Wp/cnr/Đuro Šoć brigadir

From Wikimedia Incubator
< Wp‎ | cnr
Wp > cnr > Đuro Šoć brigadir

Đuro Šoć, brigadir rođen je 1861. godine u selu Dubova na Ljubotinju kod Cetinja u porodici Draga Vukotina Šoća i majke Joše, kćerke vojvode Petra Filipova Vujovića. Umro je 1923. godine.

Biografija[edit | edit source]

Njegov otac Drago Šoć bio je perjanik knjaza Danila I Petrovića, poginuo je u 23. godini u Crnogorsko-turskome ratu 1862. godine . Osnovnu školu završio je na Ljubotinju, a dalje školovanje na Cetinju i inostranstvu. Službovao je u poštansko-telegrafskim stanicama, kao upravnik poštansko-telegrafske stanice na Cetinju pominje se početkom 1900-ih godina od kada i postoji sačuvana njegova prepiska sa Otom Bikelom jednim od najvećih trgovaca markama svih vremena . Kao rukovodilac građanskih pošta, krajem prve decenije 20. vijeka, prelazi na službu u Ministarstvu vojnom i crnogorskoj vojsci na sličnim dužnostima. U Ministarstvu vojnom u činu komandira crnogorske vojske bio je upravitelj vojnih telegrafa , kao upravitelj pominje se 1910 . i 1911. godine u brojnim aktima Ministarstva vojnog. Kao komandir učestvovao je u svečanostima na Cetinju avgusta 1910. godine prilikom proglašenja Kraljevine Crne Gore . Za vrijeme Prvoga balkanskog rata 1912–13. godine bio je upravitelj Vojnih telegrafa.

Balkanski ratovi[edit | edit source]

Na početku Prvoga balkanskog rata vojni telegrafi imali su 12 telegrafskih sekcija po 30 vojnika ukupne snage 360 vojnika . Učesnik je Drugoga balkanskog rata od juna do septembra 1913. godine. U sastavu Dečanskoga odreda kojim je komandovao serdar Janko Vukotić, bio je načelnik Telefonsko-telegrafskoga odjeljenja . Između ostaloga učestvovao je u borbama na Govedarniku i Bregalnici.

Prvi svjetski rat i internacija[edit | edit source]

Učesnik je Prvoga svjetskog rata 1914–16. godine. Austrougrarske vlasti su ga internirale 1916. godine u logor Boldogason, pa zatim Grosau , potpisnik je, februara 1918. godine, telegrama saučešća kralju Nikoli povodom smrti srednjeg sina knjaza Mirka . Iz internacije se vratio krajem 1918. godine.

Božićni ustanak[edit | edit source]

Nezadovoljan odlukama Podgoričke skupštine jedan je od glavnih organizatora Božićnoga ustanka 1919. godine na prostoru Riječke nahije . Komandovao je ustaničkim snagama Riječke nahije zajedno sa serdarom Jokom Jovićević i kapetanom Jovanom Vujovićem. Za vrijeme Božičnoga ustanka vodio je prepisku i komunikaciju s Jovanom Plmencem, Ristom Hajdukoviće, serdarom Jokom Jovićevićem , Nikom Vučkovićem, Nikom Drecunom i drugima u cilju organizovanja ustanka. U jednom pismu potpisuje se kao „komandant sektora ustaške vojske“ . Sa svojom grupom držao je pod opsadom Rijeku, pod njegovom komandom nalazilo se oko 800 ljudi . Od strane kralja Nikole i Ministarskoga savjeta proizveden je u čin brigadira crnogorske vojske . U njegovoj kući u Dubovi kraće vrijeme boravio je Jovan Plamenac nakon sloma Božićnoga ustanka . Ubrzo nakon ustanka uhapšen je i zatvoren s bratom Markom u podgorički zatvor Jusovača zajedno s većom grupom oficira, ministra i činovnika . Jedan je od 44 potpisnika Izjave političkih zatvorenika iz Centralnoga kaznenog zavoda u Podgorici (Jusovača) od 14. oktobra 1920. godine u kojoj se opisuje stanje i prilike u Crnoj Gori kao i razlozi o prekidu dalje saradnje sa sudom za koji smatraju da je nenadležan i nezakonit . U zatvoru je bio od januara 1919. do sredine 1921. godine. Nakon puštanja na slobodu bio je pod policijskom pažnjom .

Porodica[edit | edit source]

Tokom službovanja u Ministarstvu vojnom Knjaževine i Kraljevine Crne Gore s porodicom je živio na Cetinju. Zasnovao je porodicu sa suprugom Stankom Roganović (1866–1947) . Njegov sin je bio dr Pero Šoć (1884–1960), ministar u crnogorskoj Vladi u emigraciji. Umro je 1923. godine i sahranjen je na groblju u Dubovu na Ljubotinju uz prisustvo brojnoga naroda.

Odlikovanja[edit | edit source]

Nosilac je više domaćih i stranih odlikovanja, među kojima i Ordena knjaza Danila za nezavisnost III stepena, grčkim Ordenom Spasitelja, Srebrne medalje za hrabrost, Zlatne medalje za hrabrost (Obilića medalje), Zlatne medalje za revnost, kao i još tri odlikovanja .

Poveznice[edit | edit source]

Izvori[edit | edit source]

  • Martinović Srđa, Generali Knjaževine i Kraljevine Crne Gore, FCJK, Cetinje, 2016.