Wp/aln/Britania e Madhe

From Wikimedia Incubator
< Wp‎ | aln
Wp > aln > Britania e Madhe
Flamuri i Britanisë së Madhe

Britania e Madhe ose Britania, zyrtarisht Mbretnia e Bashkueme e Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut (anglisht: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) asht shtet ishullor në veriperëndim t'Evropës. Kufinin e vetëm tokësor e ka me Irlandën, ndërsa në jug kanali i La Manshit e ndanë prej Francës. Në kuptimin e ngushtë politik, Britania e Madhe i referehohet vetëm truellit që përfshinë Anglinë, Skocinë dhe Uellsin. Ma gjanë, Britania përfshin edhe Irlandën e Veriut.