Wp/aln/gjuha angleze

From Wikimedia Incubator
< Wp‎ | aln
Wp > aln > gjuha angleze

Gjuha angleze ose anglishtja asht gjuhë gjermanike e familjes indo-evropiane. Ajo flitet në Britani të Madhe, Shtete të Bashkueme, Kanadë, Australi, Zelandë të Re, Indi, në disa vende afrikane e oqeanike, si dhe përdoret si gjuhë e dytë për komunikim ndërkombtar.