Wp/cnr/Vilendorfska Venera

From Wikimedia Incubator
< Wp‎ | cnr
Wp > cnr > Vilendorfska Venera
Vilendorfska Venera

Venera iz Vilendorfa je figurica Venere visoka 11,1cm za koju se procjenjuje da je napravljena prije oko 25.000–30.000 godina.

Figurinu je pronašao radnik po imenu Johann Veran ili Josef Veram i isklesana je od oolitnog krečnjaka koji nije lokalni za to područje, a obojena je crvenim okerom. Sada se nalazi u Prirodnjačkom muzeju u Beču, Austrija.

Interpretacija i značenje[edit | edit source]

Slične skulpture, prvi put otkrivene u 19. i ranom 20. vijeku, tradicionalno se u arheologiji nazivaju „figurice Venere“, zbog široko rasprostranjenog vjerovanja da prikazi golih žena sa prenaglašenim ženskim atributima predstavljaju rano božanstvo plodnosti, možda majku, boginju.

Vrlo malo se zna o Venerinom porijeklu, načinu stvaranja ili kulturnom značaju; međutim, to je jedna od brojnih „figurica Venere“ sačuvanih iz paleolitske Evrope. Svrha njihovog stvaranja je predmet mnogih spekulacija. Kao i druge slične skulpture, vjerovatno nikada nije imala stopala, i ne bi mogla samostalno stajati, iako je možda bila prikovana za meko tlo. Naglašeni su djelovi tijela povezani sa plodnošću i rađanjem, što je navelo neke istraživače da vjeruju da su Venera od Vilendorfa i slične figurice možda korišćene kao boginje plodnosti. Figura nema vidljivo lice, njena glava je prekrivena kružnim horizontalnim trakama nečega što bi mogli biti redovi ispletene kose, ili možda neka vrsta pokrivala za glavu.

Scan the World - Venus of Willendorf

Zanimljiva je i hipoteza koju su postavili Catherine McCoid i LeRoy McDermottda. Ova teorija predlaže da su ove figurice zapravo autoportreti tadašnjih žena. Ona proizilazi iz korelacije proporcija statua sa onim kako bi izgledale proporcije ženskih tijela da gledaju same sebe, što bi bio jedini način da se vide svoja tijela tokom ovog perioda. Oni spekulišu da se potpuni nedostatak crta lica može objasniti činjenicom da vajarke nisu posjedovale ogledala.