Wp/cnr/Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore (UCG) predstavlja najugledniju visokoškolsku ustanovu u zemlji, osnovanu 1974. godine. Okosnica je intelektualnog razvoja Crne Gore, pokretača naučnoistraživačkog, kulturno-umjetničkog i inovativnog stvaralaštva.
Svojom mrežom od 19 fakulteta i tri naučna instituta, UCG obuhvata širok spektar akademskih disciplina, od društvenih i humanističkih nauka do tehnoloških, prirodnih i medicinskih nauka. Otvorena vrata znanja primaju oko 17.000 aktivnih studenata svih nivoa studija, dok ih više od 1.000 akademskih, stručnih i administrativnih zaposlenih vodi na put znanja i usavršavanja.
Nastavni proces na UCG-u organizovan je prema najvišim standardima Evropskog prostora visokog obrazovanja, usklađujući se s kurikulima uglednih svjetskih univerziteta. Brojne međunarodne saradnje i programi mobilnosti pružaju studentima, nastavnicima i administrativnom osoblju bogate prilike za razmjenu znanja i iskustva na globalnom nivou.
Osnovne studije na UCG-u traju tri akademske godine, osim za regulisane profesije i obrazovanje učitelja koji traju pet, odnosno šest godina. Postdiplomske master studije traju dvije, a doktorske studije tri akademske godine. Kandidati se na osnovnim i master studijama upisuju na teret Budžeta države.
Univerzitet Crne Gore se afirmiše kao vodeća naučnoistraživačka institucija u zemlji, pokretač revolucionarnih otkrića i inovacija. Kroz intenzivnu međunarodnu saradnju i projektne aktivnosti, UCG kontinuirano jača svoje naučnoistraživačke kapacitetete, doprinoseći napretku nauke i tehnologije ne samo u Crnoj Gori, već i na globalnom nivou.
Pored vrlo izrazite istraživačke aktivnosti na fakultetima, UCG u svom sastavu ima i tri naučna instituta: Istorijski institut, Institut za biologiju mora i Institut za napredne studije. Ovi instituti predstavljaju centar naučne ekscelencije, okupljajući vodeće naučne istraživače koji obogaćuju znanje i otvaraju nove horizonte naučnog istraživanja.
Univerzitet Crne Gore neprestano gradi mostove saradnje sa privrednim, društvenim i međunarodnim okruženjem. Produktivna kolaboracija s biznis sektorom i javnim institucijama omogućava UCG-u da svoje znanje i inovacije direktno primjenjuje u praksi, doprinoseći razvoju i napretku Crne Gore.
Univerzitet Crne Gore (UCG) s ponosom nosi titulu člana prestižnih međunarodnih organizacija, potvrđujući svoju uspješnost i visoke akademske standarde na globalnom nivou.[1]
- Evropska asocijacija univerziteta EUA (The European University Association): UCG je aktivni član ove prestižne organizacije koja okuplja preko 850 univerziteta iz 47 evropskih zemalja. Članstvo u EUA pruža UCG-u brojne prilike za saradnju, razmjenu znanja i iskustva, kao i za promociju svoje ponude na međunarodnom tržištu visokog obrazovanja.
- Magna Charta Universitatum: UCG je potpisnica Magna Charta Universitatum, globalne inicijative koja zagovara temeljne principe akademske slobode, autonomije i institucionalne samouprave univerziteta. Ovim potpisom, UCG se zalaže za očuvanje ovih vrijednosti i njihovu implementaciju u svom radu.
- Univerzitetska agencija frankofonije AUF (The Francophone University Association): Kao član AUF-a, UCG ima pristup širokoj mreži frankofonskih univerziteta širom svijeta. Ovo članstvo omogućava UCG-u da pokrene brojne projekte saradnje, mobilnosti i istraživanja u okviru frankofonskog prostora.
- Univerzitetska mreža Jadransko-jonske inicijative - Uniadrion (The University Network of the Adriatic Ionian Initiative): UCG je aktivan član Uniadrion-a, mreže univerziteta iz zemalja Jadranskog i Jonskog mora. Ova mreža pruža UCG-u prilike za saradnju na regionalnim projektima, razmjenu iskustava i poboljšanje kvalitete visokog obrazovanja u regionu.
- Mreža univerziteta malih zemalja i teritorija - NUSCT (Network of Universities of Small Countries and Territories): UCG je član NUSCT-a, mreže univerziteta iz malih zemalja i teritorija. Ovo članstvo omogućava UCG-u da razmijeni iskustva i dobre prakse sa sličnim institucijama širom svijeta, kao i da se zalaže za specifične potrebe i izazove malih univerziteta.
- Udruženje balkanskih univerziteta - BUA (The Balkan University Association): UCG je aktivan član BUA-a, mreže univerziteta iz zemalja Balkana. Ova mreža pruža UCG-u prilike za regionalnu saradnju, razmjenu znanja i iskustava, kao i za promociju visokog obrazovanja na Balkanu.
- Mreža evropskih univerziteta ULISEUS (ULYSSEUS): UCG je član ULISEUS-a, mreže evropskih univerziteta koja se zalaže za inovativne metode nastave i učenja, mobilnost studenata i nastavnika, kao i za internacionalizaciju visokog obrazovanja.
- Evropski koledž za bezbjednost i odbranu - ESDC (European Security and Defence College): UCG je institucionalni partner ESDC-a, prestižne obrazovne institucije koja pruža usavršavanje za visoke vojne i civilne dužnosnike iz cijele Evrope.
Univerzitet Crne Gore neprestano nastoji da razvija svoju međunarodnu saradnju i proširi svoju mrežu partnera na globalnom nivou. Brojni bilateralni sporazumi potpisani su sa univerzitetima iz Evrope i Azije, omogućavajući studentima, istraživačima i akademskom osoblju da se uključe u brojne programe razmjene i mobilnosti.
UCG je također aktivan učesnik u programima mobilnosti kao što su Erasmus+, CEEPUS i Mevlana, pružajući studentima, istraživačima i akademskom osoblju prilike za razmjenu znanja i vještina na internacionalnom nivou.
Univerzitet Crne Gore: Centar znanja i inovacije
Univerzitet Crne Gore (UCG) je vodeća visokoškolska institucija u zemlji, koja pruža obrazovanje na svim nivoima u skladu sa principima Bolonjske deklaracije. Nastava se odvija na 19 fakulteta i tri naučna instituta, razasutih po tri crnogorske regije: centralnoj, sjevernoj i južnoj.
- Centralna regija
- Podgorica: U Podgorici se odvija nastava iz oblasti poljoprivrede, tehničkih, prirodnih i medicinskih nauka, prava i političkih nauka.
- Cetinje: Cetinje je dom umjetnosti, gdje se nalaze Fakultet likovnih umjetnosti, Fakultet dramskih umjetnosti i Muzička akademija.
- Južna regija
- Kotor: U Kotoru se nalazi Fakultet za turizam i hotelijerstvo i Fakultet za pomorstvo.
- Igalo: U Igalu se nalazi Institut za fizikalnu medicinu, gdje se obučavaju studenti Primijenjene fizioterapije.
- Bar: U Baru se nalazi odsjek Biotehničkog fakulteta, gdje studenti mogu sticati potrebna znanja u oblasti mediteranskog voćarstva.
- Sjeverna regija
- Bijelo Polje: U Bijelom Polju se nalazi Centar za kontinentalnu pomikulturu, kao i razne ogledne parcele.
- Berane: U Beranama se nalazi Visoka medicinska škola, kao odsjek Medicinskog fakulteta.
Međunarodni programi
UCG je aktivan učesnik u međunarodnim programima mobilnosti, kao što su Erasmus+, CEEPUS i Mevlana, pružajući studentima, istraživačima i akademskom osoblju prilike za razmjenu znanja i vještina na internacionalnom nivou.
Istorija
Univerzitet Crne Gore (UCG) je osnovan 2. aprila 1974. godine u Titogradu (danas Podgorici) s ciljem da okupi naučni i kulturni potencijal zemlje i pripremi kadrove potrebne za dinamičan društveno-ekonomski i kulturni razvoj Crne Gore. Na dan osnivanja, predstavnici tri fakulteta (Ekonomskog, Tehničkog i Pravnog), dvije više škole (Pedagoške akademije iz Nikšića i Više Pomorske škole iz Kotora) i tri samostalna naučna instituta (Istorijskog, Poljoprivrednog i Instituta za biološka i medicinska istraživanja iz Titograda) potpisali su Samoupravni sporazum o udruživanju u Univerzitet u Titogradu.
Dan Univerziteta Crne Gore proslavlja se 29. aprila, dana kada je iste godine konstituisana Skupština Univerziteta, kao najviši organ upravljanja Univerzitetom. Skupština je izabrala sve ostale organe: prvog predsjednika i potpredsjednika Skupštine, Izvršni odbor Skupštine, rektora i dva prorektora, čime je okončan proces osnivanja.
Godinu dana nakon osnivanja, ime univerziteta je promijenjeno u Univerzitet "Veljko Vlahović", po čovjeku koji je bio vođa dvije najvažnije ideje u Crnoj Gori u to vrijeme - jugoslovenstva i antifašizma. Godine 2016. u kampusu Univerziteta u Podgorici postavljena je komemorativna bista Veljka Vlahovića. Od marta 1992. godine Univerzitet nosi ime koje i danas nosi - Univerzitet Crne Gore.
Tokom svoje istorije, univerzitetska zajednica se širila i transformisala, i vremenom postajala sve kompleksnija i sveobuhvatnija visokoškolska ustanova. Broj studenata je rastao, razvijale su se nove naučne discipline, a potrebe privrede i drugih djelatnosti su rasle, što je uslovilo reorganizaciju postojećih i osnivanje novih univerzitetskih jedinica.
Rektori Univerziteta Crne Gore
- 2021- : Prof. dr Vladimir Božović[2]
- 2017-2021: Prof. dr Danilo Nikolić
- 2014-2017: Prof. Radmila Vojvodić
- 2008-2014: Prof. dr Predrag Miranović
- 2003-2008: Prof. dr Ljubiša Stanković[3]
- 1999-2003: Prof. dr Predrag Obradović
- 1995-1999: Prof. dr Ratko Đukanović
- 1990-1995: Prof. dr Božidar Nikolić
- 1986-1990: Prof. dr Miloš Radulović
- 1982-1986: Prof. dr Milinko Šaranović
- 1978-1982: Prof. dr Miljan Radović
- 1974-1978: Prof. dr Mirčeta Đurović
Izvori
[edit | edit source]https://www.youtube.com/@univerzitetcrnegore3166
Kraći promo film (Magna Charta Universitatum) https://www.youtube.com/watch?v=bixNWOiEoFE
Film o Univerzitetu Crne Gore, povodom 45.godina od njegovog osnivanja https://www.youtube.com/watch?v=Dre-06vjKpY
Univerzitet Crne Gore, promotivni film https://www.youtube.com/watch?v=fukik-p8MeA