Jump to content

Wp/aln/Perandoria Romake

From Wikimedia Incubator
< Wp‎ | aln
Wp > aln > Perandoria Romake

Perandoria Romake (latinisht: imperium romanum) qe shteti i romakëve në periudhën pas republikës. Karakterizohet prej nji forme autokratike të qeverisjes dhe zotnime të gjana tokësore në Evropë dhe rreth Mesdheut. Termi përdoret me përshkrue shtetin romak gjatë dhe pas kohës së perandorit të parë, Augustus.