Wp/cnr/Školski brod “Jadran” – Mornarica Vojske Crne Gore

From Wikimedia Incubator
< Wp‎ | cnr
Wp > cnr > Školski brod “Jadran” – Mornarica Vojske Crne Gore
Školski Brod "Jadran"

Sredstva za kupovinu[edit | edit source]

Nakon stvaranja Kraljevine SHS javila se potreba za nabavkom školskog broda na kome bi se praktično obučavao mornarički kadar Mornarice KSHS. Međutim, sredstva za nabavku nijesu odobrena, tako da je, u junu 1926. godine, pomorska organizacija “Jadranska straža” u saradnji sa Mornaricom pokrenula sveobuhvatnu akciju prikupljanja novčanih sredstava za nabavku broda. Tom akcijom “Jadranska straža” je prikupila milion dinara, dok je Mornarica od kredita i ratne reparacije objezbijedila više od sedam milona dinara. Ukupna potrebna suma iznosila je 8.407.030 dinara ili 622.743 njemačkih maraka. Tako da je školski brod “Jadran” kupljen od zajedničkih sredstava iz rezervnog kredita koji je podigla Komanda Mornarice (oko 4.407.030 dinara), iz Fonda ratne reperacije (tri miliona dinara koje je uplatila njemačka vlada) i sredstava “Jadranske straže” (milion dinara ili 1/8 ukupne cijene). Ugovor za gradnju školskog broda sklopljen je, 4. septembra 1930. godine, sa nemačkim brodogradilištem "H.C. Stulken Sohn" u Hamburgu. Školski jedrenjak dobio je ime "Jadran", a porinut je 25. juna 1931. godine. U toku opremanja broda došlo je do spora sa brodogradilištem zbog pada vrijednosti marke i naplate sredstava iz ratnih reparacija koje je trebala da isplati Njemačka, zbog čega je potpuna izgradnja broda kasnila.

Nabavka i primopredaja[edit | edit source]

Nakon isplate svih potraživana cjelokupna izgradnja broda je završena, 27. juna 1933. godine, kada je i isplovio iz luke Hamburg. Pod komandom kapetana fregate Nikole Krizomalija "Jadran" je, 4. jula, plovio Atlantikom, duž obala Pirinejskog poluostrva. Šestog jula prošao je kroz Gibraltar i uplovio u Sredozemno more na putu prema Tunisu, gdje je pristao da bi ukrcao pogonsko gorivo i provijant. Petnaestog jula u 19.00h brod je preplovio kroz Otrantska vrata i uplovio u Jadransko more. U luku Tivat uplovio je 16. jula 1933. godine u 10h. Prilikom uplovljenja brodu je priređen svečani doček naroda uz salve topova sa obale, a dočekala ga je i grupa hidroaviona, dok su bili postrojeni pripadnici Mornarice za svečani doček. U ratni sastav Mornarice upisan je 19. avgusta 1933. godine. Iz propagandnih razloga svečanost primopredaje broda održana je u Splitu, 6. septembra 1933. godine, na rođendan prijestolonasljednika Petra II Karađorđevića. Na svečanosti su prisustvovali predstavnici Vlade, Ministarstva vojske i mornarice, delegati “Jadranske straže” iz cijele zemlje i predstavnici lokalnih vlasti. Svečanost je trajala tri dana, a podmladak “Jadranske straže” poklonio je počasnu zastavu prvom komandantu kojoj je kumovala kraljica Marija. Međutim, zbog simboličnog značaja u javnosti je predstavljeno da je školski brod “Jadran” poklonila “Jandranska straža”.

Školsko krstarenje[edit | edit source]

Već naredne godine 25. juna 1934. godine, "Jadran" je počeo sa svojim školskim krstarenjima. U periodu od 1934. do 1941. godine plovio je sedam puta van Jadranskog mora sa pitomcima Pomorske vojne akademije i Stručne podoficirske škole. Od toga tri put je plovio Atlanskim okeanom. Najzanimljivije i najduže putovanje š/b "Jadran" (11.262 nautičkih milja) bilo je na ruti Dubrovnik-Njujork-Boston-Dubrovnik u vremenu od 20. aprila 1938. godine do 21. juna 1938. godine.

Drugi svjetski rat[edit | edit source]

Od septembra 1939. godine kada je počeo Drugi svjetski rat brod nije isplovljavao van jugoslovenskih teritorijalnih voda, a nakon prekida školovanja u vojnim pomorskim školama, 27. marta 1941. godine, prebačen je iz Šibenika u Tivat. Zapaljiva oprema, a prije svega oprema za jedrenje je iskrcana sa broda, a iskrcan je i dio posade koji je popunio borbene stanice na drugim ratnim brodovima. Uoči napada na Jugoslaviju aprila 1941. godine brod se nalazio u Boki Kotorskoj ispred Đenovića. Prema mobilizacijskom planu brod je pretpočinjen Komandi podvodnog oružja odnosno Južnom sektoru pomorske odbrane sa zadatkom prevoza jedinica unutar zaliva. Naoružan sa lakim protivavionskim oružjem, boravio je u zalivu mijenjajući lokaciju od Đenovića do Bijele. I pored stalnih napada italijanskih borbenih aviona školski brod "Jadran" nije bio meta direktnog napada, a posada je nekoliko puta otvarala mitraljesku vatru na niskoljeteće avione. Naredbom Vrhovne komande preostali dio posade ga je napustio, 17. aprila 1941. godine, usidrenog ispred Đenovića. Nakon sloma Jugoslavije brod je preuzela italijanska vojska koja ga je oteglila u Bijelu i obezbijedila stražom. Ubrzo nakon toga otegljen je na Brione, a potom u Veneciju. Tokom Drugog svjetskog rata školski brod "Jadran" koristila je italijanska ratna mornarica pod imenom "Marko Polo” za školovanje mornaričkog kadra. Kapitulacijom Italije brod niko nije održavao, bio je zapušten, ogoljen, opljačkan, bez jarbola, jedva se održavao na vodi. Kraj rata dočekao je u jednom od kanala u Veneciji njegov trup služio je kao most.

Obnove “Jadrana” i period nakon Drugog svjetskog rata[edit | edit source]

Nakon završetka Drugog svjetskog rata na zahtjev socijalističke jugoslovenske vlade brod je 1946. godine dotegljen u Mornaričko-tehnički remontni zavod “Sava Kovačević” u Tivtu u cilju njegove obnove. Posada koja je učestvovala u njegovoj obnovi birana je pažljivo, a obnova je počela 21. marta 1947, glavni radovi završeni su 17. decembra 1948, dok su svi poslovi okončani sredinom 1949. godine. Ugrađen je novi dizel motor od 353 kW, novi osovinski brod i propeler, kao i novi pomoćni uređaji, rekonstruisana drenaža i cjevovodi, elektroinstalacija, navigacijska oprema i sredstva. Rekonstruisane su prostorije za boravak posade adaptirana je palubna oprema, popravljen snast, oputa i nova jedra. Nakon remonta u zavodu u Tivtu 1949. godine ušao je u sastav Jugoslovenske ratne mornarice kao školski brod u okviru Vojnopomorskog školskog centra u Divuljama. Sa školskim krstarenjima počeo je odmah, a služio je kao kabinet na vodi i ploveća učionica. Kako prilikom obnove nijesu bili izvedeni svi potrebni radovi tokom 1956. i 1957. godine izvršen je generalni remont u zavodu “Sava Kovačević” u Tivtu. Brod je potpuno ogoljen, sa njega je skinut kompletan inventar i jarboli, a demontirana je i paluba. Prilikom remonta na brodu je izmijenjeno sve što je bilo potrebno, a napravljena su i ugrađena nova jedra. U generalnom remontu učestvovala je u potpunosti njegova posada. Treći remont nakon Drugog svjetskog rata započeo je 1. novembra 1967. godine, a završen je 30. jula 1969. godine. Tom prilikom sa broda je demontirana cjelokupna oprema, skinuta su sva tri jarbola i tri krsta sa 12 jedara, tako da je od broda ostao samo trup. Izvađen je i balast od 125 tona i izmijenjeno je sve što je bilo dotrajalo. Izvršena je reonstrukcija komandnog mosta, ugrađeni su novi krmeni jarboli sa ispušnim cijevima, novi nastavak velejarbola, prikosnik, sošnjaci velejarbola i krmenog jarbola i krmeno deblo (deblenjak). Stavljena su nova platnena jedra, a drugi komplet jedara od dakron materijala nabavljen je u Engleskoj. Stari brodski motor zamijenjen je novim od 353 kW. Takođe, izmijenjena je brodska električna mreža, ugrađeni su novi generatori, kao i novi radar i kompletna navigacijska oprema. Nakon remonta brod je nastavio sa krstarenjem u službi vojne i civilne mornarice. Kada je u Puli formiran Stručni školski centar JNA, u septembru 1953. godine ušao je u sastav Odreda školskih brodova sa baznom lukom u Puli, a u Divuljama je uplovljavao samo za vrijeme krstarenja pitomaca Vojnopomorske akademije. Od 1. juna 1956. godine matična baza broda je ponovo u Divuljama. Izgradnjom Mornaričkog školskog centra u Splitu 1. septembra 1972. godine smješten je u Splitu. Posljednje putovanje u sastavu Ratne mornarice JNA imao je 1984. godine na relaciji Split-Krf-Split.

Nakon raspada Jugoslavije[edit | edit source]

Raspad SFRJ brod je dočekao u remontnom zavodu u Splitu. Veći dio posade uključujući i sve oficire napuštili su brod, ali je preostali dio posade uspješno završio započete radove. Tokom NATO akcije 1999. godine brod se nalazio na vezu u Kotoru. "Jadran" je do sada obavio više od 20 putovanje.

Brod “Jadran” nalazi se u sastavu Mornarice Vojske Crne Gore i njegova matična luka od prvog ulaska u tadašnjoj Kraljevini SHS je Tivat. Služi za obuku crnogorski kadeta kao i reprezentativne svrhe.

Poveznice[edit | edit source]

Izvori[edit | edit source]

  • Antić, Boško, Školski brod "Jadran" : 1933-2003: škola pod jedrima, Vojnoizdavački zavod, Beograd, 2003.