Wp/kiu/Wikipediya:Ardene

From Wikimedia Incubator
< Wp‎ | kiuWp > kiu > Wikipediya:Ardene
Jump to navigation Jump to search

Ena pele de wextqısey ardene sero melumat esto. Tiya de "varyantê wextqısey, wextqısey ra name, mena wextqısey, ebe zıwananê binan mena cı, rıstımê wextan u anciyaena wextqısey be gorey wextan (wextê nıkay, wextê veri u sıfet-namey wextqısey)" mocniyena.

ardene [an-, ard-, -ar-] : No wextqıse bêqeyde u transitifo.

varyant[edit | edit source]

mana[edit | edit source]

ebe zıwananê binan[edit | edit source]

Tırki Kurdki Farski Erebki Almanki İngilizki Fransızki
getirmek anîn āvardan ﻥﺩﺭﻭﺁ ? holen, herbringen bring apporter

rıstımê wextan[edit | edit source]

rıstımê wextê nıkay rıstımê wextê veri rıstımê modusê waştene
an- ard- biar-

wextê nıkay (present)[edit | edit source]

indicative continuative subjunctive imperative
ez anan ezo anan ez biarin -
anay tıya anay biarê bia
o ano oyo ano o biaro o biaro
a ana awa ana a biaro a biaro
ma anime mao anime ma biarime ma biarime
şıma anê şımaê anê şıma biarê şıma biarê
ê anê êyê anê ê biarê ê biarê

wextê veri (preterite)[edit | edit source]

indicative continuative
(to) ez ardan (to) ezo ardan
(mı[n]) arday (mı[n]) tıya arday
(ae) o ard (ae) oyo ard
(ey) a arde (ey) awa arde
(inan) ma ardime (inan) mao ardime
(ma) şıma ardi (ma) şımaê ardi
(şıma) ê ardi (şıma) êyê ardi

wextê veri -gumankerdene- (perfect)[edit | edit source]

indicative continuative
(to) ez ardan (to) ezo ardan
(mı[n]) arday (mı[n]) tıya arday
(ae) o ardo (ae) oyo ardo
(ey) a arda (ey) awa arda
(inan) ma ardime (inan) mao ardime
(ma) şıma ardê (ma) şımaê ardê
(şıma) ê ardê (şıma) êyê ardê

wextê veri -raverberdene- (imperfect)[edit | edit source]

indicative subjunctive
mı[n] ardêne mı[n] biardêne
to ardêne to biardêne
ey ardêne ey biardêne
ae ardêne ae biardêne
ma ardêne ma biardêne
şıma ardêne şıma biardêne
inan ardêne inan biardêne

wextê veri ra raver (pluperfect)[edit | edit source]

indicative
mı[n] ard bi
to ard bi
ey ard bi
ae ard bi
ma ard bi
şıma ard bi
inan ard bi

participium[edit | edit source]

participium neri ma[y]ki xeylê
agentive ard ardoğe ardoği
preterital arde ardiye ardey