımê wextan u anciyaena wextqısey be gorey wextan (wextê nıkay, wextê veri u sıfet-namey wextqısey)" mocniyena.

ardene [an-, ard-, -ar-] : No wextqıse bêqeyde u transitifo.

varyant[edit | edit source]

mana[edit | edit source]

ebe zıwananê binan[edit | edit source]

Tırki Kurdki Farski Erebki Almanki İngilizki Fransızki
getirmek anîn āvardan ﻥﺩﺭﻭﺁ ? holen, herbringen bring apporter

rıstımê wextan[edit | edit source]

rıstımê wextê nıkay rıstımê wextê veri rıstımê modusê waştene
an- ard- biar-

wextê nıkay (present)[edit | edit source]

indicative continuative subjunctive imperative
ez anan ezo anan ez biarin -
anay tıya anay biarê bia
o ano oyo ano o biaro o biaro
a ana awa ana a biaro a biaro
ma anime mao anime ma biarime ma biarime
şıma anê şımaê anê şıma biarê şıma biarê
ê anê êyê anê ê biarê ê biarê

wextê veri (preterite)[edit | edit source]

indicative continuative
(to) ez ardan (to) ezo ardan
(mı[n]) arday (mı[n]) tıya arday
(ae) o ard (ae) oyo ard
(ey) a arde (ey) awa arde
(inan) ma ardime (inan) mao ardime
(ma) şıma ardi (ma) şımaê ardi
(şıma) ê ardi (şıma) êyê ardi

wextê veri -gumankerdene- (perfect)[edit | edit source]

indicative continuative
(to) ez ardan (to) ezo ardan
(mı[n]) arday (mı[n]) tıya arday
(ae) o ardo (ae) oyo ardo
(ey) a arda (ey) awa arda
(inan) ma ardime (inan) mao ardime
(ma) şıma ardê (ma) şımaê ardê
(şıma) ê ardê (şıma) êyê ardê

wextê veri -raverberdene- (imperfect)[edit | edit source]

indicative subjunctive
mı[n] ardêne mı[n] biardêne
to ardêne to biardêne
ey ardêne ey biardêne
ae ardêne ae biardêne
ma ardêne ma biardêne
şıma ardêne şıma biardêne
inan ardêne inan biardêne

wextê veri ra raver (pluperfect)[edit | edit source]

indicative
mı[n] ard bi
to ard bi
ey ard bi
ae ard bi
ma ard bi
şıma ard bi
inan ard bi

participium[edit | edit source]

participium neri ma[y]ki xeylê
agentive ard ardoğe ardoği
preterital arde ardiye ardey