Wp/cnr/ITP

From Wikimedia Incubator
< Wp‎ | cnr
Wp > cnr > ITP

Individualni tranzicioni plan (ITP) je dio individualnog razvojno-obrazovnog programa (IROP) čiji su ciljevi, mjere i aktivnosti usmjereni na pravovremenu profesionalnu orijentaciju učenika u procesu prelaska iz jednog obrazovnog nivoa u drugi, odnosno iz sistema obrazovanja na tržište rada - zapošljavanje.

Sprovodi se u dvije faze: na kraju osnovne škole i na kraju srednjoškolskog obrazovanja.

U prvoj fazi uspostavlja se saradnja između osnovne i srednje škole. Usmjerena je ka razmjeni informacija, identifikaciji potencijala i sklonosti đeteta sa ciljem prelaska na sljedeći nivo obrazovanja koji treba da ga osposobi za nezavisan profesionalni život. U drugoj fazi ITP se fokusira na proces zapošljavanja. Sve vrijeme imperativ je najbolji interes đeteta.

ITP - 1[edit | edit source]

ITP - 1 pretpostavlja multidisciplinarnu povezanost obrazovnih ustanova u cilju obezbjeđenja uslova za uvremenjeno profesionalno usmjeravanje i pravilno osposobljavanje učenika s posebnim obrazovnim potrebama. Određuju se odgovorne osobe u osnovnoj i srednjoj školi i stvara mehanizam saradnje između njih. Svrha mehanizma je usklađivanje ciljeva, mjera, aktivnosti u procesu izbora obrazovnog programa. Tim postavlja mjerljive ciljeve tokom trećeg obrazovnog ciklusa osnovnog obrazovanja (intenzivne aktivnosti odvijaju se u IX razredu). Uključuje elemente koji se odnose na: 1) profesionalnu orijentaciju, 2) stručnu obuku koja treba da osigura sticanje i razvoj aktivnih profesionalnih kompetencija. Identifikuje resurse, definiše mjere, aktivnosti, usluge, dodatnu stručnu pomoć i podršku potrebne učeniku u prelazu ka srednjoj školi i kasnije zaposlenju.

ITP - 1 tim čine (kao stalni članovi): učenik, nastavnici (odjeljenski starješina u osnovnoj školi, predstavnik stručnog aktiva srednje škole), stručni saradnici (osnovne i srednje škole), roditelji/staratelji, predstavnici uprave škole (osnovne i srednje).

U pružanju šireg opsega procjene mogu se uključiti pružaoci dodatne stručne pomoći i podrške (npr. stručnjaci resursnog centra, član mobilnog tima, asistent i sl.) kada stalni članovi tima procijene da im je neophodno još informacija značajnih za dijete.

Uprava škole formira tim za izradu i praćenje ITP- 1. Vodi računa o: vremenskom planu rada, komunikaciji osnovne i srednje škole i formiranju zajedničkog tima za izbor zanimanja. Definiše listu i ostvaruje kontakt sa ustanovama s kojima će se dalje sarađivati. Organizuje sastanke kako sa predstavnicima osnovne i srednje škole za koju se dijete orijentiše tako i sa komisijom za usmjeravanje. Osigurava da dijete dobije neophodne informacije i iskustva u cilju adekvatnog izbora zanimanja. Obezbjeđuje potrebna prilagođavanja i uslove za prevazilaženje prepoznatih prepreka za uključivanje đeteta. Uprava škole ugovara: informativno-savjetodavne pośete učenika (osnovca) srednjoj školi, po procjeni saradnju sa resursnim centrima, Centrom za informisanje i profesionalno savjetovanje (CIPS), drugim pružaocima usluga potrebnih đetetu.

Predstavnici stručnih službi osnovne i srednje škole (pedagog, psiholog, defektolog) učestvuju u izradi ITP-1. Sprovode procjenu interesovanja i mogućnosti đeteta: primjenjuju različite strukovne tehnike (opservacija i intervju) i instrumente (testovi ličnosti, sposobnosti, profesionalnih opredjeljenja). Sarađuju i savjetuju roditelje. U cilju obezbjeđivanja dodatnih informacija i podrške, u zavisnosti od sposobnosti i smetnje đeteta sarađuju sa resursnim centrom i članom mobilnog tima. Na osnovu razvojnih i obrazovnih postignuća đeteta koncipiraju profil njegovih profesionalnih potreba. Učestvuju u osmišljavanju časova profesionalne orijentacije, izboru ustanova sa kojima će se sarađivati. Stručni saradnici: iniciraju i ostvaruju kontakte sa zaposlenima u drugim ustanovama, sa nevladinim udruženjima, lokalnom samoupravom; povezuju đecu, roditelje, nastavnike; organizuju saradnju u analizi prepreka; prate proces pružanja podrške i realizacije tranzicionih planova.

Odjeljenjski starješina prati postignuća postavljena IROP-om. Sarađujući s realizatorima predmetnih programa prati motivisanost, postignuće, pokazana interesovanja i potencijale učenika. Organizuje sastanke odjeljenjskog vijeća na kojima prikuplja podatke o profesionalnim interesovanjima i potrebama đeteta. Dobijene podatke, zapažanja i utiske upoređuje, razmatra sa stručnom službom. Obavlja direktnu i neposrednu komunikaciju sa roditeljima. Učestvuje u izradi i sprovođenju ITP-1. Sa stručnom službom osmišljava i organizuje časove profesionalne orijentacije.

Članovi tima iz srednje škole za učenika izrađuju plan obilaska škole i predstavljaju program stručnog obrazovanja za koji je zainteresovano. Tokom boravka u školi đetetu omogućavaju razgovor sa članovima aktiva stručne grupe predmeta tog obrazovnog programa. Nastavnici praktične nastave u vježbaonici ili kabinetu đetetu daju priliku da se upozna s konkretnim poslovima za koje se obučava. Organizuju razgovor sa ostalim učenicima konkretnog obrazovnog programa tokom kojeg će dijete sa posebnim obrazovnim potrebama imati priliku da sazna o njihovim iskustvima u vezi sa školom, smjerom i praktičnim dijelom stručnih predmeta. Nastavnici stručnog aktiva sa pedagoško-psihološkom službom škole postavljaju preliminarnu procjenu đetetovih interesovanja, potreba i potencijala u okviru tog programa obuke.

Sa roditeljima/starateljima se razmjenjuju informacije korisne u izradi djelotvornog programa rada u školi da bi se utvrdili poželjni načini komuniciranja sa đetetom, stvorili uslovi za adekvatnu socijalizaciju i ostvarivanje njegovih potencijala. Važno ih je uključiti u procjenu trenutnog nivoa postignuća, tokom utvrđivanja interesovanja i prepoznavanja potreba đeteta koje će dovesti do pravilnog izbora budućeg zanimanja.

ITP - 2[edit | edit source]

Urađen je i ITP-2 čiji je krajnji cilj da se poveća stopa zapošljenosti, podigne motivacija za korišćenje olakšica za zapošljavanje lica sa invaliditetom. Daje smjernice u povezivanju nivoa obrazovanja i zapošljavanja, kao i ključne preporuke za učenika koje proizilaze iz njegovih ostvarenih postignuća, usvojenih znanja i vještina tokom srednjeg stručnog obrazovanja ka tržištu rada. Ovo povezivanje treba da doprinese da se u što većoj mjeri zadovolje profesionalne, a samim tim i životne potrebe svakog učenika sa posebnim obrazovnim potrebama.

Individualni razvojno-obrazovni program se radi pojedinačno za svakog učenika. Njime se određuju obrazovni i razvojni ciljevi, propisuju oblici vaspitno-obrazovnog rada, prilagođavanje, standardi, način provjera i ocjenjivanje obrazovnih i razvojnih postignuća i napredovanja. Modularizacija programa omogućava postupno sticanje i priznavanje kvalifikacija, tj. osposobljavanje za obavljanje dijela određenog zanimanja.

Za učenike završnih razreda srednje škole kao dio individualnog razvojno-obrazovnog programa izrađuje se i sprovodi individualni tranzicioni plan čiji su ciljevi, mjere i aktivnosti usmjereni na pripremu za zapošljavanje – prelazak na tržište rada, odabir, prilagođavanje radnog mjesta, okruženja, asistenciju i sl.

ITP 2 tim čine (kao stalni članovi): učenik, predstavnik uprave škole, odjeljenski starješina, stručni saradnici, roditelji/staratelji, savjetnik za profesionalnu rehabilitaciju u lokalnom birou rada Zavoda za zapošljavanje Crne Gore. Članovi tima na stručnim sastancima analiziraju primijenjene metode, oblike rada, pomagala, didaktička sredstva i preduzeta prilagođavanja, potrebe i mogućnosti učenika za radni angažman.

Uprava škole formira tim za izradu i praćenje ITP-a 2. Vodi računa o vremenskom planu rada, komunikaciji škole sa: Zavodom za zapošljavanje, servisima rehabilitacije i procjene, potencijalnim poslodavcima i formiranju zajedničkog tima za izbor posla. Pokreće i organizuje saradnju sa pružaocima usluga potrebnih učeniku.

Odjeljenjski starješina prati postignuća postavljena IROP-om. Učestvuje u izradi i sprovođenju ITP-a 2. Prati motivisanost, postignuće, interesovanja i potencijale učenika, ispunjenost standarda na kojima su obrazovni programi bazirani. Dobijene podatke, zapažanja i utiske razmatra sa stručnom službom, učenikom. Pravi se lista poslova, predstavljaju mogućnosti na tržištu rada.

Predstavnici stručne službe škole učestvuju u izradi ITP-a 2. Sprovode procjenu interesovanja i mogućnosti učenika (primjenjuju strukovne tehnike i instrumente) i na osnovu razvojnih i obrazovnih postignuća koncipiraju profil radnih potreba. Iniciraju i ostvaruju kontakte sa zapošljenima u drugim ustanovama i uslugama.

Roditelje/staratelje je važno uključiti u procjenu trenutnog nivoa postignuća, utvrđivanja interesovanja i potreba đeteta u cilju adekvatnog izbora posla.

Savjetnik za profesionalnu rehabilitaciju u lokalnom birou rada Zavoda za zapošljavanje Crne Gore je zadužen za oblast ostvarivanja prava na profesionalnu rehabilitaciju, mjere i podsticaje za zapošljavanje. Kao član ITP 2 tima posreduje pri utvrđivanju stepena invalidnosti, odabiru, angažovanju izvođača profesionalne rehabilitacije, motivisanju i informisanju poslodavaca: mogućnosti osobe, subvencije, opremanje i sl.

Izvor[edit | edit source]

https://web.archive.org/web/20180104194421/http://www.skolskiportal.edu.me/Pages/Inkluzivnoobrazovanje.aspx